Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak správně dům osadit vzhledem k zahradě?

  

Stavba domu sestává z větších i menších starostí. Jednou z otázek, která trápí každého, kdo o stavbě uvažuje, je spojena s umístěním zahrady vzhledem k domu. Jaké osazení lze hodnotit jako nejlepší možné?

Klasiku představuje uspořádání předzahrádka – dům – zahrada

Podobnou českou klasikou jako knedlo-vepřo-zelo je uspořádání pozemku směrem od ulice v pořadí předzahrádka, dům a zahrada. Předzahrádka představuje jakousi výkladní skříň, která slouží k ohromení kolemjdoucích a bývá tu také zaparkován vůz. Dům je možné chápat jako stavbu, která odděluje ulici od venkovního soukromého prostoru, jímž je zahrada. Tady si mohou hrát děti bez toho, aby se rodiče obávali, že jim hrozí nějaké nebezpečí. Zahrada je však i místem odpočinku pro dospělé, kde si lze odpočinout na lehátku i osvěžit se v bazénu bez toho, aby byl člověk vystaven rentgenovým očím zvědavých kolemjdoucích.

Zahrada jižně od domu je snem každého majitele

Zřejmě nejlepší zkušenosti udělali ti majitelé rodinných domků, kteří mají zahrady umístěny jižně od domu. Ti si pochvalují především skutečnost, že mají okna obytných místností otočená do zeleně. Další předností je skutečnost, že je zahrada prozářená sluncem, protože zahrady k sobě zpravidla přiléhají, takže nic nestíní zeleni.

Zahrada na sever od domu trpí stínem

Ne každý má však štěstí, takže některým majitelům domů nezbylo z různých důvodů nic jiného, než aby se smířili s nejhorším možným řešením. To představuje dům na severní straně ulice, jenž má na jihu ulici a předzahrádku. Na sever od domu se rozprostírá zahrada, která je sice pomocí domu skryta před ulicí, ale jejím problémem je skutečnost, že dům současně brání průniku slunečních paprsků. To platí hlavně u obdélníkových pozemků. Pro vesnické řadové domy nepředstavuje zahrada na severu až takovou potíž, protože se zásluhou své délky brzy dostane ze stínu domu, takže její převážná část je prosluněná.

Při osazení domu vzhledem k zahradě je třeba počítat s různými kompromisy

Většina domů se nenachází v podobných extrémních polohách, ale ulice obvykle vedou kupříkladu ze severovýchodu na jihozápad. Vždy však platí, že nejhůře z toho vychází domy, které se nachází na severní straně ulice. Jakýsi kompromis představuje ulice sever-jih, kdy si zahrádky moc nestíní a okna obytných místností míří směrem na východ, na západ a dílem i na jih. Dům může být do ulice natočen svým bokem se vstupem i technickým zázemím.

Současnost nabízí i kdysi nevídaná řešení

V současnosti již neplatí tak pevná pravidla, jež by kupříkladu určovala, v jaké vzdálenosti od plotu ulice musí mít domy fasádu. Výjimkou proto nejsou ani domy, které se nacházejí na zadní straně pozemku, přičemž zahrada propojená s předzahrádkou je umístěna mezi ulicí a domem. Toto řešení je poměrně běžné hlavně v okamžiku, když je dům postaven na parcele, jež má ulici na jižní straně pozemku. Tuto nevýhodu se architekti snažili vyrušit přesunem domu na sever. Zahrada je od ruchu ulice kryta zdí či živým plotem.

Při plánování osazení domu směrem k zahradě je nejlepším pomocníkem mapa

Setkat se je možné samozřejmě i s celou řadou dalších specifických uspořádání domů s ohledem na okolí. Příkladem může být dům, jenž se bude nacházet na křižovatce dvou ulic. Tady je posléze nutné promyslet si, kde je v okolí domu nejklidněji a jakým směrem jsou otočena okna. Polohu domu směrem k zahradě si je možné samozřejmě nejlépe představit nad mapou. Nespoléhejte se proto na to, že si vše důkladně promyslíte až na místě při prohlídce rodinného domku, který máte v úmyslu koupit. Zkušenost praví, že jsou vaše oči a mysl natolik zaměstnány jinými vjemy, že si na tento problém ani nevzpomenete.

Podobu zahrady je nutné promyslet do nejmenších detailů

Zahrady dnes mají splňovat primárně tři funkce, a to okrasnou, rekreační i reprezentativní. Již při plánování je proto třeba počítat s prostorem pro terasu a trávník, ale také bazén. Jedná se i o významné místo pro děti, psa, musí se počítat i s takovými na první pohled maličkostmi, jako je sušák na prádlo nebo dřevo do krbu. Vše musí být v souladu s praktickou stránkou věci, kdy je potřeba zvážit, na jaké místo dopadá nejvíce sluneční svit, případně je největší stín. Na zahradě má své místo i kompost. Zde jistě nikdo netouží po tom, aby byl vidět a cítit, proto je nutné dosáhnout jeho odclonění.

Umístění zahrady na jižní straně od domu je tedy nezpochybnitelnou výhodou. Ten, kdo nemá takové štěstí, ale nemusí klopit hlavu. Také jiné osazení je možné. Jen je nutné posléze zapojit o něco více fantazie.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články