Faktem je, že o bezbariérové koupelně přemýšlíme zejména v souvislosti s přestavbou starých prostorů. Do nového rodinného domku si ji příliš mladých lidí nenainstaluje. Žádný důvod pro to ale neexistuje, kromě zvýšeného pohodlí pro osoby již zmíněné poskytuje bezbariérová koupelna praktické výhody i pro zcela zdravé jedince. A co teprve pro malé děti! Bezbariérová koupelna je pro ně mnohem bezpečnější.
Základem je dostatek prostoru
Zajistit dostatečné množství místa pro manipulaci s invalidním vozíkem, případně berlemi, to je to, co handicapovanému člověku pomůže nejvíce a co by měl reflektovat každý plán bezbariérové koupelny. Člověk, ať už se pohybuje na vozíčku či s pomocí jiných kompenzačních pomůcek, musí mít možnost pohodlně se otočit a pohybovat po místnosti. Pokud velikost koupelny není dostatečná, doporučujeme ji ponechat opravdu pouze pro účely osobní hygieny a pro spotřebiče jako je pračka, případně sušička nalézt jiné místo.
Prozkoumejme nyní koupelnu centimetr po centimetru a zastavme se na každém místě, které vyžaduje zvláštní pozornost. Začneme rovnou od podlahy.
Neklouzavá podlaha
Za každou cenu je nutné vyhnout se výškovým rozdílům na podlaze, o prazích ani nemluvě. Pozor dejte i na jakékoliv výčnělky (potrubí…). Naopak se hodí podlahu opatřit protiskluzovou ochranou, přeci jenom v koupelně se často pohybujeme při zvýšené vlhkosti.
Dveře, které vás neuvězní uvnitř
Pro snadný vstup do koupelny jsou vhodné alespoň 90 cm široké dveře. Výhodné bude, budou-li se otevírat směrem ven, nezabírají tak žádný prostor uvnitř koupelny. Z bezpečnostního hlediska by měly mýt opatřené vodorovnými madly a zvenčí odjistitelným zámkem. Pro ještě větší zjednodušení jejich ovládání není od věci zamyslet se nad variantou posuvných dveří.
Vana nebo sprchový kout?
Témě samozřejmostí je v bezbariérové koupelně přítomnost sprchového koutu namísto vany. Je třeba dbát na jeho dostatečnou velikosti, protiskluznou úpravu dlažby a téměř nulový okraj sprchové vaničky. Ideální je postavit sprchový kout jako volné pokračování dlažby z celé koupelny a místo vaničky jej vybavit pouze odtokovým kanálkem.
Hodí se i omyvatelné sklopné sedátko s přístupem ze strany. Samotná sprcha (je zapotřebí ruční sprcha) stejně jako ovládání baterie (výhradně pákové) či polička na mýdlo musí být na dosah ruky od sedátka. Nezbytností je přítomnost madel v blízkosti sedátka a sprchové hlavice.
Ačkoliv jsme před chvílí vanu téměř zatrhli, při dostatečné velikosti koupelny lze do bezbariérového plánu zahrnout i ji. Její dno musí být v takovém případě protiskluzové, důležitá jsou zde opět madla. Pro lepší přístup je ideální vanu částečně zapustit do podlahy, což je mnohdy složité, nicméně o pohodlném přístupu do ní je nutné přemýšlet.
Myslete na detaily
Speciální ergonomická umyvadla pro handicapované nejsou opatřena odtokovou hadicí, aby pod ně mohl vozíčkář pohodlně dojet. Nutné je upravit výška umyvadla tak, aby bylo dostupné sedícímu člověku. Odkládací prostor na ručník, kosmetiku a hygienické potřeby umístěte opět na dosah ruky.
Projektovat bezbariérovou koupelnu vyžaduje speciální přemýšlení a empatii pro osoby se sníženou pohyblivostí. Žádná madla, věšáky či skříňky například nesmí být příliš vysoko. Platí to rovněž pro vypínače, zásuvky či otevírání oken. Pod veškeré odkládací plochy a skříňky, čnící do prostoru by mělo být možné zajet vozíkem.
Design není vedlejší
Rozhodně neplatí, že ve chvíli, kdy plánujeme stavbu bezbariérové koupelny, musí se to negativně projevit na jejím designu. Všechna speciální funkční zařízení mají dnes moderní vzhled a skvěle se kombinují se standardní dlažbou a obklady. Prvky jako wc sedátko s pomalým uzavíráním, různá madla, úchyty či speciální ergonomické umyvadlo nejen že dobře slouží, ale i moderně vypadají.