Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vyrobit domácí vůní?

  

Staré pořekadlo říká: Ze smradu ještě nikdo nenastydl. Ovšem v době moderního vytápění toto pořekadlo ztratilo lesk. A my se proto zaměříme na to, jak byt osvěžit vůní.

Jak říká klasik: „Nejlepší návod je uváděn v bodech!“. A z toho důvodu i my budeme postupovat v jednotlivých krocích, které budou popsány níže. Jdeme na to.

Výroba jednoduchého domácího parfému

 1. Zakoupíme v drogerii silici. Rozsah ceny se pohybuje okolo 150 korun. Silice je základní esence výroby. Jedná se o olejovitou látku různého aromatu. Samozřejmě vybíráme tu vůni, která je nám nejpříjemnější. Lze samozřejmě míchat různé vůně. Samotná silice má obsahovat 25% celého obsahu parfému (na 100 ml parfému - 25 ml silice).
 2. Silice se nejčastěji prodává v tuhém stavu. Z toho důvodu je nutné zakoupit i rozpouštědlo a to líh, nebo olej. Nedoporučuji olej, protože jeho vylití se může ukázat jako katastrofální záležitost pro všechny zúčastněné. Zvláště pokud máte děti a ony děti jsou skutečně tvořivé. Doporučuji co nejčistější potravinářský líh, bez zápachu.
 3. Tyto dvě esence smícháme dohromady. 25% silice, 75% lihu. Zde práce končí. Výsledný roztok řádně promícháme a necháme odstát v pokojové teplotě cca 12 dní.
 4. Po tuctu dnů přendáme roztok z police do mrazáku a necháme přes noc zmrznout.
 5. Zmrzlý parfém necháme při pokojové teplotě rozmrazit a může se přelít do ozdobné lahvičky či jiného udělátka.

Poznámka: Pokud zjistíte, že se roztok zakalil – nepanikařte. Stačí ho jen při přelévání přefiltrovat. Třeba přes čajový cedníček.

Domácí antiperspirant

Potřebujeme:

 • 10 g kukuřičného škrobu
 • 28 g jedlé sody
 • 15 ml kokosového oleje
 • 2 tuby od tuhého antiperspirantu
 • 15 kapek vanilkového oleje
 • 11 kapek levandulového oleje
 • 5 kapek rozmarýnového oleje

Výroba:

 1. Do nerezové misky nalijeme kokosový olej a na topení ho necháme rozpustit.
 2. Za pomalého míchání přisypeme jedlou sodu a kukuřičný škrob.
 3. Posléze přidáváme všechny tři esenciální oleje.
 4. Krátce zamícháme a výslednou kapalinu přelijeme do tuby od antiperspirantu.
 5. Tubu s domácím antiperspirantem vložíme do ledničky zhruba na hodinu.
 6. Hotovo.

Jak jednoduše provonět domácnost

 • Vonné kostky

Není nic jednoduššího než výroba vonných kostek. Zakoupíme nelakované dřevěné kostky. Ony kostky za pomocí dětského štětečku natřeme postupně několika vrstvami vonného oleje. Ten pomalu uvolňuje vůni. Kostky pokládáme na nesavý podklad.

 • Vonné tyčinky

Obyčejné špejle jsou též výborně savým materiálem. Stačí špejle naložit do požadované aromatické esence. Špejle výborně natáhnou tekutinu a budou vůni pomaličku rozptylovat po místnosti. Vhodné nejlépe pro vůně silnějšího aromatu.

Poznámka závěrem: Všechny aromatické složky jsou silnými alergeny. Trpíte-li letními alergiemi či astmatem není výroba domácí vůně moudrým rozhodnutím.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.6/5 (5 hlasů)

Související články