Z čeho stavět nové příčky a stěny u novostavby

Postavit si svépomocí vlastní bydlení je velice romantická a krásná myšlenka. Ovšem není to úplně nejjednodušší. Tak jako u dobrého jídla záleží na kvalitě surovin, i u vašeho domu je velice důležité, z čeho jej budete stavět. Jaký materiál je právě pro vás nejvhodnější? To půjdeme teď společně zjistit. Koneckonců, otázku materiálu budete řešit, i když si necháte domeček postavit kvalifikovanou firmou.

Vlastnosti stavebních materiálů

Kdyby měly všechny stavební materiály vlastnosti stejné, bylo by de facto zbytečné mezi nimi vybírat, protože by to tím pádem bylo úplně jedno. Jestliže před vámi právě teď otázka výběru stojí, měli byste se zaměřit na následující faktory:

  • BEZPEČNOST - materiál musí bezpodmínečně splňovat veškeré bezpečnostní normy. Musí mít určitou nosnost, pružnost, pevnost, požáruvzdornost a musí být zdravotně nezávadný. Neměly by se z něj tedy např. uvolňovat toxiny.
  • IZOLACE - a to tepelná i zvuková. Obě tyto vlastnosti hrají důležitou roli. Patrně použijete jiný materiál u dálnice než na samotě v lese. A pravděpodobně se budete snažit, abyste přes zimu protopili co nejméně.
  • SKLADBA STĚNY - stává se čím dál větším trendem vytvářet tzv. stěnové sendviče. To znamená, že nakombinujete do jedné zdi pevný a levný materiál. Stěna perfektně drží a dobře izoluje. Nevýhodou je, že každý z těchto materiálů stárne jinak rychle, má jinou tepelnou roztažnost atd. Je tedy velice důležité zvolit správnou kombinaci a dbát na opravdu precizní provedení práce.

Dřevo

Dřevostavby jsou u nás stále ještě v menšině, ale oproti letem dávno minulým narůstá zájem o stavby jako jsou roubenky či kanadské sruby atp. Dřevo je voňavý materiál, který vás propojí s přírodou a působí velmi útulně. Nezapomeňte však, že je potřeba jej správně ošetřit a to ošetření také po nějaké době opakovat. Odborníci ale tvrdí, že již dávno není pravda, že dřevostavby jsou náchylnější k vzplanutí. Právě proto, že na ně se bezpečnostní technici tolik zaměřili.

Pálené cihly

Tahle klasika snad nikdy nevyjde z módy. Stále se drží jako nejprodávanější stavební materiál. Hodí se na stavbu nosných i nenosných stěn a příček. Je to materiál v podstatě velmi flexibilní, její rozměry se dají snadno upravit a tím pádem dosadit i na hůře dostupná místa. Velice dobře "spolupracují" i s ostatními stavebními prvky, třeba střešními konstrukcemi atp.

Pálených cihel ovšem existuje velké množství modifikací, nejen ten klasický plný hranol. Právě naopak. Byly již vyvinuty mnohem výhodnější tvary, které stavbu urychlí, zjednoduší a mají lepší izolační vlastnosti. Prim hraje především cihla dutá keramická.

Tvárnice

Tvárnice mají velice podobné vlastnosti jako duté cihly. Lehkost a dobrá izolace jsou jejími nejcennějšími vlastnostmi. Pozor je třeba dát na nepoužitý materiál, který v žádném případě nesmí zmoknout.

Sádrokarton

Výborný materiál, jestliže potřebujete postavit příčku a nezatížit příliš statiku stavby. Z tohoto důvodu se využívají např. v podkrovních pokojích, jestliže přestavujete půdu na byt, jelikož s takovou zátěží statika většiny půd prostě nepočítá. Dá se také velmi dobře využít v panelových domech, když chcete nějakou místnost rozdělit atp.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Kapitoly tématu „Zdivo


  1. Z čeho se dá postavit dům?
  2. Z čeho stavět nové příčky a stěny u novostavby
  3. Z čeho postavit úsporný nulový dům?
  4. Z čeho postavit nejlevněji dům?
  5. Z čeho postavit dům - výhody a nevýhody Ytongu
  6. Pórobetonové tvárnice PORFIX - RD z pórobetonu

Související články

Aktuální články