Trávník

Kdy a jak začít s přípravou půdy na trávník

Krásný zelený trávník je sen každého zahrádkáře. Pokud při jeho zakládání věnujeme dostatek času a přípravy půdy na trávník, investovaná práce se nám vrátí v podobě prosperujícího trávníku bez plevele. 

Benzínová nebo elektrická sekačka: která volba je pro vás ta pravá?

Při výběru sekačky na trávu se mnoho lidí zaměřuje na výkon, cenu nebo velikost. Avšak jedním z nejdůležitějších faktorů je volba typu motoru. Benzínové a elektrické sekačky mají své výhody i nevýhody, což zahrnuje výkon, náklady na provoz, hlučnost, ekologické dopady a flexibilitu. V tomto článku se podíváme na oba druhy sekaček a pomůžeme Vám vybrat si tu pravou pro Vaše potřeby.

Jak opravit vady trávníku?

Krásný zelený trávník je ozdobou každého dvora, zahrady či předzahrádky, V porovnání s jinými úpravami povrchu venkovních ploch se vyznačuje celou řadou výhod, mezi které patří především pocitově příjemný charakter a poměrně měkká struktura. Aby si trávník dlouhodobě požadovaný homogenní vzhled, je potřeba se o něj správně starat a udržovat jej pravidelným hnojením a kosením. Přísun živin stejně jako zarovnávání jsou důležitými aspekty správné péče o traviny, pokud nejsou prováděny odpovídajícím způsobem, může dojít k nerovnoměrnému nebo zpomalenému růstu, či se začnou v trávníku objevovat holá místa, plevel či nemoci. Oprava trávníku pak může být poměrně vysokým nákladem, zejména v případě, že vyžaduje komplexní ošetření vhodným přípravkem.

Jak vybrat travní směs pro založení krásného trávníku?

Při výběru travní směsi je dobré pamatovat na to, že trávník je tvořen různými druhy rostlin. Z toho důvodu je možné vybírat mezi travní směsí určenou spíše na slunné stanoviště, do stínu či na hodně namáhané plochy. Správný výběr kvalitní travní směsi je přitom jedním z nejvíce důležitých kritérií pro úspěšné založení krásného trávníku, který bude při správné údržbě optimálně prosperovat.

Jak založit trávník? Od výsevu po sečení

Když nevíte, co se zahradou, nechce se vám neustále přehrabovat v hlíně a kličkovat mezi záhonky, není nic jednoduššího, než celou plochu zatravnit a máte vystaráno na léta dopředu. Pokud ovšem svému trávníku poskytnete správnou péči. Jak vůbec s trávníkem začít a jak se o něj dál starat, aby vydržel krásný, vám poradíme v našem článku!

Jak zpevnit travnatou plochu?

Každý z nás chce mít svůj příbytek a přilehlé prostory v co možná nejkrásnějším stavu. Mnohdy však nastávají problémy ve chvíli, kdy např. potřebujeme po pozemku projíždět automobilem či jiným prostředkem. To samé platí i ve chvílích, kdy probíhají jakékoli úpravy, které vyžadují např. složení určitého materiálu a podobně. Nikomu z nás se zřejmě nelíbí vyježděné koleje na jinak perfektním trávníku. Tento problém nejčastěji řešíme před garáží či na trávníku. Aby byl trávník vždy perfektně upravený a nejrůznějšími vlivy se zbytečně neponičil, je možné zpevnit travnatou plochu tak, aby byla odolnější. Toto zpevnění je vhodné v těch místech, kde jsou na plochu kladeny vyšší nároky. Způsobů zpevnění travnaté plochy existuje samozřejmě několik. Každý z nich vytváří jiný výsledný dojem a samozřejmě je jeho použití jinak finančně náročné.

Jak vyrobit zavlažovací systém?

Ne každý chce pobíhat po zahradě s konvicí či hadicí a zalévat a zalévat. Řešením je zavlažovací systém, který si buď můžeme objednat od specializované firmy, nebo si ho může na zahradě vyrobit i zručný kutil.

Jak pečovat o trávník?

Po každé zimě je nutné váš trávník znovu oživit, aby byl do léta krásně hustý a svěží zelený. Taková práce sice může zabrat mnoho času, ale jistě se vyplatí. Pro ty, co nechtějí investovat tolik úsilí, máme dobrou zprávu – existují i snadné způsoby.

Jak správně vybrat travní směs?

Založit trávník a úspěšně ho dovést do provozuschopného stavu není žádná legrace. Už první krok, tedy výběr samotného travního semene, může být pro leckoho oříšek. Ale i pro toto platí jisté zákonitosti, které vás navedu ke zdárnému konci. A právě za tímto účelem čtete tento článek!

Jak založit velmi odolný trávník?

Trávník je travnatá plocha nejen kolem domu, ale i na hřištích, v parcích apod. Je složen z trav (čeleď lipnicovité – Poaceae). Jeho druhová skladba předurčuje jeho funkci. Původně vznikaly trávníky, respektive louky, po pádu stromů v lese – přirozené mýtiny.

Jak na vertikutaci a provzdušnění trávníku?

Slovo vertikutace bylo relativně donedávna neznámé. Vertikutaci provádíme vertikutátorem, což je stroj, velikosti sekačky na trávu. Tento vertikutátor, čili provzdušňovač, má zespodu ukryt válec s noži. V případě, že nejsou vyměnitelné nože, je třeba po otupení nožů vyměnit celý válec. Stroj pro menší zahradu volíme většinou elektrický, tedy s dlouhým kabelem do normální elektrické zásuvky tak, kterak má třeba již zmíněná sekačka. Po vertikutaci je třeba stroj zkontrolovat, zejména válec s noži, očistit a především odstranit namotané nečistoty. Cena provzdušňovače se pohybuje od 2.500,- Kč nahoru, záleží samozřejmě na značce, výkonu, kvalitě stroje atd.

Jak na houby v trávníku?

Někdo je možná miluje, ale já osobně chodím po trávě ráda bosa a pokud něco opravdu nesnáším, tak je to noha zamazaná měkkou slizkou hmotou. Ale nemáme to tak všichni. Na otázku „Jak na houby v trávníku“ by moje sestra řekla "nijak" a šla by zjistit, co z nich jde hodit do polévky. Minimálně část hub, které se vyskytují na zahradách, je totiž jedlá. Ale pokud se v nich právě nevyznáte, určitě nedělejte kulinářské pokusy, abyste neskončili v nemocnici.

Jak odstranit skvrny od trávy?

Skvrny od trávy na oblečení jsou nepříjemností, ať už jsou čerstvé nebo zaschlé. Máte-li doma malé děti nebo vášnivého zahradníka, bude se vám hodit pár receptů, jak skvrny od trávy dostat z látky pryč. Ne vždy totiž stačí jen běžné praní v pračce. Postup se poněkud liší podle toho, zda je skvrna čerstvá, nebo už zaschlá.

Jak vybrat zahradní sekačku na trávu?

Zahradní sekačka na trávu patří k běžné výbavě každého zahrádkáře a majitele rodinného domku. Kdo by taky chtěl přemoci zelený živel způsobem z dob našich dědečků, a pustit se do sečení s kosou či srpem. Naštěstí na tuto dobu můžeme už pouze vzpomínat, nebo si zkusit takové sečení jen tak z legrace, ale při pravidelné údržbě trávníku se můžeme naštěstí spolehnout na kvalitní zahradní sekačku na trávu.

Jakou zahradní sekačku na trávu?

Ne každý bere sečení trávy jako příjemnou relaxaci, při které spálí pár kalorií, projde se na čerstvém vzduchu, protáhne tělo a vyčistí hlavu. Většina z nás bere údržbu zelených stébel jako nutné zlo, které k radostem vlastnit zahradu či zahrádku zkrátka patří. Jak se říká – něco za něco. Když už tuto činnost pro příjemný pohled na krásně posečenou zahradu musíme vykonávat, proč si ji neusnadnit správným výběrem sekačky na trávu.

Jak zničit mech na trávníku? Tipy a řešení.

Většina zahrádkářů se občas potýká s výskytem mechu na svém trávníku. Můžou za to špatné podmínky pro pěstování trávníku. Zlepšením jeho kondice se můžeme zbavit i mechu.

Jak vybrat podzimní hnojivo na trávník?

Trávník je pomyslným dítětem každého zahrádkáře. Celoročně se o něj stará, zalévá ho, hnojí jej a manuálně opracovává. Samozřejmě nezapomíná ani na srdce potěšující kontakt - lehnout si na záda je zkrátka paráda. Obzvláště pro nadšeného pěstitele. Jó, jó slyšet trávu růst...to umí především pečliví zahradníci.

Jak založit nový trávník? A jak o něj pečovat?

Krásný trávník je snem každého z nás a je základem každé zahrady. Ať už se rozhodnete pro trávník rekreační a funkční, na kterém si budete chtít občas s dětmi zakopat s míčem, nebo zvolíte luční trávník spíše pro potěchu oka, založit kvalitní trávník vyžaduje pečlivost. Je to doslova alchymie pro silné povahy, výsledek ale stojí za to.