Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jaké programy existují na vytváření rozpočtů stavebních prací?

  

Kdo už stavěl dům, chystá se stavět dům, nebo aspoň viděl kultovní český film Na samotě u lesa, moc dobře ví, že vytvořit rozpočet stavebních prací není nic jednoduchého. Protože „to máte vápno, cement, cihly, tvárnice, překlady, trámy, krovy, latě, tašky, odpad, hřebíky, vruty, šrouby, dráty, dvojlinky, trojlinky, okapy, elektroměr, pojistky...“

A co teprve práce, montáž, pronájem strojů a zařízení, zabezpečení staveniště. A když i tohle všechno zvládnete započítat, v průběhu stavby se věci začnou nečekaně měnit. Zvlášť pokud stavíte z větší části svépomocí, odhad množství materiálu se liší od skutečnosti a je potřeba jednotlivé položky průběžně korigovat. A nakonec tu vždy máme nějaké vedlejší rozpočtové náklady (VRN), které navyšují ceny položek materiálu.

Tady už je dobré poohlédnout se po možnostech vhodného softwaru. Jak na tom tedy trh s programy pro vytváření rozpočtů vlastně je?

Předběžná kalkulace

Pokud se teprve rozmýšlíte, kde a co vlastně stavět, v mysli si teprve vytváříte imaginární konstrukci svého vysněného domova a porovnáváte ji se svými finančními možnostmi, pak vám zcela postačí online kalkulačky.

Na internetu je jich celá řada, stačí zadat pár základních údajů. Obestavěný prostor, materiál, a kalkulačka vám spočítá velmi hrubý odhad, většinou i s náklady na projektové práce apod.

Můžete použít např. kalkulačku Constimator nebo kalkulačku na portálu SCI-data.

Položkový rozpočet

Položkový rozpočet už je přesný rozpočet na stavbu, který se vytváří ve fázi projektu. Pro ceny stavebních prací a materiálu se používají tzv. směrné ceny, tedy ceny, které jsou v praxi obvyklé.

Pro základní stavební rozpočet můžeme zvolit dvě varianty:

tabulkový procesor

V současnosti je asi nejvíce oblíbený Excel. Práce s ním je jednoduchá, můžete si sami zadávat veškeré položky. Sami si sháníte podklady a zjišťujete aktuální ceny materiálu a prací. Je to varianta vhodná pro menší stavby, jako např. garáž, nebo pro menší rekonstrukce.

U stavby rodinného domu už bude vytváření podrobného položkového rozpočtu složitější, bude z vaší strany vyžadoval velkou angažovanost, smysl pro detail a hodně času. Je dobré se zamyslet, zda čas strávený nad vývojem vlastní tabulky je z ekonomického hlediska výhodnější řešení než pořízení profesionálního softwaru.

specializovaný software

Specializované aplikace jsou výhodné hlavně v tom, že obsahují rozsáhlou a průběžně aktualizovanou databázi směrných cen stavebních prací a materiálu. Pro řízení větších staveb je takový software v podstatě nezbytností.

Jaké tedy jsou programy, které se v našich českých podmínkách nejvíc využívají?

EuroCALC od společnosti Callida

EuroCALC je vhodný pro větší i menší stavby, umožňuje přípravné práce i průběžné řízení celého projektu. Pracuje s databází SCI-Data, která je nejpodrobnější a průběžně aktualizovanou databází stavebních materiálů na internetu. Ta kromě směrných cen obsahuje i tržní ceny stavebnin od různých prodejců, které je možné navzájem porovnávat. Program pracuje na základě agregovaných položek.

Software řady Kros

Donedávna byl oblíbeným programem KROS plus, jehož vývoj byl ukončen a nyní je nahrazen svým nástupcem, programem KROS 4, který je plně kompatibilní s nejnovějšími verzemi OS Windows.

Tento program pro plánování, kalkulaci rozpočtu a sledování realizace stavby pracuje s databází Cenové soustavy ÚRS. Jako jediný v ČR obsahuje kompletní podobu ÚRS, ale může pracovat i s jakoukoliv jinou databází cen stavebních prací.

Program je složený z několika modulů a může být dodán ve více specializovaných variantách, např. pro stavební firmy, projekční kanceláře, znalce, řemeslné firmy apod. Firma podporuje i výuku na školách, pořádá zdarma přednášky a poskytuje software pro výuku. Nabízejí také demo k vyzkoušení na 30 dní zdarma.

BUILDpower S

Ucelený stavební informační systém brněnské firmy RTS a.s. využívá pro položkové rozpočty cenovou soustavu RTS DATA. To je velmi podrobný soubor podkladů pro stavební a montážní práce, dodávky materiálu a související služby, vyvíjená a aktualizovaný právě zmíněnou firmou.

Ronet

Tento software pro rozpočtování staveb pražské firmy NETDATA SOFTWARE je praktickým a cenově dostupným pomocníkem i pro menší stavby. Obsahuje 125 tisíc položek pro oceňování stavebních prací a materiálů, ceníky stavebních, řemeslných a montážních prací a agregované položky.

V rozpočtu můžete cokoliv měnit, zakládat své vlastní položky nebo importovat texty a hodnoty z externích souborů, ceníků.

CSP - Ceník stavebních prací

Aplikace společnosti Verlag Dashöfer, založená na databázi cen firmy RTS. Tu je potřeba průběžně aktualizovat. CSP se skládá ze čtyř provázaných modulů: Katalog stavebních prací, Stavební rozpočet, Harmonogram stavby a Čerpání rozpočtu a fakturace.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.68/5 (19 hlasů)

Související články