Stavba

Kdo povoluje stavbu domu?

Chystáte si splnit svůj sen a začít se připravovat na stavbu vysněného rodinného domu? Pojďme se společně podívat na často kladenou otázku – kam pro stavební povolení?

Jak zvýšit komfort bydlení

Přemýšlíte, jak se cítit doma komforněji? Máme pro vás tipy pro nejrůznější části domácnosti, které vám pomohou se cítit lépe. Některé tipy můžete začít dělat hned, na jiné myslete, až budete pořizovat nové vybavení do domácnosti.

Minimalistický styl v bydlení: Jak dosáhnout jednoduchosti a útulnosti

Minimalistický styl v bydlení se stává stále populárnějším a může nabídnout mnoho výhod. Minimalismus se zaměřuje na snížení zbytečných věcí a vytvoření jednoduchého, čistého a přitom útulného prostoru. Jak však dosáhnout minimalistického stylu v bydlení, aniž by se váš domov stal příliš sterilním nebo nudným? Zde je několik tipů, jak minimalizovat a zjednodušit svůj interiér.

Doba ošetřování betonu

Každá stavba vyžaduje využití betonu. Můžete ho aplikovat do základů domu, nebo řešíte oplocení, stavíte betonový příjezd pro auto, chodník nebo tisíc dalších projektů. V každém případě to ovšem vylitím betonu nekončí. Beton je speciální hmota, která i po aplikaci vyžaduje určitou péči. Jaká je doba ošetřování betonu?

Kde vzít peníze na rekonstrukci domu?

Chcete se pustit do rozsáhlejší rekonstrukce domu, ale nevíte, kde na to všechno vzít peníze? V takovém případě máte na výběr v zásadě čtyři možnosti financování. V případě rekonstrukce je navíc potřeba počítat s tím, že odhadovaný rozpočet se může kvůli nečekaným problémům zvýšit. Raději tak dopředu připočítejte zhruba 10 % jako rezervu pro nutné případy.

Jaké jsou stavby bez potřeby stavebního povolení?

Stavební zákon vymezuje stavby, které podléhají stavebnímu povolení (především větší stavby, některé rekonstrukce) nebo ohlášení stavby, které je vlastně jednodušší verzí stavebního povolení pro rodinné domy, rekreační stavby, jejich přístavby či nástavby a podobně. Jedná se o rychlejší možnost stavby, ale pravděpodobně vždy bude třeba územní řízení. Jak je to se stavbami, které potřebu stavebního povolení nemají?

Optimální velikost pozemku pro stavbu domu

Stavba rodinného domu je životním krokem a rozhodnutím, které nás bude provázet nejspíše po zbytek našeho života. Proto bychom měli velmi dobře zvažovat, kde a jaký dům si postavit. A jedním ze zcela zásadních kritérií, kterým se musíme zabývat, je optimální velikost pozemku pro stavbu domu. Pojďme se tedy podívat na to, co nás dovede k ideální volbě.

Co vše obsahuje projektová dokumentace?

Říká se, že správný muž musí zasadit strom, postavit dům a zplodit syna. Není nic snazšího než zasadit strom, syna chlap může zplodit i nechtěně, ale postavit dům, to už dá pořádnou práci.

Kolik stojí pozemky pro stavbu domů? Kde zjistit pravou cenu?

Zní to jako sen - zahrada a nový dům přesně podle našich plánů. Krásná představa, ale v realitě nám ještě mnoho chybí... Základem je, pokud jsme nedostali parcelu darem, koupit nějaký přijatelný pozemek. To však není až tak lehké, jak se může stát, přeci jen poptávka je v této oblasti vyšší než nabídka a výběr pozemků, mimojiné, ovlivňuje i spousta dalších kritérií....

Co dát pod nafukovací bazén?

Pomalu, ale jistě přichází léto a s ním i čas výběru bazénu pro letní radovánky. Mezi prakticky všemi generacemi jsou v oblibě nafukovací bazény či ty s pevnou konstrukcí, které jsou umístěny na zemí. Ve chvíli, kdy máme již bazén vybraný se nám však v hlavě zrodí řada otázek. Proto je vhodné si ještě před samotným pořízením bazénu několik věcí ujasnit. Velice důležitou otázkou je ochrana bazénu a jeho umístění. Tím je především myšlena jeho ochrana proti protržení či jinému poškození, které může být způsobeno jeho nevhodným umístěním. Bazén by měl samozřejmě stát na rovném a stabilním podkladu. Proto je v mnoha případech také nutné vyrovnat terén pod bazénem.

Na co si dát pozor při stavbě pasivního domu?

V době zdražování energií a zároveň ještě stále nízkých úroků hypoték přijde většině lidí na mysl, postavit si vlastní dům a bydlet ve svém. Při propočítání nákladů spojených s bydlením a srovnání s tím, jak by to vypadalo při splácení hypotéky a měsíčních placení energií a služeb, vyjde většině lidem stejný výsledek. Splácení hypotéky se svou výší blíží platbě nájmu. Proto se tolik lidí pouští do projektů novostaveb a realizace svých snů.

STAVEBNÍ DOZOR - Kdo je a kde ho sehnat?

Momentálně se čím dál více rozmáhá trend staveb rodinných domů, ale i staveb jiných zařízení. Nabídka hypoték je velice slušná v dnešní době, proto pokud má člověk vlastní pozemek nebo se mu ho zadaří za slušné peníze koupit, neváhá. Poté záleží, zda si nechá postavit nemovitost na klíč, tzn. vše podle vlastního výběru, za pomocí stavební firmy, a to až do fáze nastěhování nebo se vrhne do stavby sám...

Stavíme polozapuštěný bazén - výkopové práce - jak na to?

Zahradní bazény dosahují v Česku v posledních letech stále větší a větší obliby. Není divu - relaxace, klid a pohoda u vody se tak dostává přímo k vám domů, ušetříte cestu na koupaliště a máte dokonalé soukromí. Co si ovšem málokdo při této představě uvědomí je fakt, že bazén nestačí jen mít, je potřeba se o něj starat a především ho i do zahrady i zabudovat.

Co je a jak dlouho platí stavební povolení?

Chystáte-li se stavět dům či měnit dispozice bytu, nutností pro Vás je vyřízení stavebního povolení. Jedná se o jakousi licenci stavebního úřadu, že jste oprávněni se do stavby či přestavby pustit.

Jak vypočítat zastavěnou plochu stavby?

Co je to zastavěná plocha stavby definuje § 2 odst. 7 stavebního zákona (zákon č. 183/2006 Sb.), který říká: „Zastavěnou plochou stavby se rozumí plocha ohraničená pravoúhlými průměty vnějšího líce obvodových konstrukcí všech nadzemních i podzemních podlaží do vodorovné roviny. Plochy lodžií a arkýřů se započítávají. U objektů poloodkrytých (bez některých obvodových stěn) je zastavěná plocha vymezena obalovými čarami vedenými vnějšími líci svislých konstrukcí do vodorovné roviny. U zastřešených staveb nebo jejich částí bez obvodových svislých konstrukcí je zastavěná plocha vymezena pravoúhlým průmětem střešní konstrukce do vodorovné roviny.“

Jak na stavbu polo-zapuštěného bazénu?

Není nad to mít během horkých letních dnů možnost osvěžit se po náročném pracovním dni v prostorách vlastního domova v zahradním bazénu. Jestli i vy uvažujete nad stavbou polo-zapuštěného bazénu, pojďme se společně podívat jak na to. 

Jak získat nejlepší stavební pozemek?

Jednoduše řečeno – velmi těžko. Samozřejmě záleží na lokalitě a vašich finančních možnostech, ale skutečně stavební pozemek je úzkoprofilové zboží v podstatě v každé aspoň trochu atraktivní obci po celé republice, zvlášť pokud ho chcete ve starší zástavbě a ne mezi parcelami, které jsou si podobné jako vejce vejci. A většinou pak i domy na nich. Za originalitu v jakémkoli smyslu toho slova si připlatíte.

Kam odvézt stavební suť?

Pokud si svůj dům či byt nějak stavebně upravujete, velmi pravděpodobně budete mít doma nějaký odpad, mezi který patří i stavební suť. Klasik by řekl: „Kam s ní?“ Stavební suť se dá znova použít a proto je ji vhodné odevzdat k recyklaci. Takový materiál ale rozhodně nepatří do běžné popelnice ani do příkopu za obcí. Pokud nechcete dostat pokutu, nebo naštvat sousedy, musíte ji uložit jinak.

Jak zabezpečit hrubou stavbu před zloději?

Pokud stavíte rodinný dům, měli byste myslet na zabezpečení. Čím dříve, tím lépe, protože ani stavba uprostřed města není bezpečná. Anonymní prostředí nahrává tomu, že budou sousedé zloděje považovat za nějakou dodavatelskou firmu. Pokud si nějakých cizích lidí vůbec někdo všimne. Ještě horší je to při stavbě někde na samotě, kde není vůbec nikdo, kdo by na případné podezřelé osoby mohl upozornit. Každopádně zabezpečovací zařízení byste si neměli pořizovat až do hotového domu, ale minimálně v nějakém základním provedení už po dokončení hrubé stavby a namontování oken a dveří.

Jak vybrat stavební firmu?

Výběr stavební firmy s sebou nese velkou zodpovědnost. Na zvolené firmě záleží, jak bude stavba probíhat, jak dlouho potrvá, kolik bude stát a v neposlední řadě také to, zda bude na vašem domu odvedena kvalitní práce, nebo budete bezprostředně po dokončení stavby řešit nějaké potíže. 

Jak vyplnit stavební deník?

Každý stavitel by si měl vést stavební deník, kam se postupně zapisují všechny důležité údaje o stavbě. Stavební deník je zásadním dokumentem, který má dokonce povahu úředního dokladu. Je třeba ho vést pečlivě a zapisovat do něj všechny důležité informace. Způsob vedení, uložení a archivace stavebního deníku je určen právními normami.

Jak zjistit záplavové oblasti?

Už od nepaměti platí pořekadlo, že větru ani dešti neporučíme, a tak i když si my lidé myslíme, že jsme vládci světa, příroda rozhodně svou vládu nehodlá nikomu přenechat. A tak se stále častěji množí případy velkých povodní a záplav.

Jak vyměřit pravý úhel?

Pravý úhel – to zná přece každý. Teoreticky určitě, ale vyznačit ho vždy, když potřebujeme, zas až tak triviální není. Všichni jsme sice měli ve škole Pythagorovu větu, Thaletovu kružnici či jiné užitečné poučky, ale jednak je už asi jen velmi obtížně dolujeme z paměti a také má většina z nás poměrně velký problém s tím, jak teorii aplikovat do praxe, aniž bychom nebyli terčem vtípků celé rodiny.

Zemní práce - odstranění orné půdy

Pomocí zemních prací upravujeme pozemek. Nejčastěji tak činíme v souvislosti se stavbou nebo demolicí domu či zaváděním inženýrských sítí. Tato činnost vyžaduje speciální techniku především dozery a kolové nakladače. Tou disponují stavební firmy, které nám rády tyto práce provedou. V jejich nabídce najdeme také skrývku ornice a odvoz hlušiny. Zkušení pracovníci stavebních firem nám také poradí, k jakým účelům se zemina nejlépe hodí a pomůžou nám ji po ukončení stavby co možná nejefektivněji využít.

Z čeho postavit zahradní domek?

Ač se jedná v případě zahradního domku pouze o dočasné bydlení, i takové bydlení podléhá určitým pravidlům. I zahradní domek musí zapadat do okolí a být vystavěn v souladu s okolním prostředím. Příroda nás nabíjí, a proto pobyt v ní máme rádi, což však neznamená, že si vůči ní můžeme dovolit takřka všechno. Musíme se vůči přírodě chovat citlivě a ukázněně a nenarušovat ji zbytečně svými nepřiměřenými zásahy.

Jak si položit dlažbu?

Položit keramickou dlažbu není tak jednoduché, jak si někteří z nás myslí. Ten, kdo ji nikdy nepokládal, nemůže vědět o tom, jaký má správně použít materiál, jak musí připravit podklad a následně postupovat. Ale nikdo učený z nebe nespadl a chcete-li si správně položit dlažbu, tento článek vám může být nápomocen.

Kuchyň propojená s obytným prostorem – nač si dát pozor

Již dlouhá léta je v oblibě trend vzdušných a otevřených prostor. Místo, světlo, vzduch… Nezastavovat místnosti velkými, těžkými kusy nábytku, opticky je zvětšit, zbavit se všeho nadbytečného včetně příček a zdí. Jednou z prvních, která padla za oběť této módě, je stěna oddělující kuchyň od obývacího pokoje.

Fasáda s trvalou ochranou proti mechům a řasám

Všichni dobře víte, že po určité době již fasáda nevypadá tak dobře. Fasády totiž napadají mechy, plísně a jiné organické nečistoty. Proti všemu lze bojovat různými chemickými prostředky. Ale proč, když to jde i bez námahy. Na trhu se objevila nová technologie, která bojuje proti organickým nečistotám pomocí světla.

Hydroizolace základů rodinných domů - jak na to a volba typu hydroizolace

Velký vliv na dlouhou životnost stavby má správné provedení izolace proti vodě, odborně řečeno hydroizolace. Existuje mnoho druhů a typu izolací, které zabraňují vniknutí vody do konstrukce. V první řadě závisí na konkrétních podmínkách stavby.

Jaký beton použít na základy?

Pevnost betonu se odvíjí od náročnosti základové konstrukce. Pro klasický betonový základ pod nosné stěny rodinných domů používáme beton s označením C12/15 (B 15) nebo kvalitnější C16/20 (B 20) (pro staticky nenáročné stavby!). Další třídy naleznete zde.

Jak pokládat zámkovou dlažbu? - podrobný návod

Cílem tohoto článku je popsat postup prací při stavbě chodníků z betonové dlažby. Úvodní odstavce věnujeme obecnějším radám - výkopy, podloží, obrubníky a dlažba. Kromě toho zde naleznete i část o potřebném materiálu a nářadí. Pokud Vás však zajímá, jak postupovat svépomocí, můžete přejít na konec článku, kde je popsaný podrobnější návod.

Jaký použít cement na výrobu betonu?

Tuto otázku si klade každý stavebník, který se poprvé setká s výrobou betonové směsi. Výrobci cementových pojiv uvedli na trh velmi širokou nabídku cementů (portlandský, vysokopecní, pucolánový...), ale který je ten pravý? Naštěstí vám s tímto problémem rád pomůžu a uvedu zde vhodný cement na betonování.

Jak postavit strop z POROTHERMU? - krok za krokem

Rychlá a efektivní výstavba keramického stropu Porotherm je zajištěna díky předem vyrobených prefabrikovaných prvků. Tyto prvky jsou vyráběné pomocí moderních technologií a technologických postupů, které zajišťují nejvyšší kvalitu. Ačkoliv je realizace tohoto stropu jednoduchá, je důležité dodržovat zásady, které uvádí především výrobce.

Skladba dřevěného stropu

Tradiční dřevěné stropní konstrukce rozdělují budovu po výšce. Pomocí nosných prvků přenáší zatížení, vyvolané buď nenosnými příčkami, vlastní hmotností, zařízením nebo hmotností osob nebo mimořádným zatížením vznikajícím při nehodách nebo haváriích. Kromě toho by stropní konstrukce měla splňovat požadavek požární odolnosti a tepelné a akustické izolace.

Stropní konstrukce - druhy stropů a jejich přednosti

Úkolem stropních konstrukcí je z pohledu statiky přenášet zatížení do okolních nosných stěn. Díky stropům dokáží stavby ušetřit mnoho místa, kterého bývá v některých oblastech velmi málo. V článku se dozvíte základní informace o stropech klenbových, dřevěných, z ocelových nosníkůkeramických a železobetonový.

Ztužující věnec – železobetonový

Ztužující věnec je stavební konstrukce, která zabraňuje vybočení zdi. Kromě funkce ztužující plní i funkci nosnou a kotevní. Při provádění je třeba dbát na to, aby byl věncový trám protažený od jednoho rohu domu k druhému.

Spárování cihel cementovou maltou

Zdivo z obnaženého přírodního kamene nebo cihel (nazýváme též jako režné zdivo) můžeme upravit vy-spárováním cementovou maltou nebo koupenou spárovací hmotou.

Proč spárujeme zdivo? Spáry vyspárované maltou z cementu dokáží zvýšit životnost konstrukce. Především nedochází k vyplavování spojovacího materiálu a k destrukci okrajů cihel.

Stavba komínu svépomocí

Komín je stavební konstrukce, která slouží k bezpečnému odvádění plynných spalin z kotlů do volného prostoru. Spaliny vznikají hořením a jejich množství je ovlivněné především druhem a kvalitou paliva. Komíny dělíme buď na jednovrstvé nebo vícevrstvé. Existují i další dělení, ale ty si necháme na příště.

Jak postavit plot z okrasných betonových tvárnic

Beton je charakteristický dlouhou životností a relativně snadnou výrobou. U plotů se s ním setkáme téměř vždy. Výjimkou jsou ploty primitivní (ploty ze zemních vrutů, ploty z dřevěných průtů nebo kůlů), které bývají šetrnější k přírodě. Můžeme uvést například dřevěné sloupkové ploty se zavěšeným pletivem.

V tomto článku si popíšeme postup výstavby masivního betonového plotu.

Drátěný plot - jednoduchý, z pletiva a sloupků

Drátěný plot je z pohledu pracnosti a ceny ten nejlepší způsob, jak efektivně ohraničit a ochránit pozemek před nečekanou návštěvou. Lze jej postavit téměř všude, oproti zděným plotům nezabírá příliš mnoho místa a díky zelené barvě dokonale zapadne do okolí domu. 

V tomto článku si popíšeme postup, jak postavit jednoduchý drátěný plot. Kromě toho si zde uvedeme potřebný materiál a v neposlední řadě i nářadí.

Hydroizolační principy

Vnikání vody do stavebních konstrukcí lze zamezit různými způsoby, založenými na konstrukčních i fyzikálních principech. Existují dva hydroizolační principy a to buď přímé nebo nepřímé.

Schodiště - základní názvosloví

Schodiště slouží k překonávání různých výškových úrovních v rodinných domech, v občanských stavbách, administrativních budovách, průmyslových....Setkáváme se s ním dnes a denně. U vícepatrových objektů je nedílnou součástí. V článku vám přiblížíme základní pojmy, které se schodišti souvisí.

Dřevěné stropy (výhody a nevýhody)

Nejčastěji se s dřevěnými stropy setkáváme u lidových staveb. V období před 2 světovou válkou byly nejvíce využívány, jak v bytové tak i v rekreační, občanské a zemědělské výstavbě. Moderní dřevo-stavby se vrací k tomuto přírodnímu materiálu a to především kvůli jeho vlastnostem. V tomto článku se dozvíte, jaké mají dřevěné stropy výhody a nevýhody.

Jaký materiál použít na stavbu rodinného domu?

Přehled stavebních materiálů pro hrubou stavbu, které existují na českém trhu. Přehledný seznam výrobců keramických i pórobetonových tvárnic.

Stavba plotů svépomocí

Plot či oplocení slouží k oddělení sousedících pozemků nebo částí pozemku. Existují různé druhy plotů s různou funkčností, vzhledem, odolností i cenou. Vybrat si ten správný plot je mnohdy nadlidský úkol. Připravili jsme si pro Vás seriál o stavbě plotů.

Povětrnostní vlivy ovlivňující životnost stavby

Životnost stavby je ovlivněna řadou faktorů. Mezi tyto faktory patří především povětrnostní podmínky, které mají zásadní vliv na budovy. Díky mnohaletým zkušenostem, jsme v dnešní době již „dostatečně“ informováni o možných následcích, které mohou vzniknout. Nejnepříznivějšími vlivy jsou déšť a sníh, silný vítr, mráz, otřesy a chvění (zemětřesení).