Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   › 

Jak na údržbu dřevěných podlah?

  

Pod údržbou si představíme drobné opravy poškozené nášlapné vrstvy a pravidelné čištění. Zanedbáváním údržby dřevěných podlah dochází především k zkrácení jejich životnosti.

Proč pečovat o podlahu

3 důvody:

  • funkční - zachování dlouhé životnosti
  • estetické - pravidelnou a správnou údržbou lze prodloužit původní vzhled podlahy
  • hygienické - zabránění rozšiřování špíny, parazitů, roztočů...

V zásadě rozlišujeme dva druhy dřevěných podlah:

  • Z měkkého dřeva - V případě, že nejsou napuštěny a ani nalakovány, se drhnou mýdlovou vodou bez přidané sody! Následně ji opláchneme čistou vodou a vytřeme do sucha.
  • Z tvrdého dřeva - Tyto podlahy nemají přijít do kontaktu s vodou. Obzvláště bukové dřevo velmi mění objem. Při následném seschnutí navíc dochází k rozšiřování spár (především u bukových vlýsek). Do těchto spár se následně zanáší nečistoty. Dubové dřevo při častém kontaktu s vodou šedne a černá.

Čtěte také: Oprava parketVolba kvalitní podlahy

Mop na čištění podlahy

Autor: steve

Způsoby ochrany

Při hlavním úklidu podlah z tvrdých dřev používáme několik způsobů konzervace (až po vyčištění a vyschnutí podlah).

  • konzervace hydrovoskem - připravíme si vodní roztok hydrovosku dle návodu a nanášíme jej na podlahu s pomocí štětce nebo houbičky. Dodržujeme stejnoměrné nanášení. Následně po zaschnutí hydrovosku podlahu vyleštíme
  • pastování parketovou pastou (tuhou) - Pastu vtíráme do dřeva kruhovými pohyby ve směru vláken. Nanášíme tenkou vrstvu. Nakonec povrch vyleštíme štětinovým kartáčem.

Konzervaci hydrovoskem i pastování parketovou pastou můžeme kombinovat, především u starších a zašlých podlah.Nanesením hydrovosku dosáhneme barevného sjednocení a pastováním a leštěním lepšího lesku.

Taktéž se v poslední době u vlýskových podlah využívá speciálního laku. Trvanlivost těchto laků se pohybuje okolo 2 let. Bohužel nevýhodou je nepřirozený vzhled podlahy, kdy její vysoký lesk vytlačí pocit teplého příjemného materiálu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články