Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Z čeho se dá postavit dům?

  

Rozhodli jste se nejen bydlet ve svém, ale zároveň se na stavbě nového domu podílet vlastními silami? Potom stojíte před úkolem mnoha jiných před vámi: Z čeho dnes vlastně stavět?

Doba klasických cihel je už za námi. Tento po staletí používaný prvek si ještě stále své upotřebení najde, trh však nabízí spoustu jiných variant, které jsou příjemnou alternativou pro vás i váš finanční rozpočet. Z dnešní nabídky stavebních materiálů si můžete vybrat ten nejvhodnější dle požadavků každé části domu.

Keramické tvárnice

Když se pouštíte do obvodových zdí, budou vás při výběru krom ceny zajímat tři hlavní kritéria. Časová nenáročnost. Jednoduchost provedení. A samozřejmě izolační vlastnosti. Všechny zmíněné aspekty splňují keramické prvky. Dostaly se do obliby právem. Jsou velmi lehké, a tato vlastnost také umožnila vyrobit je ve větších rozměrech. Zdivo vám tak roste doslova před očima. Díky jejich akumulačním schopnostem jsou navíc přátelské i k vaší peněžence v otázce dlouhodobých nákladů na bydlení. Za zmínku stojí také ceněná odolnost vůči propouštění zvuku. Druhy s izolační pěnou v dutinách se dají použít i bez dodatečných nároků na zateplení. Seženete je například od firem Porotherm a Heluz.

Keramické zdivo

Betonové konstrukce

Ani klasický beton se jen tak neztratí z obliby novodobých stavebních materiálů. Dá se upotřebit v nosných a výplňových stěnách i stropech v podobě panelů. Výrobci vycházejí vstříc variantami plnými, dutými i děrovanými a v nejrůznějších tvarech. Počítejte s těžší manipulací, která se ale vyplácí. Betonové domy se staví pro generace. Beton totiž neustále pracuje – čím starší, tím solidnější. Hojně se využívá i v podobně neomítnutých prvků, kde plní žádaný dekorativní efekt. K tomuto účelu se hodí cihly lité, s velmi hladkým povrchem stěn. Ve všech podobách je také oblíbeným materiálem při realizaci staveb nevyžadujících zateplení, například venkovních zídek a plotů. Svou roli hraje i levná pořizovací cena

Dům z železobetonuŽelezobetonový dům v Chile (Autor Concrete Forms CC)

Pórobetonové tvárnice

Pokud jste uvažovali o pórovitých cihlách, skvěle vám poslouží osvědčené značky jako Ytong nebo Porfix. Měli byste opět znát jejich nejvhodnější způsob využití, a to jsou především stavby vnitřních zdí a příček. Vynikají pevností a lehkostí. Kvůli nízké tepelné akumulaci se hodí používat je k vytváření obvodových stěn. Nejlépe se upotřebíte, pokud na termín nespěcháte, protože jejich důkladné vyschnutí si žádá svůj čas. Velmi snadno se dělí, což oceníte právě v omezených prostorách uvnitř domu a také z ekonomických důvodů. Cena pórobetonu navíc patří k těm příjemnějším.spolu s minimálním vsakováním vody. Přesto se doporučuje pro lepší výsledek základové zdivo od zemní vlhkosti izolovat.

Velikost pórů porobetonuAutoklávovaný pórobeton (Autor Marco Bernardini CC)

Dřevostavby

Kdo chce bydlet rychle, neocení nic tolik, jako montovaný dům. Taková stavba vlastně probíhá na základové desce z již předem vyrobených panelů. Sami si s výstavbou asi neporadíte, zato bude váš nový domov připravený k obydlení v řádech měsíců, týdnů nebo dokonce dní. Počítejte s tenčími stěnami, které na druhou stranu ušetří každé místnosti znatelný prostor. To ale není hlavní důvod, proč se vydat čistší cestou bez malty. Dřevostavby se totiž řadí mezi takzvané nízkoenergetické domy, šetrné k vašemu zdraví, rozpočtu i přírodě. Tyto domy se staví na klíč s velkým výběrem druhů a typů podle vašich představ. Na stavbu dorazí jednotlivé díly obvykle už s kompletním zateplením, základním omítnutím a vsazenými okny.

Stavba ze dřevaJak se staví domy ze dřeva v Kanadě (Autor pnwra CC)

Pakliže se vám zdá tato varianta příliš nadčasová, ale u dřeva coby skvělého držitele tepla chcete zůstat, nechte si postavit srub nebo roubenku. Výhodou těchto druhů obydlí dnes je krom variability provedení také samozřejmost preventivního ošetření dřeva proti hořlavosti. Pokud se přesto požáru obáváte, opět je tu kompromis, a to sendvičová dřevostavba. To znamená použít hranoly či kulatinu jen v nosné konstrukci a na výplně a obklady sáhnout zpátky po cihlách.

Hliněné stavby

Další možností, z čeho stavět, je vrátit se o kousek blíž k přírodě. To se vám podaří, pokud zvolíte stavební prvky z hlíny. Hliněné cihly regulují teplotu v místnosti, majitelé domů si také chválí velmi dobré akumulační vlastnosti takovéhoto zdiva. Za zmínku stojí i snadná recyklovatelnost těchto stavebních prvků a jejich příznivý dopad na energetickou stopu, se kterou se potýkají výrobci používající náročnější technologie zpracování.

Klasické pálené cihly

Kdo by klasickou pálenou cihlu neznal? Od jejího využítí se díky vylepšeným technikám výroby leckde ustupuje, ne všude to však platí. Vyniká totiž svou odolností vůči erozi a hodí se pro výstavbu neomítaných budov v místech ztížených klimatických podmínek. Dá se s ní postavit jak obvodové zdivo, tak i zdi vnitřní. Mimo plných cihel si můžete vybrat i duté, děrované či odlehčené druhy. Pokud se pro ni rozhodnete, počítejte s vyšší nasákavostí a povrchem citlivým na manipulaci. Obě tyto nevýhody se ale osvědčenými postupy dají zmírnit nebo odstranit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)






Související články