Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vybrat hliníkový HS portál?

  

HS portál je speciální systém, který se využívá pro moderní řešení dveří. Samotná zkratka má původ v němčině, konkrétně ve slovech hebe a schiebe neboli zvednout a posunout.

Co je HS portál

Jde o typ dveří, které se neotevírají klasicky do prostoru místnosti. Velmi zjednodušeně se dá říci, že se jedná o dveře posuvné. Jejich otvírání je zajištěno pohybem ve speciální kolejnici. Navíc se mimo běžného zasouvání dají i mírně nadzvedávat. Ovládají se na kličku, podobně jako klasická okna, případně může být ovládání řešeno i jako elektrické, k němuž pak uživatel má dálkový ovladač. Mohou být využity třeba v místě vstupu z bytu na balkon či terasu.

Ovšem pozor, od klasických posuvných dveří se konstrukčně liší. Skládají se totiž z masivního rámu, v němž jsou osazeny pevné i posuvné části. Přičemž posuvná křídla se nacházejí v jiné rovině než prvky pevné. Liší se i systémem kování a profilem, který je vyztužený hliníkem, který dostojí náročným požadavkům na statiku konstrukce.

Proč si pořídit HS portál

Díky přenosu hmotnosti z křídla rovnou do prahu je vhodný i pro velká a těžká křídla, a to až o hmotnosti 400 kg. Požadovaná délka může činit maximálně 12 metrů. V místnosti takovéto dveře zajistí dostatek prostoru a slunečního světla. Promyšlený systém těsnění se stará taktéž o dokonalou vzduchotěsnost. HS portál stejně tak dosahuje vynikajících hodnot ohledně izolace tepelné i hlukové.

Současně se snadno ovládá, problém s ním nebudou mít ani děti. Hodí se i tam, kde řešíte bezbariérový přístup do dveří, práh je velmi nízký, standardní výška činí jen 17 mm, případně je možné také práh zcela vynechat.

Navíc díky možnosti nechat je nadzvednuté můžeme zajistit i efektivní odvětrávání prostoru. Samozřejmě se v této poloze dveře pevně zajišťují, takže se nemusíte obávat nechat otevřenou mikroventilaci ani v době své nepřítomnosti. Nikdo nepovolaný se do nemovitosti nedostane.

Zasklít se dá i trojsklem, čímž odpovídá moderním standardům pro stavbu nízkoenergetického domu. Součinitel prostupu tepla je podobný jako v případě oken. Svoje uplatnění tak mimo pasivních novostaveb najde i v případě rekonstrukcí, jejichž cílem je zvýšení energetické úspornosti. Důraz bychom při nákupu měli rovněž klást na kvalitní kování, které zajistí vysokou nosnost a současně i dlouhou životnost celého systému.

Pojezdový mechanismus je uvnitř kolejnice dokonale skryt, proto dveře působí „čistě“, nijak nenarušují design interiéru a je snadné je včlenit prakticky do jakkoli stylově pojatého bydlení. Povrchovou úpravu lze volit z mnoha variant dle vkusu majitele.

Stále žádanější u těch, jimž přiznaný rám nevyhovuje, je varianta bezrámová. Ta ještě jednu praktickou výhodu, oprostíme-li se od vzhledu. Platí totiž jednoduchá zásada, že čím větší prosklená plocha (a méně prostoru zabraného rámem), tím lepší izolační schopnost sestava vykazuje.

Jak si správně vybrat

Možností je více a dvoukřídlé provedení u většiny výrobců bez potíží seženete. V případě pasivního domu je však rozumnější zvolit variantu jednokřídlou. Lze ji totiž efektivněji utěsnit, pakliže si pořídíme přídavné těsnící lišty. Dvoukřídlá varianta bude hůře těsnit v místě srazu křídel. Měli bychom si též pořídit speciální práh, který přeruší vznik tepelného mostu.

Zásadní je i volba konstrukčního materiálu. Lze říci, že se vyrábějí v podstatě ve všech alternativách, v nichž jsou na současném trhu odstupná okna. Typické provedení je plastové či hliníkové. Další možnost představuje dřevo, případně kombinace plastohliníková či dřevohliníková. Každá materiál má své přednosti. Dřevěný rám je dostatečně tuhý na to, aby těžkou konstrukci unesl a má i dobré tepelně-izolační vlastnosti. Hliník vykazuje větší odolnost, proto je vhodnější dřevohliníkové provedení, kdy se hliník nachází z vnější strany. To zajistí i velmi malý vznik teplotních deformací, tedy stavu, kdy se materiál vlivem změny teplot začne roztahovat. Což je určující pro správnou funkci celého portálu.

Roztažitelnost představuje problém zejména u plastu. Materiál se roztáhne, čímž zároveň dochází k prohnutí a jednotlivá křídla se jakoby „rozevírají“. Důvod, proč se řada lidí přesto rozhodne pro plastový portál, ovšem tkví jednoznačně v jeho nižší ceně.

Doplnit je možné o celou řadu dalších prvků, třeba o brzdící mechanismus, speciální sítě proti hmyzu či magnetická čidla.

Jediný nedostatek – vyšší cena

Závěrem je vhodné si říci, že HS portál představuje finančně náročnější řešení. Levnější alternativu lze hledat ve sklopně posuvných dveřích. Nevýhody se ovšem projeví v náročnější manipulaci s nimi a bariérovosti v podobě prahu. Stejně tak je nelze použít pro prosklení větších prostor.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články