Ing. Martin Dokoupil - články



Rezervoáry vody

Větší sudy na dešťovou vodu svedenou ze střech otevíratelnými „dešťokapy“ přestávají na zálivku stačit a my se učíme lépe hospodařit s vodou. V krajině sice přibylo biocenter spojených biokoridory s vysazenými stromy a vodními jezírky, obnovují se remízky, přibývají chráněná území, přesto to zatím moc nestačí na to, abychom vody v krajině udrželi více.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak správně vybrat dřevo na stavbu pergoly?

V letních horkách a zvláště při změně klimatu oceníme pergolu obrostlou zelení. Zelená plocha odpařuje vodu a ochlazuje své prostředí. Mimo pergoly je dobře samozřejmě zakládat jezírka, vodní plochy, biocentra spojená biokoridory pro migraci zvířat, meze, stezky apod. Doma a na soukromých pozemcích samozřejmě nemáme na takové projekty místo a musíme se spokojit se zelení vlastní. Ideální, pokud nemáme přímo vzrostlé stromy, je právě pergola. Ta může, ale nemusí být spojena s domem. Dále nemusí být otevřená s žebry pro pnoucí rostliny, ale může být i zastřešená (přístřešek), dobře je dřevěnými ohoblovanými dřevy, ale i průsvitnými vlnkami. Zde je ale riziko letních průtrží a krupobití, dále v zimě, nežádoucí těžká pokrývka sněhu apod., takže polykarbonátové vlnky trpí, neřku-li jsou přímo zlikvidovány.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak založit velmi odolný trávník?

Trávník je travnatá plocha nejen kolem domu, ale i na hřištích, v parcích apod. Je složen z trav (čeleď lipnicovité – Poaceae). Jeho druhová skladba předurčuje jeho funkci. Původně vznikaly trávníky, respektive louky, po pádu stromů v lese – přirozené mýtiny.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak postavit zahradní okrasné jezírko?

Voda v krajině, biocentrech, neřkuli v parcích a zahradách, pokud je to jen trochu možno, by měla mít a má svou nezastupitelnou úlohu a měla by zde být umístěna. Zvířata mají kde pít a vzduch je v létě zvlažován a jezírko poskytuje příjemné ovzduší.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na vlhký sklep?
Sklep nám slouží k uskladnění ovoce, zeleniny, zavařenin, nápojů, potravin a produktů ze zahrady. Optimální mikroklima sklepu by mělo být stálé a mělo se pohybovat maximálně do 85% u relativní vlhkosti vzduchu a stálá teplota – chlad v rozmezí cca 17°C – 24°C, dle věcí, které v něm chceme mít uskladněny. Sklep je umístěn částečně, většinou však úplně v zemi či pod domem a spočívá na něm budova a její váha. Je proto nutno, aby byl dostatečně, líp předimenzovaně, betelný z pevných materiálů (cement, kameny, kvalitní cihly), unesl celý dům a vzdoroval nadbytečné vlhkosti.
Při nekvalitně provedené stavbě se objevují trhliny, různé posuny, vybouleniny, poruchy statiky, u starých chalup klenby, loubí apod. Při větším rozsahu je toto nutno ihned řešit s renomovanou odbornou stavební firmou.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek
Jak na vertikutaci a provzdušnění trávníku?

Slovo vertikutace bylo relativně donedávna neznámé. Vertikutaci provádíme vertikutátorem, což je stroj, velikosti sekačky na trávu. Tento vertikutátor, čili provzdušňovač, má zespodu ukryt válec s noži. V případě, že nejsou vyměnitelné nože, je třeba po otupení nožů vyměnit celý válec. Stroj pro menší zahradu volíme většinou elektrický, tedy s dlouhým kabelem do normální elektrické zásuvky tak, kterak má třeba již zmíněná sekačka. Po vertikutaci je třeba stroj zkontrolovat, zejména válec s noži, očistit a především odstranit namotané nečistoty. Cena provzdušňovače se pohybuje od 2.500,- Kč nahoru, záleží samozřejmě na značce, výkonu, kvalitě stroje atd.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Satelitní městečka

Pod pojmem satelitní městečko rozumíme větší celek pro ubytování obyvatel. Ten může, ale nemusí být spojen s továrními, výrobními a průmyslovými zónami.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek