Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak ochránit dům proti požáru?

  

Kolem domu je hodně práce, kromě úprav na domě je potřeba jej i chránit. Nejen před zloději, nýbrž i před požárem. Požár vzniká z řady příčin - nedbalá manipulace s ohněm, vadná elektroinstalace, vadný elektrospotřebič a tak různě. Naštěstí dnes existuje řada způsobů, jak dům proti požáru chránit.

Jaká je nejefektivnější ochrana před požárem?

Je samozřejmě žádoucí vzniku požáru zcela zamezit. Co to obnáší? Především zvýšenou bdělost nad tím, co děláme. Není doporučené nechávat zapálené svíčky i v době, když se z obydlí vzdalujeme, to samé platí i o hrncích na plotně. Lehce se totiž může stát, že se na vařící rýži zapomene. Velmi rizikové je období vánoc, kdy je svítící stromeček či hořící svíce na adventních věncích častou příčinou požáru. Požár mohou způsobit i děti neopatrnou manipulací se zakázaným ohněm a velmi často požár vzniká i přímotopy, u kterých není dodržena potřebná vzdálenost od jiných předmětů. Už tím, že tyto rizikové faktory zohledníme, dům od požáru ve velkém ochráníme.

Někdy ale tato prevence nestačí a požár vznikne třeba od vadné elektroinstalace. V tom případě je nejdůležitější na šířící se požár přijít co nejrychleji. Čím rychleji se na požár přijde, tím více času máte na záchranu sebe a svého majetku. Požár nejrychleji identifikujeme podle kouře a zápachu a to i v případě, že vypukl na vzdálenějším místě. Velké riziko nastává v době, kdy spíme. A pro tyto případy je tady nejefektivnější ochrana před požárem, jíž je do domu nainstalovaná elektrická požární signalizace (EPS) nebo jen autonomní hlásiče požáru, které reagují na kouř nebo zvýšené teplo a o požáru dávají vědět jak opticky, tak i akusticky. 

EPS - ELEKTRICKÁ POŽÁRNÍ SIGNALIZACE

EPS představuje nejmodernější ochranu domu či bytu proti požáru. Dnešní elektrické požární signalizace jsou velmi propracované. Obyvatelé domu či bytu o požáru informují opticky i akusticky. Aby elektrická požární signalizace fungovala, jak má, je zapotřebí, aby byla nainstalována odborným pracovníkem.  

AUTONOMNÍ HLÁSIČ POŽÁRU

Autonomní hlásiče požáru jsou od roku 2008 povinným vybavením novostaveb a nově rekonstruovaných staveb, na které bylo vydáno stavební povolení. Fungují na baterie a reagují na kouř či zvýšenou teplotu. Autonomní hlásiče lze sehnat v řadě variant. Rozmisťují se podle velikosti domu. Autonomní hlásiče si můžete pořídit optické (detekují kouř pomocí svého paprsku), ionizační, tepelné nebo hlásiče oxidu uhelnatého. Vybírat lze i podle citlivosti jednotlivých druhů. Tady je zapotřebí pravidelně kontrolovat stav baterie. 

HASICÍ PŘÍSTROJ

A když už si domů nainstalujete jeden z výše uvedených hlásičů požárů, měli byste mít doma připravený i hasicí přístroj. Ten je nezbytností při boji s požárem. Ty nejmenší seženete už od 700 Kč a výš. V případě, že chcete mít větší jistotu, že hasicím přístrojem požár uhasíte, doporučujeme spoléhat na ty objemově větší hasicí přístroje.

PROTIPOŽÁRNÍ DVEŘE A PROTIPOŽÁRNÍ NÁTĚRY

Při požáru jde o minuty. Rychlému šíření nebezpečného ohně a kouře mohou zamezit i speciální protipožární dveře a nátěry.

  • Protipožární nátěry prodlužují odolnost konstrukce a tím prodlužují dobu potřebnou pro únik a pro hašení. Tyto nátěry se zpravidla aplikují na kov, dřevo či sádrokarton. Slouží i k ochraně rozvodů elektroinstalace.
  • Protipožární dveře mají podobné vlastnosti. Díky speciálnímu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, mají při požáru mnohem větší výdrž. Uvádí se minimální doba půl hodiny, což je dost na to, abyste se z hořícího pekla mohli zachránit. Protože protipožární dveře zabraňují šíření požáru, kouře a tepla, umisťují se alespoň tam, kde je riziko požáru nejvyšší. To zda rodinný dům potřebuje tyto speciální dveře, zjistíte z požární zprávy (z požárně bezpečnostního řešení).
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články