Dannyska - článkyJakým dřevem udit?

Chuť uzeného masa, ale především jeho vůně je alchymii každého řezníka. Sice toto jídlo nepatří mezi dietní potraviny, ale čerstvému, vyuzenému masu odolá jen málokdo. Určitě jste se někdy setkali s uzenou potravinou, která má sice stejný základ (stejný typ masa) a ingredience, ale chutná pokaždé jinač. Čím je to způsobeno? Na to vám odpoví tento článek.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak odstranit rez z vany?

Říká se, že koupelna je vizitkou naši domácnosti. Den začínáme v koupelně a do jisté míry nás ovlivňuje po celý zbytek dne. Jak velikou a zařízenou koupelnu potřebujeme, je na každém zvlášť. Ideálně je taková, kde se budeme cítit příjemně, bezpečně.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyčistit odpadové potrubí?

Odtéká vám špatně voda z umyvadla, vany, dřezu, nebo cítíte nepříjemný zápach? Tohle je známka ucpaného odpadního potrubí. I když se doporučuje ideálně 2 krát do měsíce „protáhnout“ odpadové potrubí, málo kdo z nás to dělá. Děláme to až v případě nutnosti.

Někdo si zavolá firmu s domněním, že problém nastal určitě u sousedů, nebo má někde skrytou vadu, jiný kutil rozebere, vyčistí potrubí, a někteří si poradí i s obyčejnými prostředky na čištění. Vyčistit odpadové potrubí zvládne opravdu každý. Můžete k tomu použít dva základní typy a to: mechanické a chemické čistění.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyrobit srážkoměr?

Už samotný název napovídá, že se jedná o přístroj, který měří úhrn srážek, ale i teploty.

Obecně se rozlišují 3 druhy a to: ombrometr, ombrograf a člunkový srážkoměr, které patří k nejpřesnějším. Jejich pořízení není vůbec nákladné. Ty nejlevnější se dají pořídit od 50 korun, což jsou klasické, jednoduché plastové nádobky s vylisovanou stupnicí až do 50 mm srážek.

Digitální bezdrátové srážkoměry jsou ideálním pomocníkem pro každého zahrádkáře, ale pořizovací cena je od 1000 korun a více. Nezměří vám však jen srážky, ale i teplotu a dokonce vás upozorňuje na srážky. Napájení je přes tužkové baterie. Chcete li si vyrobit svůj vlastní srážkoměr, zde je pár nápadů.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyrobit květináč z betonu?

S první výrobou květináčů začali Egypťané a plnily stejnou funkci jako dnešní květináče tedy jako dekorace, růst rostlin, ale i transport. Výroba byla velice jednoduchá z hlíny, kterou následně vypálily a postupem času dozdobili drahými kovy, kamínky, sklíčky, či barevnými pigmenty.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak správně vyčistit zčernalé stříbro?

Zlato, stříbro, bronz patří mezi vzácné, drahé kovy. Jejich využití znali již dávno naši předkové, kteří jej používali nejen jako platidlo, ale i šperky, nástroje, nářadí, dekorace, a v neposlední řadě jako zubní náhrady. V dnešní době si tyto drahé kovy našly uplatnění i v elektronice, avšak šperky a „platidlo“ se stále nejvíce používá.  Jejich nevýhodou je zanesení, nebo také zčernaní. Kdysi jsme museli tyto šperky nechávat vyčistit u zlatníka za nemalé peníze, ale dnes existuje pár domácích rad, jak opět obnovit a dodat lesk vašim šperkům.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Silikonová omítka jak se nanáší?

Než si dozvíme, jak se nanáší silikonová omítka, musíme si připomenout pár základních informací. Mezi ně patří, co je to silikon, kde všude můžeme použít silikonovou omítku a v neposlední řadě je to, jak se nanáší. Pojďme si tedy vysvětlit jednotlivé pojmy.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak se staví drátěný plot?

Potřebujete si ochránit svůj dům, zahradu, pole proti nečekané návštěvě? Jedna z mnoha možností je postavit si drátěný plot. Drátěný plot patří mezi nejčastější bezpečností prvky našeho domova. Lze ho postavit prakticky všude, nezabere vám místo a práce při výstavbě není náročná. Důležité je při výstavbě dodržovat základní pravidla, o kterých se dozvíte v následujícím článku.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vysoko umístit digestoř?

Hlavní funkcí digestoře neboli parního odsávače, je odsávání výparů a pachů z vaření. Toto zařízení by mělo patřit k základnímu vybavení všech kuchyní. Pokud jste se rozhodli pro zakoupení digestoří, musíte znát dvě základní pravidla a to: jaký typ digestoře je vhodný do vaši kuchyně a jak vysoko umístit digestoř.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak zlikvidovat pařez?

Kácení stromů provádíme ze dvou důvodů a to: strom je přestárlý, nemocný. Chcete-li ale odstranit zdravý strom, dle nových zákonů musíte mít k tomu povolení. Kdysi se stromy kácely jeden za druhým a pak se někteří divili, že vznikaly velké eroze půdy, občané si stěžovali, že mají větší hluk, práší se, ale bohužel za to mohl člověk. Po odstranění stromů nám zůstane vždy pařez. A co s ním? Někteří s ním nedělají nic a jiní ho odstraní. Jak tedy odstranit pařez? Známe tři postupy. Ručně, mechanicky, chemicky.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak postavit kachník?

V dnešní době je velice populární ekologický chov zvířat. Jednak máme dobrý pocit z toho, že jsme pro zvíře připravily dobré podmínky, ale i produkty, které jsme vyprodukovaly, mají vyšší kvalitu, jsou chutnější, objemnější, ale hlavně zdravotně nezávadné. Kachny nejsou výjimky. Jejich chov není náročný. Vše co k dobrému chovu potřebujeme je teplejší místo, dobře postavený kachník, stálý přísun krmiva.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak zrenovovat starý nábytek?

Starý nábytek má stálé místo v našich domovech. Ať už jste vášnivý sběratel, nebo člověk který zdědil starý nábytek po prarodičích, jejich hodnota a krása je nevyčíslitelná. Nevýhodou je jejich stáří. Stáří, které nábytku dodalo šedivý kabát a sem tam nějaké poškození. Vše se dá opravit. Chce to jen šikovné ruce, hodiny jemné a vytrvalé práce. V tomto článku se dozvíte jak jednoduše renovovat starý nábytek.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Strukturovaná omítka: jak na to?

Před pár lety by rozhodně nikdo neřešil rovnost, strukturovanost stěn. Na omítku se pomocí různých strukturovaných válečků nanášela barevná barva a čas od času se stěny přemalovaly. Byl to nejjednodušší způsob, jak docílit interiéru kreativnost, útulnost. To že stěny nebyly rovné, někdy popraskané se neřešilo tak, jako nyní. Je to jednak z důvodu přísnějších hygienických pravidel, ale taktéž člověku, která hledá krásu, jedinečnost pro svůj domov. Pojďme se tedy podívat na to, jak docílit strukturované omítky, která dodá interiéru nadčasovost a optické zvětšení.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jaké jsou druhy parotěsných fólií a kde se používají?

Folie jsou materiály vyrobeny především z polyethylenu (PE). Můžou se vyrábět v několika barevných odstínech, ale taktéž různých velikostí, či tvarů, ale i se speciálními úpravami, jako jsou úchyty, či zatahovací systémy. Obecně má polyethylén tyto vlastnosti: dobré mechanické vlastnosti, houževnatost, široké teplotní rozpětí použitelnosti, odolnost proti UV záření, výborné chemické vlastnosti. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na ekologické izolování?

V dnešní době je veliký důraz kladen na ochranu životního prostředí a přírodních surovin. Zhoršující se klima (globální oteplování), ztráty krásných nedotčených pralesů a zdroj kyslíku, kontaminované spodní vody, nedostatek potravin, rostoucí populace a další negativa jsou pro mnohé státy varovným signálem, že je potřeba něco dělat, než jen mluvit.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak a kde se staví gabiony?

Někteří z nás ani netuší, co je to gabion, jak vypadá a na co se dá použít. Proto si nejprve představíme tento stavební prvek a následně si popíšeme, z čeho se staví a kde se dá použít. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Izolace domu svépomocí - tepelné, zvukové, proti vodě, speciální

Izolace domu je jedna ze základních stavebních věcí, které se nesmějí podcenit. V minulosti se stavěli domy jako houby po dešti, ale neřešila se jejich kompletní izolace. Takže ačkoliv dům byl krásně postaven, vybaven, postupem času dům zchátral a znehodnotil se. V dnešní době se již apeluje na budoucí, ale i stávající majitele domů, aby počítaly i nákladnou izolací domu. Nejen že se vám časem vrátí drahá investice zpět v podobě ušetření za vytápění, ale i ochrání váš majetek proti vlhkosti, plísním. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Opravy dřevěných podlah - dřevěné parkety

Po podlaze chodíme téměř každý den. Podlaha tedy patří mezi základní a nejdůležitější stavební prvky vůbec. Nejen že ovlivňuje celkově naše zdraví, ale může působit i na váš majetek. Divíte se jak? Jednoduše. Je-li podlaha nerovná, či má různé trhliny, může postupem času způsobit bolesti jak kloubů, tak svalstva, nebudete se cítit klidně, spokojeně. Co se týče majetku, tak sami víte, že je-li nerovná podlaha, skříně, postele, komody a podobně nejsou v rovnováze a vy je musíte něčím podkládat. Tak abyste docílily rovnováhy. Ale je to jen provizorní řešení. Na to se nesmí zapomínat. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


LIAPORové kamenivo pro vyrovnání a izolování podlah

Co je to Liapor a na co se dá použít? To jsou určitě základní otázky, které si položí nejeden kutil. Zkušenější odborníci, se již určitě setkali s tímto stavební materiálem, který má jediný účel a to vyrovnat/zaizolovat podlahy, ale i stěny. Nejdříve si tedy pojďme představit, z čeho se skládá a jaké má vlastnosti.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak si položit dlažbu?

Položit keramickou dlažbu není tak jednoduché, jak si někteří z nás myslí. Ten, kdo ji nikdy nepokládal, nemůže vědět o tom, jaký má správně použít materiál, jak musí připravit podklad a následně postupovat. Ale nikdo učený z nebe nespadl a chcete-li si správně položit dlažbu, tento článek vám může být nápomocen. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Oprava betonové podlahy stěrkováním

Podlaha musí splňovat několik důležitých kritérií, jako jsou pevnost, rovnost, odolnost proti chemickým látkám, mrazuvzdornost, žáruvzdornost, musí mít dobrou životnost, ale i dobré tepelně-izolační vlastnosti. Někdy se ale stává, že nedokonalou prací, vlivem počasí, ale i samotnými stavebními materiály dochází k popraskání podlahy. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


FORTELOCK Podlaha do garáže - vinylové dlaždice se zámkem

Potřebujete si vybudovat podlahu do garáže a nevíte jaké použít materieály a jak na to? Zde je malý článek o tom, co byste měli udělat a jaké byste měli použít stavební materiály. Důležitými faktory pro vybudování podlahy je to, že podlaha musí být jak pevná, tak odolná proti chemickým látkám.

Sami dobře víte, že čas od času vám může z auta vytékat jak olej, tak benzín, či jiná kapalina. A pokud podlaha není pevná, dobře zaizolovaná, mohlo by dojít k znečištění jak spodních vod, tak samotné půdy. A to má nepříznivý vliv na naše zdraví. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na mokré zdivo? - Elektrické vysoušeče

Pokud Vás soused vytopil nebo máte dům po povodních nebo se vám díky špatně odvedené práci na izolaci vytvořili mokré plochy. Co by jste s tím udělali? Je to nepříjemná situace, která se musí neodkladně řešit. Protože pozdější rekonstrukce se vám může pořádně prodražit. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak odhlučnit strop? - polystyrenem NE, minerální vlnou ANO

Pokládat otázku, proč se dělá odhlučnění stropu, není nutné příliš rozepisovat. Je to hlavně díky hlučným sousedům, či rodině bydlící v dvougeneračním domku.

Ze začátku vám to určitě nevadí, když vám sem tam hraje hlasitá hudba, slyšíte hlasitý smích, dupot, ale i nevhodnou konverzaci. Ale jak sami dobře víte, všechno má své meze a pokud i vy chcete mít svůj klid a doma rodinnou pohodu, neváhejte s odhlučněním stropu. Odhlučnění stropu není příliš nákladnou investicí. A tato následná investice se vám vráti v podobě ticha. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Staré cihly z bouraček

Cihla je stavební materiál, který se používá od pradávna. První použití cihly se objevilo v Asií asi před 7500 let př. n.l.  Až ve 12. století došlo k masivnímu rozšíření cihel. Největší počet cihlových gotických budov se nachází v  Dánsku, Německu, Polsku ale i Rusku. Věděli jste, že Česká republika se řadí na druhé místo v Evropě, v prodeji zdících cihlářských materiálů?

Cihla je stále hojně používaný stavební materiál při různé stavební výstavbě, hlavně pokud se jedná o pevnostně náročné konstrukce (pilíře, schodišťové zdi, opěrné zdi, ochranné přizdívky).

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na odstranění hluku zvukovou izolací podlahy?

Jednou z možností jak snížit hluk vaši podlahy při chůzi, cvičení, či hlučných sousedů, rodinky, je zvuková izolace podlahy. Zvuk je mechanické vlnění přenášené vzduchem. Příliš hlučný zvuk nepříjemně působí na naše zdraví, jak po stránce psychické, tak fyzické. Hladina hluku (zvuku) je daná normou č. 502/2000 Sb., která přesně definuje co je to zvuk, hluk, jejich parametry, čím se měří a jaké jsou jejich limity.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak namíchat beton? - složky betonu, receptura, poměry

Beton je směs vody, cementu a drobného kameniva. Takto jednoduše se dá popsat, co je to beton. Ale výroba betonu, tedy smíchání jednotlivých složek není až tak vůbec jednoduchá.

I když si mnoho kutilů myslí, že je to raz – dva.

I oni by vám mohli povyprávět, jaké byly jejich začátky při výrobě betonu. Aby bylo dosaženo dobré kvality betonu, musí mít přesný poměr mezi uvedenými složkami – tvz. recepturu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jaký materiál na zateplování fasád?

Proč se zateplování fasád provádí, není potřeba příliš zdlouhavě rozepisovat. Největším důvodem proč se to dělá, je zabránění úniku tepla do vnějšího okolí, a tím se nám sníží jednak finanční nároky na vytápění, ale i ochrání naše zdraví a majetek. Zateplování se provádí jak u novostaveb, starších domů i paneláků.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Výhody, nevýhody a ceny sádrokartonu

Pojem sádrokarton zná nejeden šikovný kutil, ale i stavební odborník. Patří mezi nejvíce používané stavební materiály, jak pro stavbu, tak rekonstrukci. Každý, kdo pracoval se sádrokartonem si určitě pochvalovat jeho lehkost, "snadnou práci", ale i pořizovací cenu. Nicméně sádrokarton má i své negativní vlastnosti.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Přístřešek na dřevo – inspirace

Ačkoliv to tak nevypadá, i vaše dřevo, které slouží především k vytápění domů, potřebuje své pevné místo.

Existuje několik typů i materiálů při výstavně tohoto přístřešku. Záleží to pouze nás, jaký chcete mít přístřešek, myslím tím především design, ale také na vašich finančních možnostech.

Někdo si dá opravdu velikou práci s vybudováním přístřešku, někdo si jen koupí, a jiný to až tak neřeší. Hlavně že je “někde uloženo dříví a je po ruce, když je ho potřeba“.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Zámková betonová dlažba

Potřebujete spojit venkovní komunikaci s vaším domem, či zahradou? Nebo si vybudovat příjezdovou cestu do garáže, či na parkoviště a nechcete použit k tomu asfalt? Na trhu se stavebními materiály existuje zámková betonová dlažba, která je stále nejpoužívanějším stavebním materiálem, při vybudování chodníku. Vyniká přírodním vzhledem, rychlou aplikací. Dokonale pevný chodník zajistí především správnou chůzi, ale i pohodlné „ježdění“ po ni.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na rekonstrukci podlahy? - tradiční vs. oblíbené metody

Koupili jste si starší dům, či byt a chatu? Prvně co byste měli udělat je zkontrolovat zda podlahy nebotřebují rekonstrukci.

Po podlaze chodíte pravidelně a jeli křivá, či má různé trhliny, je nutné ji opravit. Rovný, hladký povrch je velmi důležitý jak pro naši správnou chůzi (nezatěžujeme klouby), ale i pro následné umístění nábytku a jiného vybavení v místnosti.

Jak a čím rekonstruovat podlahu? Existuje několik řešení. Všechno se odvíjí jak od vašich finančních možností, tak o představě nového majitele, jaký vzhled má mít nová podlaha. V tomto článku je pár možností, jak toho dosáhnout.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Zatravňovací betonová dlažba

Potřebujete si vybudovat chodník pro příjezd automobilu do garáže, nebo si vybudovat altánek s grilem a nechcete k tomu použit asfalt, či zámeckou dlažbu? Máme pro vás řešení v podobě zatravňovací betonové dlažby. Vyniká nejen přírodním vzhledem, ale i rychlou aplikací, pevností.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Z čeho postavit dům - výhody a nevýhody Ytongu

Mít svůj dům, je sen snad každého člověka. Představuje jednak dobře uložené peníze, ale i zajištění budoucnosti našich dětí. Představa o vlastním bydlení se ale různí. Někdo si přeje mít velký dům s několika pokoji a rozlehlou zahradou, jinému postačí menší domeček jen pro svoji rodinu. Mít rodinný dům má určitě nespočet výhod, ale i nevýhod. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Vlhké zdivo triky a tipy

Tento článek vám přiblíží, co je to vlhkost, jak se měří a jaké jsou dostupné metody v boji proti vlhkosti. Vlhkost je nutné mít pod kontrolou, jednak z důvodu našeho zdraví, ale i našeho majetku.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek