Přechodové profily a okrajové lišty
Přechodové profily používáme k zamaskování nehezkých okrajů rozhraní rozdílných podlahových krytin. Tyto profily umístěné v místech největšího pohybu osob jsou mnohem náchylnější na opotřebení než okrajové lišty, které jsou osazené podél stěn. Okrajové lišty kromě maskování okrajů podlahy mohou sloužit i k zakrytí rozvodů topení nebo elektrických kabelů.
Přechodové profily
Obytné prostory vybavujeme různými podlahovými krytinami. Typické je například rozhraní mezi obývákem a kuchyní, kdy v obývacím pokoji osazujeme parkety nebo palubky, případně koberec a v kuchyni dlažbu nebo linoleum. Mezi rozdílnými materiály pak vzniká nehezké rozhraní, které je vhodné zakrýt. K zakrytí těchto spár využíváme přechodových profilů, kterých je na trhu velké množství (dle barev, tvarů, materiálů..).
Pomocí přechodů můžeme realizovat rozhraní materiálů i v jedné místnosti. Například povrch podlahy kolem krbu musí být z nehořlavého materiálu. Ačkoliv je dlažba skvělý materiál, (odolnost, životnost, nehořlavost..) díky své nízké povrchové teplotě není vhodná do obývacího pokoje. Proto další místo, kde je vhodné použít přechodové profily nebo okrajové lišty vzniká u místností s krbem.
Upevnění přechodových profilů je za pomocí kolejničkových systémů. Ty se připevňují k podlaze kotvícími prvky. Druh kotvení záleží na materiálu, ze kterého je podlaha složená (beton, dřevo..). U betonů používáme vruty s hmoždinkou a u dřevěných podlah kotvíme kolejničky pouze vruty.
Přechodové profily používáme u
- rozhraní dvou různých podlahových krytin (obývák s krbem, obývák a kuchyně..)
- vyrovnání výškových rozdílů podlah
- místností vytápěných podlahovým topením k zakrytí dilatačních spár
Okrajové lišty
Klasické okrajové lišty ze dřeva připevňujeme ideálně za pomocí mosazných vrutů s čočkovitou hlavou. Do lišt si před samotný osazením vyvrtáme otvory s šedesáticentimetrovými odstupy. Ty nám zajistí dokonalou soudržnost lišt se stěnou.
Kromě klasických dřevěných okrajových lišt můžeme použít i lišty plastové s dutinou. Jejich výhodou je snadné kotvení pomocí hřebíčků a možnost vést v dutinách elektrické rozvody nebo kabely pro reproduktory. Avšak kotvení pomocí hmoždinek s vruty je mnohem efektivnější a lepší řešení než pomocí hřebíčků.
Tip: V závislosti na teplotě okolního prostředí a vlhkosti všechny dřevěné podlahy po položení "pracují". Z tohoto důvodu se u rozhraní stěny a podlahové krytiny ponechává minimálně 10 mm široká dilatační spára. Tuto spáru zakrýváme okrajovou nebo též zakončovací lištou.
Ohodnoťte tento článek:
Předchozí článek
Další článek
Úvod
› Seznam štítků ›
Dilatační spáry ›
Lišty ›
Profily