Novostavba

Kdo povoluje stavbu domu?

Chystáte si splnit svůj sen a začít se připravovat na stavbu vysněného rodinného domu? Pojďme se společně podívat na často kladenou otázku – kam pro stavební povolení?

Jak rychle se dá postavit dům?

Každý, kdo se rozhodne pro stavbu nového rodinného domu, by fázi stavby nejraději přeskočil a rovnou se do vysněného nového domova nastěhoval. To samozřejmě možné není, na druhou stranu ale platí, že moderní stavební technologie a postupy dnes dokážou stavbu podstatně urychlit, aniž by jí ubíraly na kvalitě.

Jaké jsou pomůcky pro měření na stavbě domku?

Měření a vyměřování na stavbách je velmi důležitou součástí všech staveb. Vyměřovat stavby začali už dávno v Egyptě, Mezopotámii a také v Číně, bylo to cca od 4000 let před naším letopočtem až po současnost. Nejdůležitějším a velmi nutným úkolem je stavbu vytýčit a vyměřit. Pomůcky můžeme rozdělit do několika kategorií a skupin např. nivelační přístroje, sklonové rotační lasery, hledačky inženýrských sítí, pásma, teodolity, 3D měřící jednotky, nivelační lasery, křížové lasery, totální stanice, potrubní lasery. Dále se také používají klasické pomůcky jako metr, olovnice, šupléra.

Zazimování hrubé stavby – co řešit?

Hlavní sezóna občanské výstavby probíhá v teplých měsících, kdy teplota běžně neklesá pod bod mrazu. Tato skutečnost je dána především charakterem stavebních materiálů a jejich chováním v návaznosti na okolní podmínky, jež jsou v jarních, letních a podzimních dnech mnohem stabilnější – jedná se především o teplotu a vlhkost vzduchu. Jak prvky na bázi silikátů, tak dřevo či keramika, jsou vůči mrazu a zvýšené vlhkosti velmi citlivé a reagují rozměrovými změnami či nedostatečnou hydratací, které mohou mít vliv na celkovou únosnost jednotlivých konstrukcí. Právě z tohoto důvodu se na zimu stavební práce obvykle přerušují a opět navazují až v příznivější povětrnosti. Aby byla zajištěna minimalizace poškození již provedených konstrukcí, je nutné rozestavěnou stavbu zazimovat. Na co je potřeba si v takovém případě dát pozor?

Jak řešit elektro přípojku u novostavby?

Při stavbě domu vyvstává velké množství otázek, na které někdy není snadné hledat odpovědi. Jednou z nich může být i to, jak řešit elektro přípojku u novostavby? Většina majitelů stavebních parcel se s touto otázkou setká hned na počátku stavby, kdy je třeba vyřešit to, jakým způsobem do domu dostanou elektřinu, aby mohli svítit, vařit nebo se dívat na televizi. Elektřina je v domě nepostradatelná a její zavedení není tak snadné, ale s našimi radami to zvládne úplně každý.

Jak na bezpečnost při práci na stavbě?

Bezpečnost při práci na stavbě patří mezi zásadní otázky, které je třeba vyřešit ještě před samotným zahájením prací. Bezpečností požadavky musí být dokonce zpracovány do projektové dokumentace, a to v souladu s ustanoveními stavebního zákona, prováděcích předpisů a vyhlášek, které jsou platné ke dni podání žádosti o stavební povolení. Bez zpracovaných zásad bezpečnosti práce a pracovního prostředí dokonce nelze stavební povolení získat.

Začátek stavby – kde vzít vodu a energii?

Chcete začít se stavbou, ale nemáte přístup k vodě ani elektrické energii v daném místě? Co dělat v tomto případě? Nejjednodušší variantou je klasicky vytvoření odpovídající přípojky pro daný typ energie.

Co čekat od stavebního pozemku ve svahu?

Není to jen sen, ale skutečnost. Mnoho z nás by ráda domek ve svahu nebo v kopci. Přináší to sice obtíže při realizaci, ale ty výhledy a romantika. Pojďme se však podívat na odpovědi na otázku: "Co čekat od stavebního pozemku ve svahu?". Úžasný domek s výhled je tady vyvážen náročností na procese i finance investora.

Lešení pro stavbu domu - jaké máme možnosti?

Lešení se využívá při pracích ve větších výškách na rodinných domech, ale i jiných stavebních objektech, a to jak v exteriéru (zejména při pracích na fasádě), tak v interiéru, jedná-li se o místnosti s veští podlahovou plochou a nestandardní výškou stropu. Zejména majitelé rodinných domů stojí při aplikaci nebo opravách fasády před otázkou, jak vyřešit výstavbu dočasného lešení s ohledem na jeho cenu a možnosti. Lešení je možné si pronajmout nebo zakoupit, a to v několika variantách podle potřeby.

Problémy spojené se stavbou domu

Chystáte se koupit pozemek, na kterém chcete postavit svůj rodinný dům? Potom vás ještě před samotným zahájením stavby čeká několik úkonů, které musíte provést, aby vše proběhlo v pořádku a bez větších potíží. Stavba rodinného domku s sebou nese řadu úskalí a problémů, které se mohou vyskytnout již při samotném výběru pozemku, ale také při zařizování potřebné dokumentaci či následné realizaci, proto je potřeba si během celého procesu dávat pozor, abyste nenarazili na překážku, která by mohla nejen celou výstavbu zpozdit, ale také výrazně navýšit její cenu.

Kde vzít peníze na rekonstrukci domu?

Chcete se pustit do rozsáhlejší rekonstrukce domu, ale nevíte, kde na to všechno vzít peníze? V takovém případě máte na výběr v zásadě čtyři možnosti financování. V případě rekonstrukce je navíc potřeba počítat s tím, že odhadovaný rozpočet se může kvůli nečekaným problémům zvýšit. Raději tak dopředu připočítejte zhruba 10 % jako rezervu pro nutné případy.

Ceny novostaveb

Kdo by nesnil o svém vlastním bydlení? Dosáhnout na ně bohužel rozhodně není v silách každého, přičemž se vyplatí sledovat bedlivě aktuální ceny novostaveb. V současnosti je možné sledovat zajímavý trend, kdy mnoho odborníků soudí, že ceny novostaveb dosáhly svého vrcholu a lidé již za ně více platit nebudou. Na následujících řádcích je několik užitečných tipů, které mohou přispět k zlevnění této investice.

Kolik stojí zaměření pozemku a budoucí novostavby?

Cenu zaměření pozemku i novostavby ovlivňuje řada faktorů, a to zásadním způsobem. Při výběru geodeta, který tento úkon vykoná, je však vhodné brát zřetel i na jiné ukazatele, než je jen nejnižší cena. Volbu by měly ovlivnit i termíny a lhůty, jeho vytíženost a samozřejmě také případné recenze.

Jaké jsou možnosti financování novostavby?

Mnoho z nás sní o novém bytě nebo dokonce stavbě krásného domu. Asi všichni máme svou představu, jak bychom si své bydlení představovali. Ale málo z nás ví, jakým způsobem lze financovat novostavbu. Možností je hned několik a přiznejme si, že ne vždy nabízejí ty nejlepší podmínky pro budoucího majitele domu. Pojďme se podívat na základní možnosti financování novostavby.

Který pozemek je nejvhodnější pro stavbu domu?

Pokud se rozhodnete postavit si vlastní vysněný dům, musíte v první řadě zvážit, kde. A protože dům není krátkodobá investice, je třeba si vše dobře promyslet a volit nejen kvalitní architektonický návrh, ale také si vybrat vhodné místo pro váš nový dům. Co byste měli sledovat a čeho si všímat, abyste se při výběru parcely nespletli?

Z čeho stavět nové příčky a stěny u novostavby

Postavit si svépomocí vlastní bydlení je velice romantická a krásná myšlenka. Ovšem není to úplně nejjednodušší. Tak jako u dobrého jídla záleží na kvalitě surovin, i u vašeho domu je velice důležité, z čeho jej budete stavět. Jaký materiál je právě pro vás nejvhodnější? To půjdeme teď společně zjistit. Koneckonců, otázku materiálu budete řešit, i když si necháte domeček postavit kvalifikovanou firmou.

Jak postupovat při prvním zaměření novostavby?

Zaměření stavby je nutné pro kolaudaci i zápis do katastru nemovitostí. Kdo jej provádí a co vše je potřeba zajistit?

Vyhledávání

Aktuální články