Co je klimaregulační omítka?

Budovu bez omítky si dnes umí představit jen málokdo. Omítka slouží jako podklad pro celkový finální vzhled. Vnější omítky chrání stavbu před vnějšími vlivy, zejména před vlivy počasí. Naopak omítka v interiéru ovlivňují pokojové mikroklima. Z tohoto důvodu je nutné vybírat opravdu kvalitní stavební materiály.

Klima regulující omítky představují řadu omítkových nátěrů vhodných především do interiérů. V některých budovách převládá vlhkost a nevhodné proudění vzduchu, které mají za následek množení bakterií a plísní. Ty se z velké míry podílejí na vzniku zdravotních komplikací, jako jsou alergie nebo astma.

Přírodní materiály pro dokonalé utěsnění

Klima omítky jsou vyráběny na bázi přírodních materiálů, kterými jsou například vápno nebo jíl. Využívá se především jejich vynikajících vlastností zaručujících pohodové a zdravé bydlení.

Vlastnosti klima regulační omítky

  • Regulace mikroklimatu
  • Antibakteriální účinek
  • Akumulační schopnost
  • Vysoká propustnost

Pozor na vlhkost vzduchu

Tento problém znají určitě všichni. Ať už se jedná o nájemníky panelových domů, tak i obyvatele domů rodinných. Proti vlhkosti je třeba bojovat nejen správnými opatřeními, ale i stavebními materiály. Nadměrná vlhkost vzniká zejména sprchováním, zaléváním květin, sušením prádla v interiéru a v neposlední řadě i dýcháním. Kondenzaci vodních par je možné vysledovat i změnami teploty. Často se v bytech i rodinných domech setkáváme s odlišnou teplotou stěn, podlah a stropu.

V čem spočívá samoregulační schopnost?

Klima regulační schopnost omítky spočívá především v její struktuře. Omítka je tvořena systémem mikroskopických pórů, který pojme velké množství vlhkosti a rovnoměrně ji uvolňuje zpět do prostředí.

Výrobci přicházejí s ucelenou řadou výrobků

Správným používáním dostupných výrobků docílíme tří základních povrchových úprav:

  • Filcovaný povrch
  • Hlazený povrch
  • Finální barva

Pro perfektní vzhled je možné pracovat s celou řadou výrobků, díky kterým budou zdi naprosto prvotřídní. Kombinací klima štuku a klima barvy je možné snadno docílit filcovaného povrchu. Správně zvolenou barvou dodáme zdím finální vzhled. Pro dokonale hlazený povrch se doporučuje použít stěrku.

Řada výrobků Baumit

Na českém trhu se klima omítkami zabývá výrobce Baumit, který přichází s unikátní a ucelenou řadou výrobků. Jedná se o výrobky bez obsahu alergenů, freonů, těkavých organických látek a dalších škodlivin. Výrobky jsou zárukou zdravého o ekologicky nezávadného bydlení.

Zelená úsporám

Klima regulační omítky jsou pro své tepelně izolační vlastnosti zařazeny v programu Zelená úsporám. Stavební materiál umožňuje odvětrávání vlhkosti a správnou regulaci vzduchu. Klima omítky se hodí pro zateplení především starších domů s nejistou těsností spodní hydroizolace. Díky přírodním materiálům se skvěle hodí i při restaurování historických budov.

Sádra, vápno nebo jíl?

Nejčastějšími stavebními materiály pro exteriéry i interiéry jsou vápno, sádra nebo jíl. S vápnem se ve stavebnictví setkáváme již od počátku 20.století. Velice oblíbené je především pro svoje antibakteriální účinky.

Použitím sádrových omítek je možné docílit atraktivního povrchu. Díky vysoké prodyšnosti je právě sádra nejvyhledávanějším stavebním materiálem používaným v interiérech. Sádrové omítky vynikají zejména následujícími vlastnostmi:

  • Vysoká prodyšnost
  • Sorpce
  • Vysoká tepelně izolační schopnost

Jílová omítka je vhodná pro údržbu historických památek. Vyznačuje se vysokou přilnavostí

Používáním čistě přírodních materiálů si můžeme i v pohodlí domova užívat kousku přírody. Naše bydlení tak může být krásné a zdraví nezávadné zároveň. Nevhodné klima v bytě nebo domě nám dokáže život znepříjemnit a používáním správných stavebních materiálů zbytečným komplikacím snadno předejdeme.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Kapitoly tématu „Omítky


  1. Vnitřní a vnější omítky - Jak si vybrat?
  2. Moderní omítky - jak vypadají?
  3. Jak dosáhnout omítky se vzhledem betonu?
  4. Jak vytvořit omítku v přírodním stylu?
  5. Jak na hliněnou omítku na slaměné stěně?
  6. Co je klimaregulační omítka?
  7. 3 řešení, jak opravit starou vnitřní omítku?
  8. Jak správně štukovat?

Související články

Aktuální články