Největší ohrožení požárem
Největší riziko vzniku požáru bývá buď za velmi horkých a suchých období, nebo naopak v bouřce, kdy může jakákoli stavba chytnout kvůli blesku. Často selhává bohužel i lidský faktor. Stačí na plotně zapomenout hrnec s bramborami, nedej bože, když váš potomek najde bez vašeho vědomí sirky a hraje si s nimi.
Nejohroženějšími jsme ovšem v noci, kdy se může přihodit v podstatě cokoli a hlavně necítíme kouř. Kdo si myslí, že by se přece musel probudit, ten je vedle jak ta jedle. Může, ale docela určitě ne včas...
Faktem je, že v největším nebezpečí je právě ten, kdo si myslí, že právě on se v něm nikdy neoctne. Náhoda je blbec, jak se říká a neštěstí nechodí po horách, nýbrž po lidech. Takže je rozhodně lepší investovat do protipožárního zabezpečení, než spoléhat na to, že zrovna vy nevyhoříte. Nehledě na to, že zákon ukládá protipožární zabezpečení mít.
Autor: eu1
Co vyžadují předpisy
Řeč je konkrétně o vyhlášce 23/2008 sb., jež vstoupila v platnost 1. července 2008 a ta praví, že každý nový či nově zrekonstruovaný obytný objekt musí mít nainstalovány požární hlásiče a přenosné hasící přístroje. Všechno by mělo být samozřejmě funkční. Obzvláště u hasících přístrojů je třeba kontrola, nejlépe každý rok, abyste měli jistotu, že budou funkční, pokud bude zapotřebí je použít.
Stavby, které byly zkolaudovány před uvedeným datem, tedy 1.7.2008, toto zabezpečení mít nemusí. Jediná výjimka by nastala, jestliže by byl proveden větší stavební zásah vyžadující rekolaudaci.
Požární hlásiče
Požární hlásiče jsou malé nenápadné krabičky fungující většinou na 9V baterii, které je nutno připevnit na strop. Když tato záležitost detekuje kouř z jakéhokoli zdroje (byť je to je spálená večeře), začne vydávat nesnesitelný ječivý zvuk. To proto, aby vás probudila i z tuhého spánku. Mívá zpravidla nějaké tlačítko, kterým tento zvuk vypnete. Nejpraktičtější je na to vzít smeták, je to nejrychlejší.
Kam hlásič umístit?
Nestačí, že požární hlásič máte, musí být také správně umístěn, abyste prošli případnou kontrolou a hlavě, aby skutečně plnil svou funkci a mohl vás v případě vypuknutí požáru zachránit. Pro každý typ stavby ovšem platí individuální pravidla:
- RODINNÝ DŮM - tady musí být detektor umístěn v místnosti, ze které vedou vchodové dveře ven. Pokud je v domě víc bytů, nebo je do patra, umístěte hlásič do nejvyššího bodu společné místnosti. Jestliže dům přesahuje plochu 150 m2, jeden hlásič vám nepostačí a budete jej muset umístit ještě na jiné místo podobného charakteru.
- BYTOVÝ DŮM - u těchto staveb platí velice podobná pravidla, ovšem hlásič musí být přítomen v každém z bytů v místnosti, ze které vedou dveře k únikové cestě (tj. nejčastěji společná chodba). Pokud podlahová plocha jakéhokoli bytu přesáhne 150 m2, platí stejná pravidla jako u rodinného domu s touto výměrou.
Protipožární dveře
Nejprve bude dobré si vysvětlit, co to protipožární dveře jsou. Je chyba si myslet, že takové dveře nikdy neshoří. Shoří, ale výrazně pomaleji. Jde především o to, že výrazně omezí šíření požáru do jiných místností.
Pokud vás zajímají čísla, pár jich pro vás máme. Tak předně, protipožární dveře jsou navrženy tak, že neprohoří dřív, než za půl hodiny. Když si vybíráte protipožární dveře, určitě chcete znát jejich konkrétní odolnost. Ta se udává v minutách při povrchové teplotě dveří převyšující 160°C. A proč právě 160°? Protože právě při této teplotě začíná hořet největší množství materiálů.