Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak prodat starý dům?

  

Prodej nemovitosti je sám od sebe velkým soustem. Není to jen o tom vystavit inzerát a čekat na správného kupce. Je to řada starostí a s prodejem spojených komplikací. Když se pak jedná o starý dům, může se situace kolem jeho prodeje ještě více vyhrotit. Jak prodat starý dům?

Dobře odhadnutá cena domu je základ

Možná, že jste starý dům zdědili a je pro vás spíše přítěží. Proto ho začnete inzerovat za velmi nízkou cenu. V tomto případě máte obrovskou šanci na rychlý prodej. Ale v případě, že ke starému domu máte vztah nebo chcete utržit slušný peníz, může při ohodnocování domu nastat problém. Tady je lepší spolehnout se na odborníka. Tedy nejlépe ještě předtím, než začnete dům inzerovat, si pozvěte odhadce, který vám cenu domu správně nastaví. Vyhnete se tak následujícím komplikacím.

Vezměte si příklad, že cenu starého domu přemrštíte. Tím riskujete skutečnost, že většinu potencionálních kupců odradíte ještě dřív, než se na váš starý dům přijdou vůbec podívat. Musíte předpokládat, že většina lidí se zájmem koupit nemovitost, se na inzertních serverech už nějaký ten pátek pohybuje. Vy musíte počítat s tím, že už mají přehled o cenových relacích. Když zjistí, že jim nabízíte předraženou nemovitost, k vašemu inzerátu už se nikdy nevrátí.

Co všechno můžete udělat, aby byl starý dům pro kupce atraktivnější?

Ve vašem zájmu je, aby starý dům byl pro kupce co možná nejatraktivnější. To pro vás znamená mimo jiné i nutnost některých úprav na domě.  Co se týče větších úprav a rekonstrukcí, vy sami musíte zvážit, jestli se vám vyplatí. To znamená, jestli díky nim můžete nemovitost nabídnout za vyšší cenu.

Každopádně jsou tady úpravy, které zvládnete i bez většího vynaložení úsilí a finančních prostředků a ve velkém s prodejem pomohou. Patří k nim například úklid harampádí ve starém domě a v jeho okolí. Od nepořádku vyčištěný dům bude pro kupce na oko mnohem příjemnější než nemovitost zavalená nepotřebnými věcmi. 

Záležet byste si měli dát i na inzerci, nafocených fotografií nemovitosti, případně na pořízených videích. S tímto souvisí i rozhodnutí, zda budete dům prodávat svépomocí, nebo si na to najmete realitní kancelář, která všechno zařídí za vás.

Starý dům na prodej

Autor: Myriams

Prodej starého domu s realitkou nebo svépomocí?

Když si nebudete vědět s prodejem starého domu rady, je nejlepší obrátit se na ty, kteří s tím mají zkušenosti - na realitní makléře. Jejich výběr byste neměli podcenit, protože právě na nich pak závisí rychlost prodeje a konečná cena. Šikovná realitka vám zprostředkuje prodej starého domu od A do Z. Zajistí nafocení domu a přilehlých pozemků a věnovat se bude i provázení klientů po domě. Vám tak odpadne spousta starostí. Většina realitních makléřů už i zná úskalí starého domu, a proto se mohou vyhnout věcem, které by prodej zbytečně brzdily.

Kdy a proč přenechat starý dům developerovi?

Někdy je ale starý dům v obzvlášť hrozném stavu. V tomto případě byste museli prodávat buď pod cenou, nebo čekat dlouhé roky na to, až se nějaký ten kupce objeví. Tohle ale není ideální stav vzhledem k tomu, že cena nemovitosti bez péče rapidně klesá. V tomto případě můžete zvážit alternativní variantu - můžete se spojit s developerem. Ten na místě vašeho starého domu postaví nový a z jeho prodeje pak můžete mít podíl.

Starý dům nemusíte prodávat

Jednou z dalších variant prodeje starého domu je i skutečnost, že ho vůbec prodávat nebudete. Pokud ve starém domě z jakéhokoliv důvodu bydlet nechcete a chcete si postavit nový, můžete zvážit variantu, že starý dům strhnete a na jeho místě, dokonce na jeho základech, postavíte dům nový. Takhle můžete ušetřit nemalé peníze a přitom uspokojit své potřeby.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články