Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vybrat čističku vzduchu? 10 základních pravidel

  

Není vám lhostejné, jaký vzduch dýcháte? Trpíte alergiemi a rádi byste si alespoň doma odpočinuli od jejich projevů? Pak určitě potřebujete čističku vzduchu. Čistí vzduch od bakterií, pylu, prachových částic, výtrusů plísní i výkaly roztočů. Zkrátka od všeho. Vybrat si tu správnou čističku není úplně jednoduché. Když se budete řídit následujícími deseti pravidly, rozhodně se nespálíte.

1. Jaký má čistička filtr? 

Při výběru čističky se zaměřte na filtr. Právě na něm záleží, jak účinná čistička bude. Kvalitní čističky jsou vybaveny HEPA filtrem, který zachytí téměř 100% nečistot. O něco méně pak zvládá elektrostatický filtr. Vyplatí se do nich investovat. Čistička horším filtrem by vám jen zabírala místo v pokoji. Rozhodně nevolte takové, které zachytí méně než 80%  nečistot. 

2. Cena filtrů

Filtry je třeba pravidelně měnit, jinak by čistička nepracovala správně. Zjistěte si předem, kolik filtry do konkrétní čističky stojí, abyste pak nebyli překvapení. 

3. Spotřeba elektrické energie 

Chcete šetřit peníze a přírodu? Pak byste si rozhodně měli dát pozor na to, kolik čistička spotřebovává energie. Nenechte se v tomto ohledu zmást vyšší pořizovací cenou - vyšší investice se vám může vrátit již za krátkou dobu. 

4. Pohlídejte si kvalitu

Čistička vzduchu bude v provozu velmi často. Aby vydržela a nevypověděla po krátké době službu, musí být opravdu kvalitní. Dejte si na výběru záležet, pročtěte si recenze na různé znáčky, zjistěte, jaké zkušenosti mají jiní zákazníci. 

5. Hlučnost

Čistička vám má pomáhat, ne vás rušit. Hlasitou čističku byste raději ani nezapínal. Byla by úplně zbytečná. Proto věnujte pozornost také hlučnosti. Před koupí si raději nechte čističku předvést v provozu, ať víte, co vás čeká.

6. Vzduchový výkon

Dalším kritériem při výběru čističky je vzduchový výkon. Jedná se o množství vzduchu, které čistička zvládne přefiltrovat za jednu hodinu provozu. Údaj se uvádí v m3. Výběr čističky pak záleží na velikosti místnosti, ve které bude umístěna. Aby čistička pracovala správně, měl by její vzduchový výkon 2x-3x převyšovat objem místnosti. U alergiků a astmatiků by ho měla převyšovat dokonce čtyřikrát. 

7. Čistička se zvlhčovačem - ano nebo ne? 

Pokud zároveň s vyčištěným vzduchem toužíte také po zvlhčení, možná přemýšlíte o čističce zkombinované se zvlhčovačem.  Zvlhčovač se dá kdykoliv podle potřeby vypnout. Raději tuto možnost pořádně promyslete. Mnohem šikovnější totiž je pořídit si zvlhčovač zvlášť. Na tom se totiž dají volit stupně zvlhčení, kdežto u kombinovaných přístrojů většinou ne. Doporučujeme vám je pouze v případě, že nemáte dostatek prostoru pro dvě zařízení. 

8. Jedna čistička na jednu místnost 

Pořádně zvažte, kam čističku umístíte. Nemůžete očekávat, že vám jedna čistička, umístěna např. na chodbě, pročistí celý byt. Není to tak. Čistička nejlépe pracuje, když je umístěna v uzavřeném prostoru. Dejte ji nejlépe tam, kde trávíte nejvíce času nebo kde spíte, do ložnice či dětského pokoje. Jestliže nechcete kupovat více čističek, můžete jednu přenášet. Není nutné, aby v jedné místnosti pracovala celý den. Konkrétní místo pak vybírejte tak, aby čistička nebyla příliš blízko podlahy ani stropu. 

9. Velikost a hmotnost 

Důležitým faktorem ovlivňující výběr čističky jsou rozměry a hmotnost. Dbejte na to, aby se čistička dala dobře umístit a aby vám nepřekážela. Nízká hmotnost je také výhodou, bude se vám s čističkou lépe manipulovat, což oceníte obzvlášť v případě, když ji budete chtít využívat ve více místnostech. 

10. Design 

Jistou roli hraje také design. I když ho doporučujeme řadit až na poslední místo, určitě nechcete, aby vám čistička domov nějak hyzdila.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články