Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Co udělat pro vlastní bydlení?

  

Vlastní bydlení je sen každého. Celosvětová populace se rozděluje na dva tábory. Jeden tábor upřednostňuje bydlení v bytě, kdy odpadá starost o zahradu a starosti s domem spojené, pro druhou skupinu lidí je bydlení v bytě noční můrou a touží po rodinném domě se zahradou. Tak, či tak, nikomu se nechce investovat do cizího bydlení v podobě drahých nájmů, kdy veškeré opravy, rekonstrukce, nebo zútulnění, které provedete, jsou ve prospěch třetí osoby. Ovšem v dnešní době cesta k vlastnímu bydlení není až tak snadná. Cestu komplikují drahé hypotéky, ceny stavebních firem, materiálu a dlouhé čekají lhůty. Pokud i tak se rozhodnete pustit do realizace snu o vlastním bydlení, je důležité si zodpovědět několik otázek.

Kde chci bydlet?

Byt, nebo rodinný dům? Venkov, nebo velkoměsto? To jsou otázky, které si musíte na začátku cesty k vlastnímu bydlení zodpovědět. Všechny varianty mají své výhody i nevýhody.

  • rodinný dům - berte v úvahu, že dům neznamená jen každodenní starost o něj, ale také o zahradu, a to za každého ročního období
  • byt - nezapomeňte na hlučné, nebo nesnesitelné sousedy, vztekající se děti, nebo např. štěkající psy
  • venkov - bydlení na venkovně v přírodě je sice balzám na duši, ale mějte na paměti vzdálenosti, které budete každý den dojíždět ať už do práce, na nákupy, s dětmi do škol, nebo na kroužky
  • velkoměsto - města mají sice veškerou občanskou vybavenost, ale samozřejmě ceny nemovitostí jsou vyšší a na přírodu a klid narazíte jen zřídkakdy 

Stavím, nebo kupuji?

Dalším velmi důležitým krokem je rozhodnutí, jakým způsobem chcete vlastního bydlení dosáhnout.

  • stará, nebo nová nemovitost - s takovým pořízením musíte být velmi obezřetní, v případě koupě staré nemovitosti (byt, rodinný dům) je třeba se dopředu poradit s odborníky, kteří vás obeznámí s technickým stavem nemovitosti a vyčíslí, na kolik rekonstrukce vyjde, někdy pak totiž dospějete k závěru, že bude levnější postavit, nebo koupit novou nemovitost
  • stavíme, nebo necháváme stavět - pokud jste se rozhodli pro stavbu rodinného domu, zvažte možnosti, zda si dům zvládnete postavit svépomocí (levnější varianta, časově náročná), nebo si zaplatíte stavební firmu (dražší varianta, téměř bez starostí)

"Home sweet home"

V této fázi se zamyslete nad tím, jaké bydlení je pro vás dostačující a splní vaše očekávání a požadavky. Spokojíte se s bytem 3+1? Stačí pro stavbu rodinného domu stavební pozemek o rozloze 800 m2? Člověk by řekl, že na těchto věcech až tolik nezáleží. Opak je ale pravdou. Samozřejmě platí, že čím menší  domov bude, tím nižší bude rozpočet. Berte ale v úvahu, že ve svém vysněném domově strávíte zbytek života. Pokud budete např. stavět dům s tím, že si nemůžete dovolit šatní místnost, po které toužíte celý život, nebo že v ložnici nemůžete mít větší postel, raději s realizací svých snů počkejte. Protože žít celý život s myšlenkami, že potřebujete o místnost navíc, nebo že máte malou jídelnu, to je jen částečně splněný sen.

Vlastní zdroje

Finanční část je nejtěžší krok k realizaci snu o vlastním bydlení. Proto je třeba si sepsat, jakými majetky disponujete, kolik máte našetřeno, zda máte v rodině někoho, kdo může pomoci např. ručením, zástavou své nemovitosti apod. Nebudeme si nic nalhávat. Pokud kromě dvou pravidelných mezd např. v součtu 50 tisíc Kč nemáte nic jiného a navíc žijete v pronájmu, bylo by bláznovství se do něčeho takového pouštět. Nesnažte se docílit vlastního bydlení za každou cenu. Nebude se vám totiž pak snadno usínat, když budete vědět, že musíte příští měsíc zaplati hypotéku, uživit rodinu a teče vám do bot.

Cesta do banky

Pokud jste po všech propočtech došli k závěru, že do realizace svého snu půjdete, ale bez hypotéky se neobejdete, cesta do banky je nevyhnutelná. Je dobré znát pár věcí, na které se před cestou do banky připravit.

Výše hypotéky/úvěru

Mějte připraven nějaký celkový odhad a vaši finanční situaci (rozpočet stavby).

  • celkový odhad - kolik bude stát vaše nemovitost, jakou bude mít hodnotu, kolik si potřebujete od banky půjčit, jakou maximální finanční částku jste ochotni splácet, na kolik let si chcete hypotéku vzít, kdy jste schopni začít s realizací apod.
  • finanční situace - jaké máte příjmy (malé plus u banky je, pokud máte smlouvy na dobu neurčitou a jste státní zaměstnanec), kolik jste schopni zaplatit ze svých úspor, čím můžete ručit, jakou nemovitost můžete zastavit apod.

Čistý štít

Ideální je jít do banky s "čistým štítem".

  • bez závazků - žádné další půjčky, úvěry, kontokorenty, exekuce apod.
  • zbavte se toho, co banky nevidí rády - pokud máte někde otevřené nějaké účty a karty, zbavte se jich, i když jste je nikdy nepoužívali (např. tesco, alza karta nabitá např. 30 tisíci Kč, které máte ihned k použití), zrušte účty u sázkových kanceláří
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články