Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyrobit domácí aviváž?

  

Vítejte v nově objeveném kouzelném světě domácích pracích gelů, vlastnoručně vyrobených kosmetických přípravků a voňavých home-made hygienických výrobků. Dnes vás naučíme, jak si vyrobit domácí aviváž, která vás bude stát pár korun, její výroba zabere minutu a navíc bude velmi šetrná vůči vaší pokožce i přírodě.

Nachystejte si kyblík, ve kterém budete směs míchat a nádoby, do kterých hotovou aviváž uskladníte. Pojďme na to:

POSTUP

krok 1 – nákup ingrediencí

Seznam nákupu pro výrobu aviváže bude opravdu krátký a jelikož je základní surovinou ocet, je třeba na něj nezapomenout. Nejvhodnější a shodou okolností nejlevnějším druhem je klasický kvasný lihový ocet, který nakoupíme za 6–10 korun v každé místní samoobsluze. Speciality jako balsamico či rýžový ocet vřele nedoporučujeme, nechcete-li mít batikovaný či velmi aromatizovaný šatník. Vhodnou alternativou může být ocet jablečný, který je ale podstatně dražší a svými vlastnosti příliš nepředčí klasický kvasný ocet, pokud si chcete vyrobit aviváž do zásoby, klidně si jej nakupte dva či tři litry.

Druhou a neméně důležitou součástí výroby aviváže je esenciální olej. Na první pohled může sice překvapit vyšší cena za malou lahvičku oleje, důležité je ale jedním dechem dodat, že na litr aviváže budeme potřebovat jen několik málo kapek. Vůni vybírejte podle vlastní libosti, na praní se osvědčila například levandule, vanilka či meduňka. Mnoho z nás má doba více druhů a vůní esenciálních olejů a podle potřeby, ročního období či nálady si vyrábíme aviváže s různými vůněmi.

krok 2 – výroba za minutu

Na výrobu jednoho litru aviváže budete potřebovat:

  • 0,5 litru octa
  • 0,5 litru vody
  • 30–40 kapek esenciálního oleje (podle intenzity vůně)

Nejprve důkladně promícháme vodu s octem, následně přidáme kapky vonného oleje. Vše zamícháme a nalijeme do připravených plastových či skleněných nádob. Před každým použitím jemně protřepeme či pomícháme, aby se nám jednotlivé složky krásně propojily.

krok 3 – uskladnění a dávkování

Ocet je ze své podstaty vynikajícím konzervantem, takže si klidně udělejte aviváž do zásoby. Dle zkušeností se nejlépe skladuje ve skleněné nebo plastové nádobě, dobře uzaviratelné a dostatečně označené. Při běžné úrovni zašpinění stačí dát do pračky 2-3 polévkové lžíce aviváže a prádlo se krásně změkčí a provoní. Jelikož domácí aviváž neobsahuje bělící složky, je vhodnější spíše na barevné prádlo.

Nejčastější otázky

Není cítit prádlo octem?

Pokud bychom jej užili samotný nebo v silné koncentraci, může být prádlo mírně cítit octem, což nemusí být každému příjemné. Právě z tohoto důvodu nepřidáváme do praní ocet samotný, ale vytvoříme si z něj voňavou aviváž.

Kolik výroba aviváže stojí?

Nečekaně málo. Ve srovnání s komerčními produkty, které jsou předražené, mohou dráždit pokožku a velmi silně znečišťují životní prostředí je domácí aviváž opravdovým návratem do starých dobrých časů voňavých prádelem plných mydlinek a vůně. Jeden litr aviváže vás vyjde na zhruba 10 Kč (ocet 6 korun 40 kapek oleje cca 4 koruny), což je více než potěšující.

Kde mohu nakoupit esenciální oleje?

Vonné oleje najdete v téměř každé drogerii, ve zdravých výživách, bio obchůdcích, v čajovnách či ve specializovaných internetových obchodech.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.4/5 (5 hlasů)





Související články