Vyznat se v nátěrových hmotách může být při šíři současného sortimentu poměrně náročné. Co to jsou lazury, k čemu vlastně slouží a jak s nimi pracovat?
Práce na stavbě
Než začneme stavět
Základy
Hydroizolace
Vlhkost
Zdivo
Stropy
Schodiště
Omítky
Podlahy
Zateplování
Stavební materiály
Základní materiály
Zdící materiály
Stavebni desky
Tepelné izolace
Střešní krytiny
Dřevo
Práce kolem domu
Terénní úpravy
Oplocení pozemku
Zpevněné plochy
Bazén
Pergoly a přístřešky
Garáž
Vyznat se v nátěrových hmotách může být při šíři současného sortimentu poměrně náročné. Co to jsou lazury, k čemu vlastně slouží a jak s nimi pracovat?
Dřevo je organická vláknitá látka, tvořená stromy a keři, nazývaná dřevinou. Z užitkového hlediska je nejdůležitější růst dřeviny, zvláště u stromů, přičemž za nejhodnotnější je považováno dřevo vysokých, přímých, stejnoměrných, rovnovláknitých a čistých kmenů bez větví.
Mít na zahradě bazén je luxus. V horkých dnech poslouží jako vítané osvěžení, jindy zase jako forma relaxace. Ne nadarmo je nedílnou součástí stále většího počtu zahrad, kde zaujímá roli nejvýraznější dominanty a zároveň největší chlouby.
Dřevo je jedním z nejobvyklejších, nejtradičnějších, ale také nejvíce náchylných stavebních materiálů. Pokud si postavíte dřevěnou terasu, altán nebo třeba celou chatu, počítejte s tím, že se o něj budete muset starat, snadno totiž podlého degradaci. Vadí mu vlhkost, mráz, horko i přímé sluneční záření, přičemž ho mohou poškozovat i houby, plísně nebo hmyz (především červotoči nebo mravenci). Chcete-li životnost dřeva výrazně prodloužit, pomůže vám impregnace a dodržení některých základních stavbařských pravidel.
Ať už budeme hovořit o krbových kamnech, které jsou momentálně velkým hitem v řadě rodinných domů nebo kamnech, nacházejících se zejména na našich chatách a chalupách, spotřeba dřeva v zimním období je opravdu velká... Právě proto je třeba, abychom byli dobře připraveni se zásobou, ať už mrazíky uhodí větší či menší. Taková příprava však není jen otázka sezóny, ale naopak i několika let, pokud zrovna neseženeme již suché a rovnou použitelné dřevo k topení. To, jak bude náš dům vytopen, záleží na druhu, kvalitě a stupni vysušení dřeva.
Dřevo je jedním ze základních materiálů ve stavebnictví, stejně jako se jedná o materiál, který je všudypřítomný ve vaší domácnosti. Kdo se dřevem pracuje, nebo to zatím jenom zkouší, ten se neobejde bez jeho obroušení. K tomu poslouží brusné papíry na dřevo. Jak se v nich vyznat a k čemu jsou jednotlivé typy určené? Poradíme vám.
Dřevo se v našich končinách využívá k nejrůznějším účelům. Vyrábí se z něho nábytek, používá se ve stavebnictví. Mnoho z nás také využívá dřevo k vytápění svých příbytků. Jedná se tedy o multifunkčního pomocníka. Ať už se rozhodneme dřevo využívat k jakémukoliv účelu, měli bychom si vždy ověřit, zda je dostatečně proschlé. V případě opačného stavu by jeho zpracování nemuselo být vhodné, jelikož by mohlo napáchat více škody než užitku. Jaká je tedy ideální vlhkost pro jeho využití a zpracování? Jak poznáme, že je dřevo dostatečně proschlé? Tak přesně na tyto otázky by Vám měl odpovědět následující text.
Umělé dřevo je materiál, který zachovává příjemný vzhled dřeva, ale nemá některé jeho negativní vlastnosti, zejména na místech, kde se k němu dostává vlhkost. Jedná se vlastně o spojení dřeva a plastu, neboli WPC (wood-plastic composite, nebo také wood-polymer composite). Zjednodušeně řečeno vzniká spojením dřevité součásti v podobě granulátu, nebo moučky s termoplastickými materiály a některými přídavnými látkami.
Dřevo, stejně jako většina přírodních organických materiálů, je svou podstatou velice citlivé na jakékoliv klimatické změny. Střídání teplot, působení ultrafialového záření, přítomnost biotických činitelů, ale především výrazné výkyvy vlhkosti nebo dokonce přímé působení vody mají na dřevo značně degradační vliv.
Správně položená a průběžně udržovaná parketová podlaha patří k nejtrvanlivějším přírodním podlahovým krytinám v historii lidských sídel. Například životnost masivních dubových parketových vlysů (s charakteristickou tloušťkou kolem 22 mm) přesahuje stovky let. Živoucím důkazem toho jsou podlahy v historických objektech, které pečlivě provedenou renovací získávají vzhled podlah právě položených. Právě ona takřka neomezená trvanlivost a snadná obnovitelnost povrchových úprav činí z parketových podlah hodnotu, kterou stojí za to ve svých domech uchovávat.
Dřevostavby jsou jako z pohádky. Kdo by v nich nechtěl bydlet? Aby nám v domě bylo dobře a abychom s ním neměli žádné problémy, musíme si správně vybrat firmu, která nám ho bude stavět. Čemu věnovat pozornost a čemu se při výběru firmy vyvarovat? Ačkoliv přesný návod samozřejmě neexistuje, několik bodů, kterých byste se měli držet, se přece jen najde.
Možná, že si právě stavíte dům snů, možná jste se pustili do rozsáhlé rekonstrukce bytu. Tak či tak, nastává komplikace týkající se výběru vaší budoucí dřevěné podlahy. Nevíte si rady s výběrem vhodné dřeviny? Hledáte dřevo, které má dlouhou životnost a bude svou barvou ladit se zbytkem vašeho interiéru, nebo naopak hledáte informace o konkrétní dřevině, kterou byste si pro vaši podlahu přáli?
Dýha je tenký plát nebo pruh dřeva s tloušťkou od 0,3 do 6 mm, který se používá hlavně při výrobě nábytku, nebo při výrobě překližky. Často s ní ale také pracují domácí kutilové, modeláři a používá se také při výuce dětí ve školách nebo v různých výtvarných kroužcích.
Když potřebujeme odstranit starý nátěr, můžete si vybrat z několika metod - můžete použít nějaký odstraňovač, starou vrstvu opálit, nebo ji obrousit. Každá z metod se hodí na jiný typ starého nátěru i na jiný materiál. Proto zejména u odstraňovačů čtěte bedlivě návod, abyste si dřevo neponičili nevhodným přípravkem.
Aby vám váš zahradní ale i domácí nábytek, dřevěné dekorace nebo plot vydržel co nejdéle, musíte se o dřevo umět postarat. Ta správná olejová lazura dřevu dodá hezkou barvu, zvýrazní jeho strukturu, ale především ho ochrání před nepříznivým vlivem vlhka, slunečního záření nebo naopak mrazu, zabrání vzniku plísní a odpuzuje dřevokazný hmyz. Díky tomu se životnost dřeva prodlouží až o několik desítek let.
Aby byl domov domovem, musíme se v něm cítit příjemně. Ovšem to nepůjde, pokud nám doma něco chybí. Mezi vybavení domova musí patřit i dřevěný regál, protože je to krásný a praktický detail, který potřebuje každý.
Abyste při spojování trámů dosáhli co největší trvanlivosti, dbejte na přesné vyhotovení spojů a výběr vhodného druhu spojení. Při provádění tesařských spojů je potřeba, aby styčné plochy byly rovné a dobře k sobě přiléhaly a při sestavování do sebe lehce zapadly.
V dnešní době je na trhu poměrně široký výběr kování pro spoje prvků a dílců dřevěných konstrukcí. Díky mnoho jejich výhodám spoje s použitím kování pozvolna vytlačují klasické tesařské spoje. Problematika navrhování a používání spojů s použitím kování je však dosud nedostatečně popsaná v odborné literatuře a technických normách, což znesnadňuje nejen inovaci a optimalizaci tvarů vyráběného kování, ale i posuzování únosnosti těchto spojů.
Dřevěný plot je v dnešní době relativně snadno dostupný. Navíc pro šikovného kutila s dostatkem času není žádný problém si postavit plot ze dřeva svépomocí. Jediné, co k tomu potřebujeme je materiál (dřevěné plotové sloupky, latě, tyčky, kotvící a spojovací prvky...), nářadí (vrták do země, rýč, lopatu, kladivo, provázek...) a chuť do práce - stavíme oplocení ze dřeva. Fotografie plotů.
Dřevo je přírodní materiál, který se velmi často využívá právě ve stavebnictví. Díky svým vlastnostem může plnit různé funkce. Ať se jedná o funkci statickou, kdy přenáší zatížení nebo architektonickou či dokonce tepelně izolační nebo rezonanční. V následujících několika odstavcích si přiblížíme několik nejvýznamnějších vlastností dřeva.
Pod údržbou si představíme drobné opravy poškozené nášlapné vrstvy a pravidelné čištění. Zanedbáváním údržby dřevěných podlah dochází především k zkrácení jejich životnosti.
Nejčastěji se s dřevěnými stropy setkáváme u lidových staveb. V období před 2 světovou válkou byly nejvíce využívány, jak v bytové tak i v rekreační, občanské a zemědělské výstavbě. Moderní dřevo-stavby se vrací k tomuto přírodnímu materiálu a to především kvůli jeho vlastnostem. V tomto článku se dozvíte, jaké mají dřevěné stropy výhody a nevýhody.
Dřevo je obnovitelný materiál organického původu, který má velmi široké využití. Již odpradávna jej naši předkové využívali ke stavbě obydlí, k výrobě nábytků, nářadí a v neposlední řadě i jako palivo.
Exotické dřeviny jsou v našich krajích zastoupeny pouze okrajově. Je to způsobené hlavně místními podmínkami, které jsou vhodnější pro jiné druhy porostu. Proto se cizokrajné dřeviny u nás pěstují převážně pouze pro okrasu.