Jak opravit kliku u dveří a okna v domě?

Nefunkční klika rozhodně nepředstavuje fatální problém. Zručný domácí kutil si poradí i bez návštěvy zámečníka. Jak tuto drobnou nehodu v domácnosti snadno a rychle řešit?

Vady klik a řešení, jak problém opravit

Klika nedrží a zůstává nám v ruce nebo vypadává

Na vině může být nedotažený "červík" (stavěcí šroub s vnitřním šestihranem). Oprava je jednoduchá: kliky přitlačíme k dveřnímu křídlu a pomocí šestihranného klíče (inbusu) dotáhneme tento malý šroubek. Červík bývá nejčastěji na jedné klice ze spodní části (pokud je klika správně namontovaná). Klika následně bude opět držet. Pokud se červík opět uvolní, existuje zajištovač šroubů. Červená či modrá kapalina,která se kápne na závit. Po vytvrdnutí červík bude pevně držet na svém místě.

U starších klik se můžeme setkat s jiným způsobem upevnění. V obou klikách jsou vidět otvory (zespodu i z vrchu). V nich je nasazený malý hřebíček, který se pravděpodobně natolik zmenšil (zrezl), že již neplní svou funkci. Jednoduše koupíme hřebíček s hlavičkou. Může být delší. Pomocí kleští apod. lze zkrátit. Průměr hřebíčku zjistíme tak, že kliku sundáme ze čtyřhranu. A podíváme se na tento čtyřhran. Mělo by na něm být několik drážek. Podle těchto drážek pak zvolíme průměr hřebíčku.

TIP: Pokud potřebujeme opravit nějakou kliku u dveří, které jsou často používané, existuje možno využit jiné dveře (mnohem méně používané), ve kterých jsou stejné kliky i hřebičky. Nebo lze provizorně využít i drátku.

Uvolněné štítové nebo rozetové kování

Tento problém se stane, když jsou dveře hodně často používané nebo se za kliku někdo pověsil (dítě) a kování není přišroubované skrz křídlo. Pokud to kování umožňuje, vyměníme krátké vruty za speciální šrouby. Avšak musíme zjistit zda zámek umožňuje tyto šrouby protáhnout skrz jeho tělo. Pokud ne, pak buď vyměníme celé kování nebo se pokusíme zpevnit otvory ve dveřním křídle.

Pokud jsou pouze uvolně šroubky...pak stačí oddělat krytku, která může být našroubovaná nebo nacvaklá. Sundat nacvaklou krytku bývá obtížnější (pozor na poškrábání kliky nebo dveří). Šrouby/vruty dotáhneme šroubovákem a vrátíme krytku na své místo.

Když klika u dveří nedrží vodorovně

V takovém případě je potřeba hledat vinu v nedostatečně napružené nebo přímo prasklé pružině, která by kliku měla udržovat ve správné pozici.

Nedostatečné napružení lze po rozebrání obnovit, prasklou pružinu už ale samozřejmě žádným způsobem znovu neopravíme. Lze sehnat i pružinu jako samostatný náhradní díl, máme-li po ruce starý zámek, můžeme ušetřit, když z něj pružinu vymontujeme a použijeme ji.

Pokud se nám ji nikde koupit nepodaří, zachrání nás kompletní výměna zámku. Tady si ale musíme dát pozor na správnou rozteč a adekvátně umístěný otvor pro klíč. Koupit kompletně nový zámek je alternativa dražší, nicméně samozřejmě o něco jednodušší. Výměna pružiny vyžaduje dávku zručnosti a trpělivosti.

Problémy s klikou u okna

Zhoršená manipulace s okenní klikou může mít celou řadu příčin. Buď jsme s ní zacházeli nešetrně, to znamená, že došlo k použití větší fyzické síly, materiál podlehl opotřebení nebo jsme zanedbali pravidelnou údržbu okna.

Klika se může při poškození pohybovat velmi volně nebo naopak obtížně, pohyb doprovázejí neobvyklé zvuky jako lupání či praskání, otáčení není plynulé, s klikou nelze manipulovat vůbec nebo se nám ji podaří dokonce vytrhnout.

Všechny tyto nedostatky omezují správnou funkci okna. Z bytu nám uniká teplo, nemůžeme optimálně větrat a vystavujeme se riziku vniknutí nepovolaných osob.

První pomoc pro správnou funkci okenní kliky

Seřízení okenního kování se vyplatí nechat spíše na technikovi, maximálně se svépomocí můžeme pokusit o dotažení šroubů, což je úkon velmi jednoduchý i pro amatéra. Stačí pootočit krytku a šrouby šroubovákem dotáhnout.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.6/5 (10 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

RU






Související články

Aktuální články