Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Blikání žárovek - co s tím dělat?

  

Blikání žárovek není nic příjemného, problém navíc nastává, pokud nevíte, kvůli čemu blikají a nenabízí se tak snadné řešení. Důležité je přijít na příčinu blikání žárovek. Přečtěte si nejčastější možné příčiny blikání žárovek a jejich řešení. 

Uvolněná žárovka

Jedná se asi o nejsnazší příčinu blikající žárovky i její řešení. Někdy není žárovka správně zašroubovaná a sem tam problikne, protože má slabé elektrické spojení. Příčina se jednoduše odstraní došroubováním žárovky. U zářivky otočte trubicí v úchytech držáku, ať máte jistotu, že kolíky vytvářejí dobré kontakt. U opotřebenějších žárovek se může stát, že už je ochozená objímka, do které se žárovka šroubuje a nemají pak správný kontakt. Můžete také pořídit novou objímku a vyměnit ji. 

Blikání LED žárovek

Pokud do světla pořídíte nové LED žárovky, ale nevyměníte stmívače, může se stát, že bude žárovka problikávat. Pak se nabízí výměna stmívače určeného přímo pro LED žárovky, situaci to vyřeší, pokud máte stmívatelnou LED žárovku. 

Vadný vypínač

Chybou může být také vadný vypínač na kabelu osvětlení, který se dá také vyměnit. Vyměnit můžete pouze samotný vypínač, případně i s celým kabelem. 

Výměna světla

Pokud jste zkoušeli různé věci, ale světlo stále problikává, může se stát, že je vada v samotném osvětlení a nabízí se tak jeho výměna. Pokud výměna světla za nové nepomůže, může být vada v předřadníku a bude potřeba vyměnit i ten, to už je ale o něco komplikovanější výměna. 

Nedostatek proudu

Problém při blikání žárovek může být také v nedostaku proudu. Starší domy a byty mají běžně na jednom elektrickém obvodu připojeno hned několik spotřebičů s vysokou spotřebou, které by ale měly mít každý vlastní okruh. Může se pak stát, že při zapojení některého ze spotřebičů, se světlo ztlumí. Ideálním řešením by bylo poradit se s elektrikářem o bezpečnosti okruhů a případně je vyměnit. Další možností je vyměnit žárovky za LED žárovky, které potřebují nižší příkon pro svícení. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)

Související články