Dům

Chyby při realizaci stavby domu

Chyby při stavbě domu jsou noční můrou každého stavebníka, který se rozhodl postavit si dům svépomocí. Pokud je člověk absolutně nepolíben stavebnictvím, pak chybu udělá velice snadno. Bohužel nejen laici, ale i odbornící někdy dělají chyby, které nemusí být levnou záležitostí. Při stavbě domu se určitě nedokážete dokonale vyhnout všem chybám, avšak pokud se dobře připravíte, pak lze chyby omezit nebo zmenšit jejich vliv na přijatelnou míru. V tomto článku si ukážeme některé z nich.

Kde umístit v domě knihovnu

Plánujete pořídit knihovnu, ale přemýšlíte, kam ji umístit, abyste ji nemuseli brzy zase stěhovat? Přečtěte si naše tipy na umístění knihovny a promyslete je dopředu, ať jste s výběrem místnosti spokojení. 

Myš v domě! Co s ní?

Myš v domě poznáte docela snadno, máte nakousané sáčky s jídlem a ještě po sobě zanechává stopy v podobě svého trusu. Jak se jich ale zbavit? Nejlépe natrvalo.

Jak se odhodlat vyházet nepotřebné věci z bytu

Vyhazování nepotřebných věcí z bytu může být pro mnoho lidí obtížným úkolem. Může to být kvůli emocionálnímu připoutání k určitým věcem nebo z důvodu, že se bojí, že něco budou potřebovat v budoucnu.

10 tipů, jak se nenadřít při úklidu rodinného domu

Přijde vám těžké uklidit si v domě? Rodinné domy jsou mnohem rozsáhlejší než byty v panelových domech. Nezřídkakdy se stane, že na uklízení nemáte chuť, jelikož si představujete množství práce, kterou musíte zvládnout. S našimi tipy na snadný úklid rodinného domu změníte názor.

Co udělat pro vlastní bydlení?

Vlastní bydlení je sen každého. Celosvětová populace se rozděluje na dva tábory. Jeden tábor upřednostňuje bydlení v bytě, kdy odpadá starost o zahradu a starosti s domem spojené, pro druhou skupinu lidí je bydlení v bytě noční můrou a touží po rodinném domě se zahradou. Tak, či tak, nikomu se nechce investovat do cizího bydlení v podobě drahých nájmů, kdy veškeré opravy, rekonstrukce, nebo zútulnění, které provedete, jsou ve prospěch třetí osoby. Ovšem v dnešní době cesta k vlastnímu bydlení není až tak snadná. Cestu komplikují drahé hypotéky, ceny stavebních firem, materiálu a dlouhé čekají lhůty. Pokud i tak se rozhodnete pustit do realizace snu o vlastním bydlení, je důležité si zodpovědět několik otázek.

Problémy spojené se stavbou domu

Chystáte se koupit pozemek, na kterém chcete postavit svůj rodinný dům? Potom vás ještě před samotným zahájením stavby čeká několik úkonů, které musíte provést, aby vše proběhlo v pořádku a bez větších potíží. Stavba rodinného domku s sebou nese řadu úskalí a problémů, které se mohou vyskytnout již při samotném výběru pozemku, ale také při zařizování potřebné dokumentaci či následné realizaci, proto je potřeba si během celého procesu dávat pozor, abyste nenarazili na překážku, která by mohla nejen celou výstavbu zpozdit, ale také výrazně navýšit její cenu.

Jak postupovat při bourání domu?

Každá stavba má omezenou dobu užívání, kterou lze prodlužovat generálními opravami a rekonstrukcemi, ale ne donekonečna. V případě, že náklady oprav, které by bylo nutné na stavbě provést, několikanásobně převýší nejen její hodnotu, ale také cenu stavby nové, dispozičně, funkčně i uživatelsky lépe navržené a úsporné, je mnohem jednodušší provést její stržení a zbudování nové budovy. Toto platí také pro stavby, které byly nevratně poškozeny působením živlů (požárem, povodněmi) a u nichž hrozí postupná ztráta stability či nejsou nadále k užívání vhodné. Bourání poškozených i funkčních staveb se řídí speciálními pravidly, která jsou dána nejen technologicky, ale také legislativně. Jak tedy postupovat, když je potřeba konkrétní stavbu zbourat?

Kam uložit odpad z bourání domu?

S bouráním se nejčastěji setkáme při rekonstrukcích a v menší míře při stavbě novostavby. Produktem z bourání je odpad.  Jeho množství velmi záleží na stavu budovy. U velmi starých domů bývá odpadu mnohem více. Je to dáno tím, že většinou bývá potřeba upravit rozměry oken, dveří, rekonstruovat staré omítky, vyměnit podlahy atd. U novostaveb je odpadu minimum. Spíše se jedná o zbytky z cihel, malt a betonů, které lze později uložit pod chodník či příjezdovou cestu.

Co vše obsahuje projektová dokumentace?

Říká se, že správný muž musí zasadit strom, postavit dům a zplodit syna. Není nic snazšího než zasadit strom, syna chlap může zplodit i nechtěně, ale postavit dům, to už dá pořádnou práci.

Kolik stojí projekt domu?

Trápí vás otázka, kolik zaplatíte za vyhotovení projektové dokumentace rodinného domu? Přemýšlíte o tom, zda zvolit typový nebo individuální projekt? Pak nabízíme skvělý přehled o výhodách a nevýhodách obou variant a především jejich nacenění.

Kolik stojí pozemky pro stavbu domů? Kde zjistit pravou cenu?

Zní to jako sen - zahrada a nový dům přesně podle našich plánů. Krásná představa, ale v realitě nám ještě mnoho chybí... Základem je, pokud jsme nedostali parcelu darem, koupit nějaký přijatelný pozemek. To však není až tak lehké, jak se může stát, přeci jen poptávka je v této oblasti vyšší než nabídka a výběr pozemků, mimojiné, ovlivňuje i spousta dalších kritérií....

Co vše má vliv na cenu bydlení?

Stěhujete-li se poprvé do vlastního bydlení, hlavním limitujícím faktorem na cestě za novým domovem bude zcela nepochybně cena. Co všechno má na ni vliv?

Jak opravit kliku u dveří a okna v domě?

Nefunkční klika rozhodně nepředstavuje fatální problém. Zručný domácí kutil si poradí i bez návštěvy zámečníka. Jak tuto drobnou nehodu v domácnosti snadno a rychle řešit?

Jak zpevnit příjezdovou cestu k domu?

Příjezdová cesta k domu musí vzdorovat častému dešti, sněhu, mrazům i vysokým letním teplotám. Také by měla být odolná vůči mechanickému poškození a vykazovat vysokou pevnost pro zatížení jezdícími auty. Jedinou zárukou její dlouhé životnosti je kvalitní provedení a výběr vhodného materiálu.

Jak ochránit dům před bleskem?

Nejprve si řekněme co je vůbec blesk. Blesk je elektrostatický výboj, který vzniká při bouřce. Jeho vlastnosti jsou ničivé, jelikož napětí mezi mrakem a zemí je desítky až miliony voltů, proud je kolem 20 tisíc ampér. A jak ochránit své obydlí před tímto ničitelem? Základní ochranu tvoří hromosvod, přesněji bychom řekli, že je to bleskosvod. Hrom je jen zvuk doprovázející blesk. A jako další ochrana se používá přepěťový chránič, který spíše zabezpečuje naší elektroinstalaci a elektroniku.

Jak zabezpečit dům a pozemek?

Idylické doby, kdy jste mohli nechat dům a pozemek volně přístupný a nic se neztratilo, jsou už bohužel minulostí. V současnosti je třeba dům nejen dobře pojistit, ale hlavně pořádně zabezpečit. A to platí i o jiných nemovitostech. Jak konkrétně, to závisí nejen na typu nemovitosti, ale i na tom, kde se nachází.

Jak ochránit dům před kakajícím ptactvem

Ptačí trus na fasádách domů je velmi nepříjemným problémem. Nejlépe je, pokud ptákům dokážeme ve znečišťování zabránit. Jak na to a co s tím, když se nám to nepovede?

Jak odhalit úniky tepla u rodinného domu?

Náklady na vytápění nemovitosti patří k těm, které mohou podstatně zasáhnout rodinný rozpočet. Proto se v posledních letech stále větší důraz klade na úspory tepla a na zateplení budov. Nový dům se dá postavit již jako energeticky méně náročný, ale jak zlepšit tepelné hospodaření u staršího rodinného domku, případně i novostavby, která nebyla postavena jako úsporný, nízkoenergetický či dokonce pasivní dům? Prvním krokem je odhalit, kudy z domu teplo uniká.

Nejčastější závady u nemovitostí?

Koupit dokonalou nemovitost nemusí být nic jednoduchého. Primárně lidé hledí na několik základních věcí. Sem musíme zařadit klasická fakta, která se týkají:

  • Velikosti a dispozice
  • Lokality
  • Ceny

Které cihly jsou vhodné pro pasivní dům?

Už jste někdy slyšeli o pasivním domu a jeho výhodách? A o tom jak a z čeho si ho vystavět, aby se v něm příjemně žilo i pracovalo? Pokud ne tak v tomto článku se vám to pokusíme přiblížit.

Z čeho postavit úsporný nulový dům?

Dům pasivní, s nulovou spotřebou energie či nulový dům… Všechny tyto termíny označují tentýž typ stavby. Co to nulové domy jsou a jak a z čeho vznikají?

Co je a jak dlouho platí stavební povolení?

Chystáte-li se stavět dům či měnit dispozice bytu, nutností pro Vás je vyřízení stavebního povolení. Jedná se o jakousi licenci stavebního úřadu, že jste oprávněni se do stavby či přestavby pustit.

Jak ochránit dům proti požáru?

Kolem domu je hodně práce, kromě úprav na domě je potřeba jej i chránit. Nejen před zloději, nýbrž i před požárem. Požár vzniká z řady příčin - nedbalá manipulace s ohněm, vadná elektroinstalace, vadný elektrospotřebič a tak různě. Naštěstí dnes existuje řada způsobů, jak dům proti požáru chránit.

Jak na bezbariérovou koupelnu?

Bavíme-li se o bezbariérovém bydlení pro osoby s dočasnou či trvalou omezenou hybností nebo osoby staršího data narození, není to pouze o odstranění prahů, schodů apod. Neméně důležitou roli hraje také vybavení jednotlivých místností, a protože koupelna je místem, kde trávíme ty nejosobnější chvilky, pojďme se podívat na to, jak ji upravit, abychom v ní mohli bezproblémově fungovat všichni. I ti, kterým zdraví v životě příliš nepřálo.

Jak zajistit obnovitelnou energii v rodinném domě?

Co je energie? Je věčná, vždy tu byla, je a bude. Nedá se zničit ani vyrobit, dá se pouze transformovat. Spotřeba energie rok od roku stoupá, proto ji nejprve snižme a poté hledejme a využívejme obnovitelné zdroje.

Jak propojit dům se zahradou?

Proč propojovat dům se zahradou? Je velmi příjemné odpočívat v zeleni, se šálkem kávy, s rodinou nebo s přáteli... A protože jsme líní pořád někam jezdit, chceme mít kousek své přírody doma. Máme-li to štěstí, že můžeme žít v domě se zahradou, pokusíme se co nejvíce propojit interiér a zahradu. Jak to udělat, ovlivňuje několik faktorů:

Jak prodat starý dům?

Prodej nemovitosti je sám od sebe velkým soustem. Není to jen o tom vystavit inzerát a čekat na správného kupce. Je to řada starostí a s prodejem spojených komplikací. Když se pak jedná o starý dům, může se situace kolem jeho prodeje ještě více vyhrotit. Jak prodat starý dům?

Jak na protipožární zabezpečení domu?

Když vypukne požár, není to žádná legrace a oheň zničí, co mu jen vstoupí do cesty. Nejlepším způsobem, jak se před ním ochránit je účinná prevence v podobě protipožárního zabezpečení. Rozhodně to není žádná zbytečná investice, nedá se spoléhat na to, že zrovna vy prostě nevyhoříte. Navíc existují i jisté požární předpisy dané zákonem. Ale nemějte strach, společně se tím vším prokousáme.

Jak na poštovní schránky pro rodinný dům?

Poštovní schránka je jedním z důležitých detailů každého domu, proto je důležité se před jejím pořízením zamyslet. Kromě toho, že si ji můžeme koupit, můžeme také projevit kreativitu a vyrobit si ji sami. Než učiníme tak nebo tak, je nutné se zamyslet, zda bude schránka zapuštěná do fasády, zazděná do sloupku nebo připevněná na sloupku či brance.

Jak na energeticky úsporný dům?

Jelikož jsou v současné době energie drahé, což je dáno nedostatkem zdrojů, snažíme se o budování energeticky úsporných domů. Aby dosáhl dům na označení energeticky úsporný, musí jeho spotřeba energií na vytápění činit maximálně 75 kWh na metr čtvereční za rok. Co všechno nám tedy pomůže reálně ušetřit na energiích? Nejideálnější jsou v současné době pasivní domy nebo tzv. nulové domy, které jsou však pro stavbu svépomocí těžko dosažitelné.

Co všechno je potřeba než začneme stavět rodinný dům?

Banka Vám již schválila hypotéku, smlouva na koupi pozemku je také podepsaná a Vám nezbývá než začít stavět váš vysněný dům. Co je však ještě potřeba zařídit a udělat, než stavební firma poprvé vkročí s veškerou parádou na vaší parcelu?

Jak na domov podle feng shui?

Každá místnost v domě má svou vlastní energii. K té jí dopomáhá také správné rozmístění nábytků a bytových doplňků. Zařiďte si domov podle feng shui a možná se na vás konečně usměje štěstí a vy se po dlouhé době dobře vyspíte.

Jak vybrat hliníkový HS portál?

HS portál je speciální systém, který se využívá pro moderní řešení dveří. Samotná zkratka má původ v němčině, konkrétně ve slovech hebe a schiebe neboli zvednout a posunout.

Jak správně dům osadit vzhledem k zahradě?

Stavba domu sestává z větších i menších starostí. Jednou z otázek, která trápí každého, kdo o stavbě uvažuje, je spojena s umístěním zahrady vzhledem k domu. Jaké osazení lze hodnotit jako nejlepší možné?

Jak šetrně postavit rodinný dům? BIO dům

Žít v souladu s přírodou je pro řadu lidí stále důležitějším životním pilířem. Proto se i při stavbě domů klade důraz na ekologičnost a šetrnost. Jaké jsou zkušenosti těch, kteří se do stavby pustili svépomocí? Na co nezapomenout a čemu se naopak vyhnout?

Jak očistit a ochránit fasádu rodinného domu?

Nejméně náročné řešení je samozřejmě objednat si na čištění fasády každého domu specializovanou firmu. To je ovšem současně i náročnější z hlediska financí. Proto se řada lidí zamýšlí nad tím, jak realizovat čištění také svépomocí? A co dělat, když chcete, abyste s příštím čištěním měli co nejméně starosti a fasádu míníte ošetřit preventivně?

Jak zpracovat rozpočet domu?

Říká se, že každá koruna je dobrá a mnohý z nás by s tím souhlasil. Zvlášť když při stavbě domu se ty koruny počítají v daleko vyšších násobcích. A kdo by nechtěl ušetřit nějakou již od začátku.

Mnohdy se tak vyplatí menší investice již zpočátku (do zpracování detailního rozpočtu), která později může přinést značné úspory. Co všechno tedy do takového rozpočtu zahrnout, jak se vlastně tvoří a jak se s ním co nejvíce přiblížit finální ceně?

Byt nebo rodinný dům, co je lepší?

Samozřejmě nelze shrnout tyto druhy bydlení jen na základě plusů a mínusů, ale musí se brát v potaz i místo vaší budoucí adresy. Přece jenom mít rodinný dům a zároveň 10 sousedů není asi ideální, zvlášť kdyby měl každý druhý malé a hlučné děti. Také život v paneláku není peříčko, kde by vám sousedi klepali na dveře kvůli tomu, že pouštíte hudbu příliš hlasitě. Kromě toho je důležitá lokalita, neboť bydlet někde v přírodě, poblíž lesa, může být sice fajn, ale pokud nevlastníte auto a nejbližší zastávku máte 2 kilometry daleko, je lepší si zvolit bydliště někde v centru města. Nezapomeňte taky na to, že musíte dojíždět do práce nebo chcete navštěvovat svou rodinu a přátele.

Jak poznat kvalitní lokalitu pro bydlení?

Co sledovat při výběru lokality

Lokalita ovlivňuje cenu realit pravděpodobně nejvíc ze všech aspektů. Co tedy má vliv na celkové hodnocení lokality a čeho si všímat?

Jak vyrobit domeček pro morče?

Morče patří mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky. Aby mu bylo u vás doma dobře, potřebuje mít vhodný domeček, kde se bude cítit pohodlně a kam se bude moci schovat. Zároveň by měl domeček být postaven tak, abyste v něm mohli morčátko pozorovat a aby se dal také jednoduše čistit. Nejjednodušší cestou je sice koupit domeček hotový, ale ten vám nemusí zcela vyhovovat, nebo vám přijde příliš nákladný, i když ty nejlevnější se dají pořídit už v řádu stokorun. Zkuste ho tedy vyrobit sami, pro vás a vaše děti to může bát příjemná zábava.

Jak provést montáž záchodu?

Ač může samotná montáž působit velice složitě, není tomu ve skutečnosti tak. Zajisté si s tím poradí každý zručný domácí kutil. Navíc Vás montáž záchodu svépomocí vyjde daleko levněji, než když byste si volali odborníka. Aby byla pro Vás práce co nejjednodušší a výsledný efekt co nejlepší a nejkvalitnější, je nutné vybrat správný materiál. A to platí u výběru trubek, lepidel, šroubů či různých montážních pěn apod. Vždy záleží na tom, jaký typ záchodu chcete montovat. V některých případech se nádoba na vodu umisťuje do zdi  a s tím souvisí další práce. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na to, zda se jedná jen o výměnu záchodu či vytváříte úplně nový s připojením na kanalizaci.

Jak větrat ve starém domě?

Staré domy jsou krásné, díky své nezaměnitelné atmosféře a také tomu, jak se osudy jeho obyvatel ho historie domu zapsaly. Častým problémem ale u nich bývá vlhkost, kterou mohou některé stavební zásahy místo zlepšení naopak zhoršit. Typickým příkladem je necitlivé zateplení, nebo výměna dřevěných oken za plastová. Pro staré domy je totiž velmi podstatným kvalitní a pravidelná cirkulace vzduchu a odvádění vlhkosti.

Světlovody do rodinného domu

Pokusy přivést denní světlo do interiéru jsou stejně staré jako samotná historie lidských obydlí. Funkční zařízení však byla zkonstruována až mnohem později; v polovině 20. století. První, kdo mechanismus osvětlení budov prostřednictvím světla přiváděného zvenku prakticky využil a na konci 80. let si jej nechal patentovat, byl australský vynálezce a později zakladatel firmy Solatube, Steve Sutton. Vznikl světlovod; účinný mechanismus k zachycení denního světla na střeše domu, jeho přenosu a rozptylu do místnosti.

Satelitní městečka

Pod pojmem satelitní městečko rozumíme větší celek pro ubytování obyvatel. Ten může, ale nemusí být spojen s továrními, výrobními a průmyslovými zónami.

Jak vyrobit domácí vůní?

Staré pořekadlo říká: Ze smradu ještě nikdo nenastydl. Ovšem v době moderního vytápění toto pořekadlo ztratilo lesk. A my se proto zaměříme na to, jak byt osvěžit vůní.

Jak říká klasik: „Nejlepší návod je uváděn v bodech!“. A z toho důvodu i my budeme postupovat v jednotlivých krocích, které budou popsány níže. Jdeme na to.

Jak vyrobit domácí aviváž?

Vítejte v nově objeveném kouzelném světě domácích pracích gelů, vlastnoručně vyrobených kosmetických přípravků a voňavých home-made hygienických výrobků. Dnes vás naučíme, jak si vyrobit domácí aviváž, která vás bude stát pár korun, její výroba zabere minutu a navíc bude velmi šetrná vůči vaší pokožce i přírodě.

Jak vybrat domácí vodárnu?

Domácí vodárny jsou zařízení, případně celé soustavy zařízení, která jsou určena pro transport vody z místa na místo, a to v rodinných domech, v chatách, chalupách – prostě všude tam, kde není veřejný vodovod. Nejčastěji jsou využívány pro čerpání pitné nebo užitkové vody ze studní či vlastních vrtů, případně z vodního toku nebo nádrže na zachycení vody. Ale může se používat i v domě s vodovodem, například na čerpání užitkové vody k zalévání zahrady, nebo k udržování tlaku ve vodovodním řadu.

Jak odhlásit trvalý pobyt?

Každý z nás má v registru obyvatel uvedenu konkrétní adresu trvalého pobytu, která je tak společně s rodným číslem jak pro úřady, tak i pro soukromé subjekty jedním ze základních identifikačních znaků. Pro většinu oficiální korespondence také slouží jako adresa doručovací.

Z čeho postavit nejlevněji dům?

Hned na začátek je třeba podotknout, že „nejlevnější“ je v tomto případě pojem relativní. Můžete si vybrat levný a kvalitní materiál, ale nemusí se vždy hodit pro váš pozemek. Snaha ušetřit na stavebním materiálu by se vám tak mohla paradoxně prodražit. Proto přinášíme hned několik různých materiálů, které můžete použít jednotlivě, nebo je kombinovat. Vyberte podle svých potřeb a podmínek.

Jak vyplnit stavební deník?

Každý stavitel by si měl vést stavební deník, kam se postupně zapisují všechny důležité údaje o stavbě. Stavební deník je zásadním dokumentem, který má dokonce povahu úředního dokladu. Je třeba ho vést pečlivě a zapisovat do něj všechny důležité informace. Způsob vedení, uložení a archivace stavebního deníku je určen právními normami.

Jak postavit nejlevnější dům?

Kdo by si nechtěl vybudovat svoje vlastní hnízdečko a bydlet se svojí rodinou v novém? Kde í dům?na to ale vzít, když člověk nekrade a peněz se nedostává? Čtěte dále a seznamte se s několika užitečnými tipy, které Vám mohou tento sen přiblížit.

Jak koupit dům?

Koupě nemovitosti a domu zvlášť není investicí na pár dní, proto byste si měli na začátku dobře rozmyslet, zda si na to troufnete sami, nebo se raději svěříte do rukou realitních odborníků. Obě varianty mají svá pro a proti.

Jak začít stavět dům svépomocí?

V bytě nebo v domku?

Spousta lidí, ač bydlí v bytech, touží po vlastním domku. Od realizace jejich přání je odrázuje především cena, kterou by za novostavbu museli zaplatit. Před zhruba třiceti lety si lidé často stavěli domy sami. V současnosti je to však méně obvyklé. Náklady na stavbu zde nemusí být až tak závratně vysoké jako v případě pořízení si již hotového rodinného domu. Nabízí se nám rovněž možnost nechat si postavit pouze hrubou stavbu a tu si pak upravit svépomocí. I takto se sníží celkové náklady.

Jak a čím provonět byt?

Příjemný pocit z vašeho domova dotvářejí všechny smysly. Zrak, chuť, hmat... a samozřejmě: také čich. Vůně působí na naši psychiku a mnohé zážitky máme pevně spojené právě s ní. Chcete si svůj dům či byt provonět? V zásadě máte dvě možnosti. Přírodu anebo se spolehnout na moderní „chemické” výdobytky. Nabízíme stručného průvodce voňavým světem a zaručujeme, že při čtení těchto řádků bude mít nutkání okamžitě běžet uspokojit také svoje čichové buňky.

Z čeho se dá postavit dům?

Rozhodli jste se nejen bydlet ve svém, ale zároveň se na stavbě nového domu podílet vlastními silami? Potom stojíte před úkolem mnoha jiných před vámi: Z čeho dnes vlastně stavět?

Z čeho postavit dům - výhody a nevýhody Ytongu

Mít svůj dům, je sen snad každého člověka. Představuje jednak dobře uložené peníze, ale i zajištění budoucnosti našich dětí. Představa o vlastním bydlení se ale různí. Někdo si přeje mít velký dům s několika pokoji a rozlehlou zahradou, jinému postačí menší domeček jen pro svoji rodinu. Mít rodinný dům má určitě nespočet výhod, ale i nevýhod.