Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak opravit kliku u dveří v domě?

  

Nefunkční klika rozhodně nepředstavuje fatální problém. Zručný domácí kutil si poradí i bez návštěvy zámečníka. Jak tuto drobnou nehodu v domácnosti snadno a rychle řešit?

Správná montáž dveřní kliky

Prevence je nejdůležitější a platí to i pro tento případ. Dodržením správného postupu montáže dveřního kování minimalizujete riziko vzniku pozdějších problémů. Svépomocí se tento úkon zvládnout dá. Jak?

V první řadě je potřeba správně uložit do zámku takzvaný čtyřhran neboli čtyřhranný trn. V každém balení byste měli mít montážní šablonu, podle které vyvrtáte správné otvory do dveří. Jestli jsou nebo nejsou správné, to se odvíjí od toho, jakou kliku jste si vybrali. Může to být ta takzvaná rozetová, štítová nebo bez rozety.

Nezáleží přitom jenom na správném rozmístění vyvrtaných otvorů, ale i na optimální hloubce. Vždy se doporučuje vyvrtat pouze do poloviny. Eliminujete tím riziko nepřesností. Těch si nemusíte všimnout pouhým okem, nicméně se vám pak může stát, že kliku správně už nenasadíte. Navíc hrozí zanesení zámku pilinami, což jeho správné funkci přirozeně také nepřispěje.

Kliky jsou v současné době běžným sortimentem každého hobby marketu. Nicméně při nákupu dveřního kování se spíše vyplatí vyrazit do specializované prodejny, kde vám s výběrem poradí. Nevybírejte jen pohledem, ale také hmatem, klika vám jednoduše na uchopení musí být příjemná.

Když klika u dveří nedrží vodorovně

V takovém případě je potřeba hledat vinu v nedostatečně napružené nebo přímo prasklé pružině, která by kliku měla udržovat ve správné pozici.

Nedostatečné napružení lze po rozebrání obnovit, prasklou pružinu už ale samozřejmě žádným způsobem znovu neopravíte. Lze sehnat i pružinu jako samostatný náhradní díl, máte-li po ruce starý zámek, můžete ušetřit, když z něj pružinu vymontujete a použijete ji.

Pokud se vám ji nikde koupit nepodaří, zachrání vás kompletní výměna zámku. Tady si ale musíte dát pozor na správnou rozteč a adekvátně umístěný otvor pro klíč. Koupit kompletně nový zámek je alternativa dražší, nicméně samozřejmě o něco jednodušší. Výměna pružiny vyžaduje dávku zručnosti a trpělivosti.

Co s vypadlou dveřní klikou

Vypadlá klika u dveří může být poměrně nebezpečná zejména tehdy, pokud se to stane například malému dítěti, které pak samo zůstane v místnosti. Správně by k této situaci nikdy dojít nemělo, nicméně stát se to může komukoli a ani mnohý dospělý si mnohdy nezvládá poradit.

Co byste tedy měli dělat? Abyste si vůbec dokázali otevřít dveře, můžete improvizovaně využít mnoho předmětů, které máte kolem sebe – příborový nůž, obyčejné nůžky nebo třeba zubní kartáček. Původní kliku stačí poté nasadit a dotáhnout uvolněný šroub, který je příčinou. K tomu budete potřebovat imbusový klíč.

Problémy s klikou u okna

Zhoršená manipulace s okenní klikou může mít celou řadu příčin. Buď jsme s ní zacházeli nešetrně, to znamená, že došlo k použití větší fyzické síly, materiál podlehl opotřebení nebo jsme zanedbali pravidelnou údržbu okna.

Klika se může při poškození pohybovat velmi volně nebo naopak obtížně, pohyb doprovázejí neobvyklé zvuky jako lupání či praskání, otáčení není plynulé, s klikou nelze manipulovat vůbec nebo se nám ji podaří dokonce vytrhnout.

Všechny tyto nedostatky omezují správnou funkci okna. Z bytu nám uniká teplo, nemůžeme optimálně větrat a vystavujeme se riziku vniknutí nepovolaných osob.

První pomoc pro správnou funkci okenní kliky

Seřízení okenního kování se vyplatí nechat spíše na technikovi, maximálně se svépomocí můžete pokusit o dotažení šroubů, což je úkon velmi jednoduchý i pro amatéra. Stačí pootočit krytku, kterou najdete ve spojení kliky a rámu, abyste si šrouby oddkryli.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (5 hlasů)

Související články