Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Byt nebo rodinný dům, co je lepší?

  

Samozřejmě nelze shrnout tyto druhy bydlení jen na základě plusů a mínusů, ale musí se brát v potaz i místo vaší budoucí adresy. Přece jenom mít rodinný dům a zároveň 10 sousedů není asi ideální, zvlášť kdyby měl každý druhý malé a hlučné děti. Také život v paneláku není peříčko, kde by vám sousedi klepali na dveře kvůli tomu, že pouštíte hudbu příliš hlasitě. Kromě toho je důležitá lokalita, neboť bydlet někde v přírodě, poblíž lesa, může být sice fajn, ale pokud nevlastníte auto a nejbližší zastávku máte 2 kilometry daleko, je lepší si zvolit bydliště někde v centru města. Nezapomeňte taky na to, že musíte dojíždět do práce nebo chcete navštěvovat svou rodinu a přátele.

Plusy bytu

Výhodou bytu je, že se nemusíte starat o zahradu a další povinnosti spojené s ní, jako je tomu většinou u rodinného domu. Konkrétně jde o hrabání listí či jehličí na podzim nebo odklízení sněhu, abyste mohli projít ke vchodovým dveřím, popřípadě vyjet ven z garáže.

Mínusy bytu

Pokud milujete zvířata, zaměřte se na hlodavce, plazy, rybičky anebo menší pejsky. Většího psa si pořídit sice můžete, ale s tím, že byste ho velmi často chodili venčit. Otázkou zůstává, co bude dělat pes sám, až půjdete do práce, jestli začne výt a rušit sousedy nebo zůstane v klidu, než se vrátíte domů. Také nemáte zahradu a tím vám unikají tyto výhody: pěstování rostlin, zeleniny a ovocných stromů.

Plusy rodinného domu

Hlavním kladem je, že vlastníte zahradu, ale záleží na rozloze, jestli je menší, kde se vám toho moc nevleze, (ale za to nemáte tolik práce) nebo větší, kde si můžete pěstovat zeleninu a ovoce ve velkém. Pokud stavíte barák, plusem je, že budete mít něco, co jste vy vlastními silami pomáhali vybudovat - například vydlážděním chodníku, postavením plotu a tak podobně.

Mínusy rodinného domu

Jestliže se stěhujete do staršího obydlí, čeká na vás spousta práce, poněvadž se dům musí udržovat (například padání omítky, špatné zateplení oken). Ještě větší úsilí je potřeba vynaložit u stavby baráku (výběr stavební firmy, projektanta, připojení elektřiny, vodovodu, plynu a mnoho dalšího). Jak už bylo zmíněno v předcházejících bodech, mezi nevýhody patří i zahrada. Především, pokud se chystáte sázet stromy – například ořešák – těšte se, až vyroste, kdy na podzim budete jen hrabat, hrabat a hrabat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články