Ptačí trus na fasádách domů je velmi nepříjemným problémem. Nejlépe je, pokud ptákům dokážeme ve znečišťování zabránit. Jak na to a co s tím, když se nám to nepovede?
Ptačí trus na fasádách domů je velmi nepříjemným problémem. Nejlépe je, pokud ptákům dokážeme ve znečišťování zabránit. Jak na to a co s tím, když se nám to nepovede?
Je dobré zjistit, který druh nám vlastně znečištění způsobuje, abychom se mohli rozhodnout, jak to řešit. Přemnožení holubi představují hlavně ve městě, což lze omezit instalací plastových trnů. Ty ptákům brání v tom, aby se na nemovitosti usazovali, případně si zde stavěli hnízda. Využívá se to zejména u památek, které holubí trus silně poškozuje, nicméně takovýmto způsobem můžete chránit i soukromou nemovitosti.
Prostor lze také zasíťovat, instalaci sítí provádí specializovaná firma. Sítě se užívají k ochraně balkónů, lodžií, ale také i francouzských oken. V domech se společným nádvořím se doporučuje jejich montáž na celý volný prostor. Samozřejmě se nemusíte bát, že by byly jakkoli vidět, omezovaly výhled nebo jinak kazily vzhled domů.
Dalším vhodným preventivním opatřením je ptákům eliminovat přístup ke krmení. Platí to zejména pro holuby, jiné ptáky řada lidí z dobré vůle krmí cíleně, což je pochopitelné. Neměli byste současně ani volně nechávat krmení pro domácí mazlíčky.
Makety dravců, vhodné zejména na prosklené budovy komerčního charakteru, by měly ptáky odradit do té míry, že se vašim oknům zcela vyhnou. Čímž jim pomůžete, protože řada ptáků do oken naráží, což pro ně může mít i fatální následky v podobě zranění nebo úmrtí. V domácích podmínkách lze ptáky místo těchto maket plašit i například rozvěšenými CD/DVD nosiči, které odrážejí světlo.
Situace se samozřejmě celkem nevyhnutelně může horšit v období, kdy ptáci hnízdí nebo se slétají ke krmítku. Pak ale stojí za zvážení, zda ptákům jejich přirozený život jakkoli narušovat a nenechat je raději být. Pod hnízdo můžete nainstalovat například prkénko, trus se bude zachytávat tady, snadno ho vyčistíte a nemusíte si lámat hlavu se špinavou fasádou.
V trusu se nachází celá řada mikrobů, plísní, parazitů a nejrůznějších alergenů. Krom toho se holubi podílejí na přenosu řady chorob. Častým kontaktem se samotnými zvířaty i jejich trusu dochází například k rozvoji astmatu exogenní alergické alveolitidy, které se také říká nemoc chovatelů holubů. Představují proto pro obyvatele měst značný problém a v tomto případě rozhodně má smysl proti nim bojovat.
Jedná se o poměrně náročný úkon, který se zpravidla řeší cíleným odchytem holubí populace nebo instalací pastí.
Pak je samozřejmě nutná i likvidace, a to striktně v souladu se zákonem proti týrání zvířat. Proto byste se do odchytu vůbec neměli pouštět samostatně a musíte zavolat odborníky. Humánní cesta v podobě vypuštění holuba jinam nejspíš nezafunguje, protože se patrně vrátí, víceméně vám tak nezbude nic jiného, než ho usmrtit, a to tedy za asistence odborníků. Ti současně zlikvidují i vajíčka nebo hnízda.
Počítejte s tím, že celý zásah může trvat hodinu, ale také i několik dní v závislosti na rozsahu zamoření. Prostor může být nutné vyklidit, vyčistit, sanovat a zabezpečit. V průběhu celého úkonu samozřejmě nikdy nedochází k ohrožení vás, což platí zejména pro použité desinfekční přípravky.
Buď si na to můžete objednat specializovanou firmu nebo očistíte fasádu jednoduše sami. Postačí vám k tomu proud vody z vysokotlakého čističe alias wapky. I profesionálové tato zařízení používají, voda fasádě nikterak neublíží. Obyčejné drhnutí kartáčkem patrně mít příliš efekt nebude, neobejdete se bez techniky. Ještě je nutné upozornit, že v případě holubího trusu je povolání firmy bezpečnější, protože byste s ním z hlediska výše uvedených zdravotních rizik neměli vůbec přijít do kontaktu.