Můžeme se tedy rozhodnout pro stavbu na klíč nebo si dům vybudovat sami. V tomto článku nás samozřejmě zajímá stavba svépomocí.
Příprava
Než se pustíte do vlastní stavby nebo spíše jejího projektu, je důležité znát parcelu, na které chcete stavět. Nejlépe vědět, kam v jakém ročním období svítí slunce, z které strany častěji fouká apod. Proč? Nejlepších výsledků v úspoře energií totiž dosáhnete, kdy přizpůsobíte svůj projekt těmto vlivům. Jestliže totiž postavíte nejdelší zeď s několika okny na severní, a ještě k tomu návětrnou stranu pozemku, povede to do budoucna k značným tepelným ztrátám. Dobré je také zakomponovat to, zda se pozemek svažuje, a hlavně na jakou světovou stranu.
Rovněž je dobré se vyhnout typické české chybě, kdy neřešíme stavbu domu jako komplexní úkol, ale spíše několik úkolů. Nejprve se zaměřujeme na obvodové zdi, tedy na hrubou stavbu a až pak třeba na volbu vytápění nebo střešní krytiny. Mnoha problémům a zbytečným investicím se vyhneme, když si vše naplánujeme a nebude to řešit až za pochodu. Pohlížení na stavbu jako celek vám může ušetřit i statisíce, protože je méně pravděpodobné, že prostě vše zbytečně překombinujete.
Volba materiálu na zdi
Nyní přichází na řadu starost ohledně použití vhodného materiálu na zdi, zde musíte rovněž zvážit několik faktorů. Patří mezi ně tloušťka zdí, jakou budeme chtít použít fasádu apod. Zde je dobré se poradit v několika specializovaných prodejnách se stavebním materiálem. Může se totiž stát, že například použití určitého druhu zdiva a následné užití polystyrenové fasády je zbytečná investice, která se nevrátí, pokud mají oba materiály stejné izolační účinky.
Z čeho nejčastěji stavíme zdi u energeticky úsporných domů:
- Zděný dům
- Homogenní
- Sendvičové stěny
- Dřevostavba
- Klasická
- S tenkovrstvou omítkou – připomíná zděný dům
- Alternativní materiály
Volba oken
Okna jsou také jednou z oblastí, která se za poslední dvě dekády významně změnila, stále jsou však pro energeticky úsporné domy klíčovým faktorem. Nejvíce se změnila jejich propustnost tepla, a to asi 5krát.
O jejich umístění jsme zmínili již výše, dalším důležitým rozhodnutím je jejich velikost a provedení. U každého okna dochází k jinému úniku tepla, a proto je vhodné si zjisti, jak to je u každého z výrobců. Standardem, který se používá při stavbě energeticky úsporného domu pak jsou okna s třemi skly.
Je nutné si však uvědomit, že teplo neuniká jen skrze skla, ale také přes rám okna a ostění. S teplotními úniky pomůže také volba správného kování, a především usazení okna. Pokud by vám kolem okna táhlo, znamenalo by to, že je prostě špatně usazené. Tudíž nevolte okna jen podle ceny, pokud vám více firem nabídne stejný produkt za rozdílnou cenu, ale také podle recenzí na šikovnost jejich zaměstnanců, pokud by vám měli okna usazovat.
Pozor na větrání
Ač se snažíme šetřit sebevíc, větrat prostě musíme. V rámci energeticky úsporných domů vždy počítáme s běžným větráním, tedy tím, že prostě otevřeme okno. Při správném větráním, tak ušetříme až několik tisíc ročně, protože i to zdravé a správné větrání nás stojí několik tisíc ročně. Jak vypadá správné větrání? Za co nejkratší dobu se v domě vymění, co nejvíce vzduchu. Větrat bychom měli aspoň půl hodiny denně, ale rozdělit to do několika časových intervalů. Jestliže máte doma více zelených rostlin je vhodné větrat i déle, protože je u vás vyšší produkce oxidu uhličitého.
Výběr vytápění
Dalším faktorem, který výrazně ovlivňuje energetickou úspornost vašeho domu je pak výběr způsobu vytápění. Pro energeticky úsporné domy se hojně doporučuje vytápění elektrickou energií nebo formou eko-kotlů. Pro konkrétní případy, co se více vyplatí je však vhodné si sestavit kalkulaci, dle tepelných ztrát objemu domu, způsobu ohřevu vody a na jakou teplotu budete chtít váš dům vytápět. Ona totiž skutečnost, že je cena za elektrickou energii vysoká není v tomto případě zase tolik pravda, při vytápění elektrikou se vám totiž změní tarif a trochu ušetříte třeba při svícení.