Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak sladit podlahu a dveře?

  

Podlaha i dveře jsou dva velmi dominantní prvky našich domovů. Jak si s nimi v interiéru poradit? Čtěte dál.

Jak vybrat tu správnou podlahu?

Při výběru odstínu podlahové krytiny samozřejmě hraje roli i praktická stránka věci. Svůj význam mají i parametry místnosti, to znamená, zda je velká a mohla by působit příliš prázdně, když nepoužijete tmavší barvu nebo jde o malý prostor, kde lépe poslouží tóny jemné, světlé. Nehodí se ovšem vlastnit ve stejném odstínu také nábytek, výsledek pak působí příliš jednolitě. Pokud už takové spojení ale doma máte, zkuste celkový dojem tak trochu narušit za pomoci kusových koberců.

Podlaha může s dveřmi ladit

Teď je na řadě vybrat adekvátní tón dveří a s tím souvisejících oken. Už dávno můžete s klidem zapomenout na poučku, že všechny v bytě spolu musejí důsledně ladit. Pokud se pro sladění rozhodnete, tak dbejte na to, ať si vyberete opravdu harmonické odstíny. Rozhodně nestačí „přibližně stejná“ bílá nebo „skoro podobná“ barva dřeva.

Poměrně ošidné je rovněž kombinování různých dekorů s odlišnou barevnou teplotou. Studené a teplé odstíny naráz nepůsobí dobře. Volte vždy buď tóny teplé nebo naopak barvy studené. Pravdou je, že se spíše doporučují teplé barvy kvůli vyvolání pocitu útulna doma, nicméně to samozřejmě závisí hlavně na vašem vkusu. Jestliže se vám tedy určitý dekor líbí, nemusíte si jej odříkat.

Jen dbejte na to, ať spolu podlaha i dveře souzní. Budou-li odlišné, tak takováto kombinace bude působit nadmíru rušivě, bude vás při pohledu do místnosti rozptylovat. Zejména dejte pozor na to, když si pořizujete například nové dveře postupně a v bytě máte zatím provizorní řešení, ať celek nevypadá jako pověstný dort pejska a kočičky.

Dveře a podlaha mohou i kontrastovat

Ovšem není-li podobné pojetí vaším šálkem příslovečné kávy, rozhodně vám není zapovězen ani kontrast. Jenom berte ohled na to, že už jde trochu o pomyslnou „vyšší dívčí“. Kombinovat efektně světlé a tmavé odstíny, případně rovnou černou a bílou ale určitě můžete. U dřeva ovšem alespoň zachovejte totožnou strukturu materiálu. Takovéto spojení určitě upoutá každého příchozího.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články