Co je energie? Je věčná, vždy tu byla, je a bude. Nedá se zničit ani vyrobit, dá se pouze transformovat. Spotřeba energie rok od roku stoupá, proto ji nejprve snižme a poté hledejme a využívejme obnovitelné zdroje.
Práce na stavbě
Než začneme stavět
Základy
Hydroizolace
Vlhkost
Zdivo
Stropy
Schodiště
Omítky
Podlahy
Zateplování
Stavební materiály
Základní materiály
Zdící materiály
Stavebni desky
Tepelné izolace
Střešní krytiny
Dřevo
Práce kolem domu
Terénní úpravy
Oplocení pozemku
Zpevněné plochy
Bazén
Pergoly a přístřešky
Garáž
Co je energie? Je věčná, vždy tu byla, je a bude. Nedá se zničit ani vyrobit, dá se pouze transformovat. Spotřeba energie rok od roku stoupá, proto ji nejprve snižme a poté hledejme a využívejme obnovitelné zdroje.
Na samotné zpracování energie potřebujeme další energii, tedy suroviny, ze kterých ji budeme získávat. Zdroje energie jsou primární a sekundární. Ty se pak dále dělí na obnovitelné, neobnovitelné a alternativní. Naším cílem je zajistit v domě obnovitelnou energii. Sem řadíme i některé alternativní zdroje, především rekuperaci.
Abychom lépe pochopili co je obnovitelná energie a jak ji zajistíme, pojďme si nejprve pár termínů převést do srozumitelného jazyka.
jak už samotný název napovídá, jsou alternativou k obnovitelným i neobnovitelným zdrojům (ropa, zemní plyn, uhlí):
Rekuperace je proces přeměny energií.
je ten, který se z hlediska člověka neustále obnovuje bez jeho zásahu nebo přispění. Například slunce, které patří mezi obnovitelné zdroje, je z vesmírného hlediska neobnovitelné, jednou se vyčerpá a zanikne.
Sluneční energie je nejvyužívanější obnovitelnou energií. Můžeme ji dokonce využívat zcela zdarma aniž bychom si to často uvědomovali (skleněné tabule v oknech). Teplo ze slunce je využíváno od nepaměti, k ničení (Archimedův paprsek smrti) i k ohřívání obydlí – domy vytesané přímo do skály poskytují přes den chládek a v noci díky nakumulovanému teplu hřejí (Mesa Verde v Colorádu).
Pro naše účely zajistit obnovitelnou energii v domě se zaměříme především na energii ze slunce, pomocí kolektorů umístěných na střeše domu.
V našich podmínkách na 1 m² dopadá zhruba 1 kW sluneční energie. Slunce svítí na absorpční plochu černého kolektoru (černá barva pohlcuje nejvíce tepla). Kolektory jsou dvojího druhu: ploché a trubicové vakuové, které jsou naplněny nemrznoucí kapalinou.
Zatímco ploché kolektory předávají přímo teplou vodu, v trubicových probíhá vypařování tekutiny, kondenzování par a tím dochází k odevzdávání tepla.
Srovnání účinností: ploché 50-80%, trubicové vakuové 60-85% . Účinnost je pouze orientační, vždy záleží na klimatických podmínkách a orientaci domu. Pro naše podmínky vychází trubicové lépe, protože mají díky vakuu o dost menší tepelné ztráty.
Jako nejperspektivnější se jeví tepelná čerpadla, kde je energetický nosič vzduch. Jsou využitelná celoročně do -15°C.
Fotovoltaický systém: konverze (převod) slunečního záření bez pohyblivých součástek. Nic se neohřívá, ani nevyměňuje, a po instalaci systém 25 let vyrábí elektřinu. Jednotlivé fotovoltaické články (diody) jsou spojovány do panelů. Články jsou krystalické (monokrystal, polykrystal, amorfní) nebo tenkovrstvé.
Tady je jeden důležitý aspekt: pokud je používáte pouze na ohřev vody, všechnu energii sami nespotřebujete a dodáváte ji zdarma do sítě.
Kompresor stlačí teplonosné médium, čímž vzniká teplo (stejný princip jako u ledničky). Získané teplo přechází do kondenzátoru. Zatímco zdrojem klasického tepelného čerpadla je elektrická energie, zde jím je plynový spalovací motor. Plynové čerpadlo navíc dokáže využít i teplo z práce motoru.
Účinnost: i při teplotě -20°C má stejnou účinnost jako při teplotě +10°C. Je to velice zajímavá alternativa.
Realizace kvantového generátoru energie (QEG), byla inspirovaná rezonančním generátorem Nikoly Tesly. Jeho výkon 10 kW za spotřeby 1 kW energie se dosáhne rezonancí jádra. Po vyrobení oněch 10 kW se zdroj původního příkonu odpojí a připojí se k zpětnému odběru. Už žádný vnější příkon nepotřebuje a je soběstačný.
Jsou zde i další obnovitelné zdroje zajišťující energii pro domy a domácnosti, pro naše účely je však energie ze slunce a alternativní postačující.