Projížděly po ní povozy tažené koňmi už v dávných stoletích a její pozůstatky nacházíme na většině hradů, zámků a v královských stájích. Řeč je o dřevěné dlažbě, jejíž výborné tepelné, izolační i tlumící vlastnosti znali a cenili již naši dávní předkové. Ani dnes se na kvality dřevěné dlažby nezapomíná. Právě naopak. Ekologické smýšlení, typické pro dnešní dobu, napomáhá návratu klasické dřevěné špalíkové dlažby jakožto alternativě k všudypřítomnému betonu, a to do exteriérových i polointeriérových prostor.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Dříve stačilo dřevěná prkna obytné chýše natřít volskou krví a ochrana proti slunci i nezvaným hostům byla zajištěna. Dnes však chceme svá obydlí i svůj dřevěný nábytek chránit především proti výkyvům počasí jaksi odborněji. Pojďme se nyní podívat, jaké máme možnosti, pokud chceme ochránit dřevo před slunečními paprsky.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Jen máloco dokáže příjemnou vůni domova zkazit tak nečekaně a nechutně, jako zápach z odpadu. Na vině jsou nejčastěji zbytky jídla a vlasů a další nečistoty, které postupně odpad ucpaly, problémem však může být také narušená pachová uzávěra. Pojďme se podívat, jak se vypořádat s nechtěným zápachem.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Vítejte v nově objeveném kouzelném světě domácích pracích gelů, vlastnoručně vyrobených kosmetických přípravků a voňavých home-made hygienických výrobků. Dnes vás naučíme, jak si vyrobit domácí aviváž, která vás bude stát pár korun, její výroba zabere minutu a navíc bude velmi šetrná vůči vaší pokožce i přírodě.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Již v dobách antiky staří Řekové věděli co je krásné, a tak využívali mramor jako exkluzivní podlahovou krytinu. Dnes se setkáváme s mramorovými povrchy především u náhrobků na hřbitovech, u luxusních podlah či v kamenosochařství. Tento krystalický vápenec obsahuje ve své původní podobě více než 95% kalcitu, i když dnes je už za mramor považován téměř každý vápenec, který lze vyleštit. A tak je zřejmé, že i zacházení s touto prastarou horninou bude specifické. Zvláště, pokud se rozhodnete začít čistit skvrny.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Voňavé uzené maso přiláká strávníky na dlouhé kilometry, zvláště, pokud je uzení spojené s následnou konzumací a příjemnou večerní společností. Udit lze téměř vše, od sýrů, přes některé druhy zeleniny, až po téměř všechny druhy masa. Dnes se podíváme na jednu udicí specialitu, a to kuřecí stehna.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Starý nábytek postupem času oprýskává, barva se loupe nebo už je dokonce zcela nepoužitelná. Je na čase opatřit dřevěnou plochu novým, pěkným nátěrem. Je však třeba se zbavit nátěru starého a nábytek kvalitně ošetřit. Vždy je třeba pečlivě zvážit účel, pro který má ošetřovaný kus dřeva sloužit. Jistě budeme jiným způsobem čistit nátěr na historických židlích a jinak na venkovní houpačce pro děti. Ať tak či tak, poradíme vám, jak na to!
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Přátelé sedí na zahradě, popíjí pivo a vy servírujete vlastní uzené maso, ryby a sýry na stůl. Těžko si představit krásnější letní večer. Pojďme si ukázat, jak jednoduché je postavit si vlastní dřevnou udírnu, ve které budete moci připravit přátelům i rodině delikatesy, o kterých se jim nesnilo.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Chcete jímku u své chalupy či chaty dobře připravit na celoroční používání? Nebo se z ní už nějaký čas line nesnesitelný zápach? Ať tak či onak, je dobré se zamyslet nad tím, jak je možné žumpu účinně vyčistit. Jak na to?
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Uzený bůček, zauzený sýr s bylinkami nebo nakládaný pstruh právě vytažený z provoněné udírny… Také se vám sbíhají sliny? Lahodné a zároveň bezpečně zakonzervované dobroty si můžete zaudit i na vlastní zahradě. Pojďme se podívat, jak si postavit vlastní dřevěnou udírnu, aniž byste vyhodili tisíce za materiál nebo dovážené pseudo-dřevěné napodobeniny.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Důvodů ke kompostování bio odpadu může být celá řada. Smrdí vám odpadkové koše plné tlejících zbytků? Chtěli byste výjimečně kvalitní hnojivo zadarmo? Místo vyhazování kilogramů bio odpadu do popelnice můžete posekanou trávu, slupky od brambor nebo třeba ohryzky od jablek třídit do hezkého, levného a především velmi praktického kompostéru z palet.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Soukromí je důležité pro každého, ať už potřebujete místo na své hračky, počítač nebo pracovní stůl. Jak ale zajistit soukromí, když máte k dispozici jeden pokoj? Pojďme se společně podívat na nejrůznější nápaditá řešení, jak rozdělit pokoj na dva.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Potkáváme je u rodinných domů, zahrad, chalup a v téměř každém parku. Celoročně zelený jehličnan je u nás velmi rozšířený a stává se nejoblíbenější dřevinou do živých plotů. Řeč je samozřejmě o tújích. Pojďte si i vy jeden elegantní vysoký jehličnan vysadit. Není to nic těžkého!
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Rozhodli jste se vymalovat pokoj, chatu nebo garáž a překáží vám nános prastarého latexu? Každý z nás tuší, jak pracné a zdlouhavé bývá mechanické škrabání vrstev staré barvy. Inspirujte se pěti zaručenými metodami, které vám pomohou s nepotřebným nátěrem a ušetří čas a spoustu energie.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Toužíte po krásném přírodním designu? Líbí se vám profil smrkového dřeva? Obkladové palubky ze smrku představují rychlé a efektivní řešení pro interiér i exteriér. Ať už plánujete tónovanou nebo bezbarvou úpravu, budou pro Vás vybroušené palubky tím pravým ořechovým.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Upřednostňujete živé keře před betonovou zdí? A chtěli byste mít na zahradě soukromí po celý rok? Pokud ano, tak právě pro Vás je určen následující článek o neopadavých živých plotech. Pokud se Vám totiž podaří vypěstovat hustý živý plot, budete mít o soukromí v zahradě i pěkný výhled postaráno. Kromě dekorativního účelu má tento druh plotu další výhody, především zmírnění hluku, větru a prachu z ulice.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Pro milovníky živých plotů a stálezelených keřů si představíme v dnešním článku trnitý, ale krásně kvetoucí keř Dřišťál Juliin (Berberis julianae). Právě ten se ideálně hodí pro nejrůznější druhy zahradnických výsadeb. Obecně se dřišťály dělí do tří skupin: opadavé, poloopadavé a stálezelené. Do poslední skupiny celoročně zelených dřišťálů se v posledních letech řadí stále více odrůd. Nejoblíbenějším a nejčastěji vysazovaným pro živé ploty však stále zůstává nenáročný Dřištál Juliin.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
V rohu Vaší koupelny začíná být stěna podezřele vlhká? Nebo se pod oknem v obývacím pokoji objevuje načernalá skrvna? Ideální čas, zamyslet se nad problémem plísní v interiéru. Tyto mikroskopické houby totiž dokáží zohyzdit zeď a především mohou mít vliv na zdraví všech obyvatel domu, bytu či chaty.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek