dusko9 - články



Jak utěsnit vchodové dveře pomocí těsnění?

Netěsnící okna a dveře jsou příčinou chladu, a to i v případě, že topíme na vysokou teplotu. Předejít tomu lze jejich výměnou nebo úpravou těsnění. Rozhodneme - li se pro druhé řešení, zjistěme si nejdříve přesné místo úniku tepla. K tomu nám dobře poslouží svíčka nebo zapalovač. V případě dobrého utěsnění nám plamen hoří rovně. Pokud ale plápolá do strany, nebo je sfouknut, nachází se na tomto místě průvan. Není to nic neobvyklého zejména u starších dveří, které se častým používáním či vlivem vlhka nebo vyšších teplot mohly poškodila, a proto již patřičně nedovírají.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak rozebrat pákovou baterii?

Páková baterie představuje moderní typ, oblíbený zejména pro svou spolehlivost a úsporu vody i energie. Často zde však dochází k poškození kartuše, která míchá teplou a studenou vodu a navádí ji do výtokového raménka. Mezi příčiny patří například agresívní prostředí. Dochází pak k protékání vody pod pákou, která mnohdy drhne. Chybí - li na přívodu filtr nečistot, do baterie se dostávají drobné částečky, které se usazují mezi keramické desky kartuše a poškozují její povrch.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak odvzdušnit topení?

Údržba radiátorů

Topení by se mělo odvzdušnit minimálně jednou ročně před začátkem topné sezóny. Vhodné je jej ale rovněž provést, pokud zjistíme, že některý z radiátorů netopí celý. Zavzdušnění způsobují vzduchové bubliny, které se do topení dostávají přes netěsnící sváry trubek či při rychlém napuštění vodou. Pokud má radiátor ventil, můžeme sami odvzdušňovat, pokud tomu však není, je třeba v domě požádat sousedy z vyšších pater.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak srovnat betonovou podlahu?

Příprava povrchu

Pokud máme nerovnosti na betonové podlaze, můžeme se jich zbavit za pomocí vyrovnávací stěrky. Nejprve podklad zbavíme všech nečistot. Před nanášením stěrky musí být nejen čistý, ale také suchý, pevný a soudržný. Pokud povrch takový není, může se snadno stát, že nám nanesená vrstva popraská a oddělí se od něj. Pak pokračujeme penetrací, která zamezí nasákovosti. Pokud by totiž došlo k odsátí vody, byly by omezeny chemické reakce a zrání. Samonivelační stěrka pak špatně teče, případně zůstavá stát na místě a na povrch vystupují bublinky, které na povrchu tvoří malé krátery. Zrající vyrovnávací stěrky nejdříve zvětší svůj objem, ale pak se smrští. Pro první fázi je třeba vytvořit dostatečný prostor mezi stěrkou a okolními stěnami. K tomu se dobře hodí například mirolenové pásy, které mohou být na zadní straně samolepící. Standardně postačí 5 mm. Pro lití tenkých vrstev lze použít housenku akrylátového tmelu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak uložit okrasné svahové tvárnice?

Okrasné svahové tvárnice

Okrasné svahové tvárnice nám slouží k výstavbě lemů, zmírnění mírných svahu či k vytvoření protihlukové stěny zahrad, parků a skalek. Pokládku lze provádět několika způsoby. Hotovou okrasnou stěnu můžeme vhodně osázet trvalkami nebo prosypat zeminou a štěrkem. K nejoblíbenějším typům okrasných tvárnic patří vibrolisované výrobky s hrubozrným povrchem nebo se štípanou čelní stranou. Vhodné jsou jak k terénním úpravám, tak se rovněž hodí coby dekorační prvky.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak nivelovat podlahu?

Příprava podkladu

Než začneme pokládat podlahovou krytinu, je nutné mít rovný podklad. Ten by měl být rovněž odolný vůči tlaku, suchý, hladký a bez vnitřních trhlin. Podklad nesmí obsahovat zbytky starších podlahových krytin či lepidla.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pracovat s omítníky?

Omítník

Omítník je systém tvořený nerezovými omítacími lištami, které jednoduše umístíme na zeď. Vyrábí se z PVC, ocele a dřeva. Omítníky snadno vymezíme požadovanou vrstvu omítky a připravíme plochu k omítání. Kovové a plastové druhy můžeme v omítce nechat, dřevěné však vyndáváme. Omítníky se dobře hodí jak na křivé, tak rovné zdi. Vyrábí se v různých šířkách. Vhodný druh si volíme podle tloušťky omítky.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak správně svařovat elektrodou?

Svařování elektrodou

Technologie svařování obalenou elektrodou patří k rozšířeným způsobům spojování materiálů. Princip spočívá v hoření oblouku mezi materiálem a elektrodou, který je aktivován v momentě dotyku. Vzniká tak svarová lázeň chráněná obalem. Při chladnutí je svar chráněný povrchovou struskou, která se následně odstraní. Běžná elektroda má délku okolo 400 mm, proto je při delším svařování nezbytné použití hned několika kusů. Tento typ svařování se nejčastěji používá při spojování legovaných i nelegovaných materiálů o tloušťce od 2 do 50 mm. Našel své uplatnění především u ocelových konstrukcí, tlakových nádob a v lodním průmyslu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak postavit zádveří?

Zádveří, které můžeme znát  také jako předsíň, nám slouží k oddělení dveřního prostoru od ostatních místností v domě. Není součástí samotné stavby, ale jedná se o napojený architektonický prvek. Zádveří zamezí šíření nečistot do interiéru. Za nepříznivého počasí se nemusíme venku zouvat, ale ani tak neznečistíme prostory domu. Má také izolační charakter, protože díky této přístavbě nám vznikne další zábrana. Rovněž teplo neproudí z domu přímou čarou ven, když někdo vchází nebo vychází. Za deště nebo chladného počasí může zádveří být útočištěm psům, kočkám nebo jiným zvířatům, které chováme venku a do domu nemají povolen vstup. Další výhody této přístavby spočívají v možnosti odkládání různých věcí. Může jít například o zahradní nábytek, který zde můžeme na noc či přes zimu schovat.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak připojit myčku na vodu?

Myčka na nádobí

Většina z nás alespoň občas doma vaří. Pak nastává otázka co s použitým kuchyňským nádobí. To můžeme umýt ručně v dřezu nebo pohodlně v myčce. Tu ocení především početnější rodiny. Kuchyňské myčky šetří nejen náš čas, ale také spotřebují méně vody než při klasickém pomývání. Můžeme je rozdělit na tři základní skupiny - volně stojící, vestavné a stolní.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak dlouho schne silikon?

Tyto polymery se vyznačují stálými vlastnostmi a odolností vůči výkyvům teplot. Proto našly využití v různých oblastech. Jsou proto součástí past, olejů, laků, tmelů, ale používají se také k výrobě prsních implantátů, koupacích čepic nebo ploutví.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak rozbít beton?

Při stavebních úpravách často řešíme problém, jak se zbavit starého betonu. Při výběru toho nejúčinnějšího způsobu rozhoduje zejména jeho kvalita a množství. Malé kousky betonu v horší kvalitě není těžké odstranit ručně. Na větší kusy však již budeme potřebovat speciální techniku.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak postavit nájezd do garáže?

Pokud máme automobil, často se trápíme s hledáním vhodného místa pro jeho zaparkování. Tento problém vyřešíme, postavíme - li si garáž. Ta je často součástí rodinných domů, ale může ji tvořit také zvláštní stavební objekt. V druhém případě si místo pro stavbu vybíráme podle několika kritérií. Jedním z nich je velikost a tvar pozemku. Důležitý je také terén a orientace stavby ke komunikacím.

Nejen samotná garáž, ale rovněž kvalitní cesta vedoucí k ní je velmi důležitá. Stavbu vždy umisťujeme tak, aby před ní byl dostatek místa. Od garážových vrat by měl být dvou až tříprocentní spád. Tím se zamezí zatékání srážkové vody.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Čmelín návod na výrobu

Chov čmeláků

Pokud máme zahradu, často si lámeme hlavu s opylením našich rostlin. Tento problém můžeme vyřešit, budeme - li chovat včely nebo čmeláky. Aby nám tento druh hmyzu co možná nejlépe posloužil při množení naší flóry, musí být odpočatý a plný síly. Dosáhnout toho můžeme tak, že vytvoříme vhodné podmínky pro jeho uhnízdění. Včelíny a čmelíny jsou také vhodným dekorativním doplňkem našich zahrad. Pokud se už rozhodneme pro jejich pořízení, lze je zakoupit, nebo si je můžeme vyrobit sami doma.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak dlouho schne beton?

Doba schnutí betonu je přibližně jeden měsíc. Za tu dobu totiž dojde ke krystalizaci cementového pojiva. Tento proces začíná již hodinu od namíchání betonové směsi.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak dlouho tvrdne beton?

Tvrdnutí betonu je závislé na krystalizaci cementového pojiva. Tento proces začíná již hodinu po namíchání směsi.

Dobu tvrdnutí ovlivňuje teplota. Probíhat může rovněž pod vodou, protože k němu beton nepotřebuje vzduch. Tvrdnutí nejde ničím přerušit. Nikdy by nemělo v jeho průběhu dojít k zamrznutí vody v krystalech betonu. Abychom tomu zabránili, je nutné betonovou směs dokonale zhutnit a ochránit proti nízkým teplotám rohožemi, teplým vzduchem apod.. Vzniknou - li pak v ní již trhliny, štěrková místa nebo díry, musíme takto poškozené plochy zajistit vodotěsnou izolací.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak funguje čtyřcestný ventil?

Čtyřcestný ventil

Ventily nám slouží k regulaci průtoku kapaliny. Rozlišujeme je podle způsobu regulace a počtu přívodů a odvodů. První kritérium nám dělí ventily na kohoutové, sedlové, talířové, membránové, jehlové, kuličkové a klapkové. Podle počtu odvodů se nejčastěji setkáme s dvojcestnými, třícestnými a čtyřcestnými typy. Ventily se označují dvěma číselnými hodnotami oddělenými lomítkem, kde první číslo označuje počet odvodů a přívodů a druhé možné polohy. Například údaj 4/2 znamená, že se jedná o čtyřcestný ventil s dvěma nastavitelnými polohami.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Parotěsná fólie jak instalovat?

Parotěsná fólie (parozábrana) zabraňuje šíření vodních par do střešní konstrukce a izolace. Protože její reflexní vrstva zároveň odráží sálavé teplo zpět do interiéru, zvyšuje takto tepelně - izolační parametry střechy. Parotěsná fólie rovněž těsní střešní a stěnové konstrukce a vyniká vysokou pevností a dlouhou životností.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak ohnout trubku?

Ohýbání trubek

lze rozdělit na dva základní způsoby. První z nich je za studena, který lze provést jak ručně, tak za pomocí ohýbačky. Pokud trubku není možné takto tvarovat, můžeme ji ohnout za tepla. Často ji v tomto případě plníme náplní. Nejčastěji nám k tomuto účelu slouží písek.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak zalepit bazén?

Poškození bazénu

Bazény patří k příjemnému zpestření teplých letních dnů. Vidíme je v parném počasí takřka ve většině zahrad. Dnešní bazény se vyrábějí z různých materiálů. Nejčastěji se setkáme s laminátem a fólií. Laminát je určen pro bazény, které nám nijak nepřekážejí, když se zrovna neužívají. Jsou proto vhodné zejména k rodinným domům. Pro chataře a chalupáře se více hodí výrobky z fólie, neboť takový bazén lze jednoduše složit, kdykoliv jej nebudeme využívat. Jejich nevýhodou oproti předchozímu typu je náchylnost k poškození. Často při používání nebo manipulaci u těchto bazénů dochází k poškození fólie. Při jejím protržení nám nezbývá nic jiného, než postižené místo zalepit.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak obezdít geberit?

Značka Geberit

Geberit představuje špičkovou značku v oblasti sanitárních a potrubních systémů. Tento švýcarský koncern sídlící v Rapperswilu - Joně má dnes 35 poboček, z toho se šest nachází v zámoří a zaměstnává 12 000 zaměstnanců ve více než čtyřech desítkách zemí.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak opravit řetízek horizontální žaluzie?

Jedním z nejrozšířenějších způsobů zastínění místnosti a regulace teploty v ní jsou žaluzie. Setkáme se s venkovními i vnitřními modely. Venkovní žaluzie mají navíc ochrannou funkci proti případným zlodějům. Rozdělit je můžeme také podle způsobu stahování lamel na vertikální a horizontální. Vertikální žaluzie kromě zatemnění prostoru také vizuálně rozdělí místnost. Nejčastěji se však setkáváme s horizontálními žaluziemi, které jsou ideální pro jednoduchá okna a minimalisticky zařízené interiéry.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak odvrtat vložku fab?

Odstranění vložky zámku

Nezřídka se stane, že ztratíme klíče nebo se nám klíč zalomí v zámku V takových případech potřebujeme odstranit původní vložku a nahradit ji novou. Nejsnažším způsobem je její odvrtání.

Způsoby odvrtání vložky zámku

Vrtání směřujeme na celý válec či jeho střed, cylindrické vložky, pružiny, blokovací kolíky nebo bezpečnostní stavítka.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyčistit zoxidovaný hliník?

Hliník se používá k výrobě různých předmětů. K nim patří například kuchyňské nádobí, příbory, okna nebo dveře. Pro svou dobrou vodivost je hliník používán také jako součást elektrických vodičů. Podobně jako u dalších kovů i zde může dojít k jeho oxidaci. Poškozená místa lze odstranit pomocí vosku nebo různých chemických přípravků.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak zabudovat gajgr?

Gajgry nám slouží k lapání splavenin. Jsou vyrobené z plastu nebo litiny a umísťují se v dolní části okapového svodu. Rozdělit je můžeme na výrobky se spodním a bočním výtokem. Posledně zmíněné jsou obzvláště vhodné pro nižší stavební výšku kanalizačního systému. Nejčastěji jsou gajgry vyráběné na potrubí o průměru 110 a 125 mm. Na jiné rozměry lze použít redukční kroužky.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak začít stavět dům svépomocí?

V bytě nebo v domku?

Spousta lidí, ač bydlí v bytech, touží po vlastním domku. Od realizace jejich přání je odrázuje především cena, kterou by za novostavbu museli zaplatit. Před zhruba třiceti lety si lidé často stavěli domy sami. V současnosti je to však méně obvyklé. Náklady na stavbu zde nemusí být až tak závratně vysoké jako v případě pořízení si již hotového rodinného domu. Nabízí se nám rovněž možnost nechat si postavit pouze hrubou stavbu a tu si pak upravit svépomocí. I takto se sníží celkové náklady.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak pracuje zemní kolektor? Co je to zemní kolektor?

Zemní plošný kolektor je tepelné čerpadlo fungující na systému země - vzduch. To je zapojeno do topné soustavy pomocí vnořeného zásobníku, kde se shromažďuje teplo.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak nabrousit sekeru?

Pro správné fungování sekery je nutné, aby byla vždy ostrá. Nabrousit ji můžeme několika způsoby, které závisí na jejím opotřebování. Nejčastěji se k nabroušení sekery používá pilník, smirkový papír a otáčivý brus.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak udělat rozvod vody?

Rozvody vody se mohou dnes díky využití moderních technologií zdát jednodouchou záležitostí, ale to však neplatí pro každého. Na výběr se nám nabízí několik materiálů. Běžně se pro rozvod vody používají trubky PPR. Ty jsou stále nejlevnější na českém trhu a poskytují požadovanou kvalitu. Pokud se rozhodneme pro tento materiál budeme potřebovat svářečku plastů a speciální nůžky na PPR.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jaké jsou způsoby pokládání OSB desek?

OSB (Oriented Strand Boards) jsou desky vyrobené z velkoplošných třísek. Tento materiál zaručuje pevnost v tahu i tlaku. Výběr OSB desek závisí od využití. Na plochy, kde se pohybujeme zřídka nám postačí pouze jedna vrstva o tloušce 18 mm (osová vzdálenost nosníků 625 mm) nebo 22 mm (osová vzdálenost nosníků 800 mm). V pokoji a jiných místnostech, kde často chodíme, je vhodné použít OSB desky s perodrážkou na všech čtyřech stranách.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Zemní práce - odstranění orné půdy

Pomocí zemních prací upravujeme pozemek. Nejčastěji tak činíme v souvislosti se stavbou nebo demolicí domu či zaváděním inženýrských sítí. Tato činnost vyžaduje speciální techniku především dozery a kolové nakladače. Tou disponují stavební firmy, které nám rády tyto práce provedou. V jejich nabídce najdeme také skrývku ornice a odvoz hlušiny. Zkušení pracovníci stavebních firem nám také poradí, k jakým účelům se zemina nejlépe hodí a pomůžou nám ji po ukončení stavby co možná nejefektivněji využít.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak zabránit šíření vybrací pomocí pryže, korku, oceli?

Především pohyb vozidel po pozemních komunikacích způsobuje nežádoucí vibrace. Jejich intenzita závisí na hmotnosti vozidla, rychlosti, způsobu a směru jeho jízdy. Vibrace ovlivňuje také brzdění a zrychlování či kvalita a stavba vozovky.

Svou roli zde hraje také cesta od zdroje ke konstrukci budovy především skladba geologického prostředí a jeho mechanické vlastnosti jako např. tuhost nebo rychlost šíření vlnění. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Zateplení chytrou pěnou - stříkaná PUR pěna

Je slyšet zvenku každý šramot, plíseň se začíná nebezpečně roztahovat, při pohledu na účty za energie v topném období je jednomu neveselo a objekt by potřeboval nový kabátek? Místa, kudy uniká z domu teplo jsou bohužel nezabezpečená a stav alarmující. Na druhé straně slovo izolace je pojem, který je v poslední době skloňován snad ve všech pádech, stejně jako se hodně mluví o zateplování střech, podkroví a fasád domů. Možná nebude od věci zjistit nějaké podrobnější informace, asi na tom odizolování něco bude… Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek