Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Nejčastější závady u nemovitostí?

  

Koupit dokonalou nemovitost nemusí být nic jednoduchého. Primárně lidé hledí na několik základních věcí. Sem musíme zařadit klasická fakta, která se týkají:

  • Velikosti a dispozice
  • Lokality
  • Ceny

Dále je třeba hledět i na stav nemovitosti. Na ten se zaměříme detailně. Jaké jsou nejčastější závady u nemovitostí? Podívejte se.

Praskliny na zdech

Při kontrole nemovitosti se zaměřte na stěny. Prohlížejte je zblízka a detailně. Zajímejte se hlavně o to, zda se zde nenacházejí praskliny. Poklud jde o drobné prasklinky kde navazuje zeď na stropní sádrokarton, jde o zcela běžný jev. Něco jiného je, pokud se praskliny táhnou po celé délce zdi. Zde rozhodně není něco v pořádku.

Prasklin si nevšímejte jenom v interiéru. Když kupujete dům, nebo byt v panelovém domě, všímejte si i prasklin na fasádě. U renovovaných domů se zateplením toho sice moc neuvidíte, ale na starších objektech mohou být výrazné, hluboké a široké praskliny, velkým rizikem.

Křivé podlahy       

Věděli jste, že na rovnost povrchů v nemovitostech existují normy? Ne každý je ale dodržuje. Proto mezi nejčastější závady u nemovitostí patří i křivé podlahy. Díky různým stěrkám a materiálům dnes není problém rovnou podlahu vytvořit celkem jednoduše. Ta křivá je proto zbytečný problém. Naplno ho poznáte při instalaci nábytku, který se bude neustále viklat.

Vlhkost

Touto závadou velmi často trpí hlavně starší rodinné domy. Důvodů, proč se vlhkost objevuje, může být celá řada. Prohlédněte si stěny a nebojte se po nich přejet rukou. Stejně tak se nebojte na prohlídku přinést i vlhkoměr. Zjistíte, jak se situace má. Pokud už takovou nemovitost máte, je třeba:

Zatékání      

Prohlédněte si v všechny rohy, a na ně navazující stropy. Pokud zde uvidíte stopy po vodě, nebo dokonce plísně, může to znamenat problém se zatékáním vody. Také jedna z častých závad. Pokud je to možné, doporučujeme při prohlídce prozkoumat i půdu, stejně jako celou střechu nemovitosti. Obojí vám napoví.

Nekvalita obkladů

Zamiřte do koupelny a zajímejte se o kvalitu obkladů. I když nejste zkušeným obkladačem, dá se celkem dobře a jednoduše zjistit, co je a co není v pořádku. Jak na to? Namátkově si vybírejte obklady a lehce do nich klepejte. Pokud uslyšíte výrazný dutý zvuk, zjistíte, že jsou špatně přilepené. Na první pohled to není poznat, ale po pár měsících nebo letech budou postupně odpadávat.

Chybějící dokumentace

Prodávající by měl mít k nemovitosti veškerou dokumentaci, která je třeba. Hlavně potom veškerou projektovou dokumentaci. Ta se rozhodně bude hodit i v budoucnu. Dále nezapomínejte také na štítek energetické náročnosti budovy, který patří mezi typ dokumentu, o kterém se poslední dobou také mluví stále více.

Nevyřešené majetkové vztahy

Vše může na první pohled vypadat v pořádku, ale jakmile navštívíte katastr nemovitostí, zjistíte, že nemovitost může mít nevyřešené majetkové vztahy. A to z důvodu společného jmění manželů, z důvodu dědictví, nebo třeba vlivem exekučního řízení. Problém s koupí je na světě. Nelze dělat nic jiného, než čekat, než se daný problém vyřeší.

Špatná elektroinstalace

Standardy v minulosti byly zcela jiné, než je tomu nyní. Na to myslete hlavně u starších nemovitostí. Obvykle nebude elektroinstalace v ideálním stavu. Kromě toho, že se na ni zeptáte, se zajímejte také o velikost jističe. Jistě znáte onu situaci, kdy se zapne několik spotřebičů a dojde k vyhození pojistek. Chcete mít jistotu? Nechte si naráz zapnout pračku, troubu, varnou desku a na závěr vše otestujte sepnutím rychlovarné konvice.

Netěsnosti v oblasti oken

Izolační vlastnosti nemovitostí jsou dnes velmi důležité, jelikož ovlivňují celkové náklady na provoz a vytápění. Když jde o hlavní závady nemovitostí, rozhodně se jedná o netěsnosti v oblasti oken. Ta jsou nejrizikovějším místem a tak je vhodné pohlídat si nejenom kvalitu oken a bezproblémové dovírání, ale také to, zda jsou okna dobře usazena na svém místě.

Nefunkční parotěsné a difuzní folie

Jsou velmi důležitou součástí každé střechy. Při koupi nemovitosti je nutné hledět na to, zda existují, i zda jsou správně nalepeny a nedochází zde k možným únikům. Jinak mluvíme o celkem velké závadě, která má na svědomí nejenom vyšší úniky tepla, ale také vznik tolik nepříjemné vlhkosti. Na posouzení tohoto stavu je dobré přizvat odborníka, nebo alespoň někoho, kdo má s realizací střechy určitou zkušenost.

Voda a odpady

Málokdo si nemovitost při prohlídce vyzkouší. Přitom je to právě oblast odpadů a také oblast vody, kde se mohou komplikace a závady objevit. Když mluvíme o vodě, může být jedním z častých problémů nedostatečný tlak, kdy voda i při plném otočení kohoutku teče pouze v malém množství. Negativem mohou být i špatné odpady. Nedostatečný spád, nebo jejich ucpání může znamenat velmi pomalý odtok, což při vypouštění vany nebo umyvadla určitě není nic žádoucího.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články