Vzlínající vlhkost zdí může nadělat pěknou paseku, takže se je potřeba s ní nějakým způsobem vypořádat. Vlhkost do zdi proniká celou řadou způsobů – např. kvůli přirozené navlhavosti materiálu, kapilárním vzlínáním, chemickou reakcí či smáčením konstrukce protékající vodou. Řada lidí si jako první metodu odstranění vzlínající vlhkosti zdí představí náročné mechanické zásahy do stavebních konstrukcí, ale to není vždy nutné.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Koupelna je jedno z důležitých míst v každém bytě. Je třeba si dobře rozmyslet, jestli chcete sprchový kout nebo vanu. Pokud se rozhodnete pro vanu, můžete hledat radu, jak jí zazdít, protože s tím většina lidí nemá praktické zkušenosti.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Někdy je zapotřebí žáruvzdorný beton, protože počítáte s vyššími teplotami. Beton odolný proti vysokým teplotám se dá vyrobit, nicméně musíte použít speciální materiály. V případě betonu odolného vysokým teplotám je důležité vědět, jakou teplotu bude muset výrobek vydržet. Žáruvzdorný beton se často vyžaduje pro vyzdívku pece nebo pro stavbu zahradních grilu či krbu. Měli byste si též rozmyslet, zda bude beton v přímém kontaktu s ohněm nebo zda bude oddělen nějakou izolací. Pokud jako pojivo použijete portlandský cement, dokáže beton vydržet teplotu přibližně do 1000°C. Pakliže potřebujete vyšší teplotu, musíte využít speciální cementy či jiná pojiva.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Každý stavitel by si měl vést stavební deník, kam se postupně zapisují všechny důležité údaje o stavbě. Stavební deník je zásadním dokumentem, který má dokonce povahu úředního dokladu. Je třeba ho vést pečlivě a zapisovat do něj všechny důležité informace. Způsob vedení, uložení a archivace stavebního deníku je určen právními normami.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Ucpaný záchod jistě není nic příjemného, leč čas od času musíme podobnou situaci řešit. Uvolnění opraveného záchodu naštěstí není žádnou složitou procedurou. Ještě než začnete s uvolňováním záchodu, zkuste jedenkrát pořádně spláchnout, abyste měli jistotu, že je záchod skutečně ucpaný. Pro uvolňování záchodu si určitě nezapomeňte navléct dlouhé gumové rukavice.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Je potřeba dodržovat zásady! - Kopaná studna by se měla pravidelně čistit. Teoreticky je vhodné studnu vyčistit jednou za dva až tři roky. Čištění studny přitom není věc nikterak náročná pro člověka, co se nebojí trochy těžké a nečisté práce. Je však nutné dodržovat některé zásady, aby nedošlo k chybě.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Jako obrubníky se označují prefabrikované dílce, jež asi nejčastěji najdeme na ulicích jako oddělení okolní vegetace od chodníků nebo pojezdové komunikace od chodníku či okolní vegetace. V prvním případě jde o chodníkový obrubník a v druhém případě jde o silniční obrubník. Správné zabetonování obrubníků je základem pro následnou pokládku dlažby nebo vylití vyměřené plochy betonem či asfaltem. Správné zabetonování obrubníku je základ, který se dá snadno naučit.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Správně položený drenážní systém pomůže odvést vodu ze základů domu a může vám odstranit potíže s vlhnutím. Samotná drenáž potíže s vlhkostí nevyřeší, ale v kombinaci s podřezáním a dodatečnou hydroizolací základů či injektáží stěn může přispět k odvlhčení domu. Odvedení vody od základů domu prospěje i ve chvíli, kdy není spojeno s dalšími radikálními postupy. Drenážní systém se dá udělat bez složitějších zásahů do konstrukce stavby a klidně se dá udělat i vlastními silami. Ovšem základem všeho je správné položení drenážní hadice, protože v opačném případě může nadělat více škody než užitku.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Štukování není nic extrémně náročného a není důvod si kvůli tomu najímat specializovanou firmu, protože se dá zvládnout svépomocí. Z kbelíku stačí po otevření vylít nadbytečnou vodu, jež pouze ochraňuje štuk před vyschnutím, promíchat a štuk už je připraven k použití. K promíchání se dá použít třeba míchací nástavec na běžnou vrtačku.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
V případě, že se člověk rozhodne chovat slepice, neobejde se bez postavení kurníku. Právě na tomto místě najde kur ochranu před nebezpečnými predátory a nepříznivým počasím. V kurníku také slepice spí a snáší vejce, takže by se mělo jednat o pohodlnou stavbu, na což je třeba dbát při tvorbě. Určitě je důležité vybrat vhodné místo a neumisťovat kurník na zem, aby nedostala příležitost kuna či potkan k útoku na slepice.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Eternit býval dříve velmi často používán jako střešní krytina, ale dnes je již pro svou zdravotní nebezpečnost zakázán. Nicméně na řadě domů ještě stále je. Pokud se ho však chcete zbavit, není to úplně jednoduché, protože si s ním nemůžete dělat, co vám přijde na mysl. Musíte se totiž řídit současnou legislativou.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Silikon má celou řadu výhod. Často se využívá ve chvíli, kdy potřebujete snadno a rychle zamezit přítomnosti zatékající vody. Na úvod je samozřejmě zapotřebí odstranit starý silikon. K tomu poslouží speciální škrabka. Také zajistěte, aby místo, kde budete silikon využívat, nebylo mokré ani mastné. Ve spárách nesmí zůstat žádné zbytky, protože jinak nový silikon nepřilne dobře a za chvíli ho můžete opravovat znovu. Když se zbavíte starého silikonu, naneste silikon novým přípravkem, s nímž to jde poměrně jednoduše a svižně. Odlomte pojistku, sundejte uzávěr, sevřete samospoušť a hmota se objeví sama. Poté již musíte jen silikon aplikovat.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Mnoho lidí v České republice stále žije v paneláku. Nicméně i panelákový být se dá rekonstruovat takovým způsobem, aby více odpovídal představám. Ideální je rekonstruovat celý byt najednou. Rekonstrukcí bytového jádra se většinou myslí obložení sádrokartonem, výměna obkladů, podlahy, ukotvení a napojení vany, umyvadla a toalety. Většinou se jedná o práci pro dva řemeslníky na několik týdnů a cena se pohybuje od sto tisíc korun výš.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek
Ke správnému ugrilování selete je zapotřebí dodržet několik základních kroků. Na úvod je třeba vybrat vhodné sele. Mělo by mít váhu okolo 35-40 kilogramů. Sele se opláchne a nechá okapat, přičemž mezitím se připraví ohniště a usadí rožeň. Selátko se dává rožnit na velmi žhavý popel. Maso je vhodné napíchat injekční stříkačkou se silnou jehlou s náplní oleje a grilovacího koření.
Zobrazit celý článek nebo
zpět na začátek