Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Z čeho postavit dům - výhody a nevýhody Ytongu

  

Mít svůj dům, je sen snad každého člověka. Představuje jednak dobře uložené peníze, ale i zajištění budoucnosti našich dětí. Představa o vlastním bydlení se ale různí. Někdo si přeje mít velký dům s několika pokoji a rozlehlou zahradou, jinému postačí menší domeček jen pro svoji rodinu. Mít rodinný dům má určitě nespočet výhod, ale i nevýhod.

Nežli se pustíme do práce s vybudování svého snu, musíte si dobře rozmyslet, z čeho chcete stavět, zdali máte dostatek financí, či dobře zajištěnou práci. Nejlevnější dům (hrubá stavba) stojí v přepočtu milión korun, který si ovšem musíte vybudovat sami. Do této ceny se ale nezapočítává pozemek. Ale nemáte-li dostatek času, chcete rychle bydlet, či si netroufnete na samotnou stavbu, nic jiného vám nezbývá, než si objednat nějakou znánou stavební firmu a svůj sen jim nechat v jejich rukou. Z čeho tedy postavit dům.

Související články: Ytongové příčkyYtong

Paleta s ytongem

Výhody

Nejčastějším stavebním materiálem pro stavbu rodinného domu je bezpochyby ytong. Ytong je pórobetonový zdící systém z tvárnic, které vynikají především nízkou pořizovací cenou, ale i tepelnou izolací, protipožární odolností, 100 % nezávadností, lehkou manipulací, ale i snadným zpracováním a opracováním.

Zdravotní nezávadnost

Ytong se vyrábí z křemičitého písku, vody a vápna, což jsou 100% přírodní materiály. Díky nim získáte pocit zdravého bydlení. Chcete-li si ale zajistit toto zdravé bydlení, musíte mít nastaveny určité podmínky, bez kterých to nepůjde. A to je: optimální vlhkost vzduchu (do 50 %), teplota vnitřního okolí by měla být stabilní, kolem 20 °C. Ytong dále patří k nejlepšímu a nejbezpečnějšímu izolantu. Je to díky milionům uzavřených pórů, které i bez zateplení obvodového zdiva zabraňují vzniku tepelných mostů. Tepelné mosty jsou místa, kterými je umožněn uník tepla do okolního prostředí.

Práce s ytongem vám půjde od ruky

Mezi jeho další výhody, je nízká hmotnost. Díky němu můžete rychle a snadno manipulovat tento materiál i do vyšších pater, bez použití složitějších zdvižných technologií. Práce s ním je rychlá, snadná, přesná, bez zbytečného odpadu. Minimum odpadu při řezání znamená jednak ušetření času, ale i peněž. Snižuje se spotřeba materiálu a tím i celková cena celé stavby.

Čím „řezat! ytong?

Jelikož se jedná o jednoduchý přírodní stavební materiál, k řezání vám postačí obyčejná, ruční pila na pórobeton, či dřevo. Tato pila musí mít ostré zuby. Nemusíte tedy kupovat drahé speciální pily, či jiné řezačky. Snadné řezání a opracování umožňuje vytvořit i atypické tvary. Tvárnice ytong mají jasně dané předepsané tvary a velikosti, které umožňují rychlé, snadné, přesné zdění. Zdění se provádí pomocí malty a to na vodorovné spáry.

Nevýhody

Tak jako každý stavební materiál má své pozitiva, ale i negativa. K ytongu patří tyto negativní vlastnosti: vysoká nasákavost, menší statická pevnost, horší akustické vlastnosti, nízká akumulace tepla. Největší nevýhodou je nasákavost. Proč? Ytong velice rád pohlcuje vodu jak z vnějšku, tak vnitřku. Je jako houba. Není-li tedy dostatečně zaizolován, zateplen, vaše zdi budou vlhké, studené a to jsou ideální podmínky pro růst nežádoucích plísní, hub. Nejen že naše zdraví bude ohroženo v podobě různých alerigií, či bolesti kloubů a podobně, ale i samotná stavba bude náchylnější na různé praskliny, trhliny, nemluvně o tom že vaše vybavení bude nějak poškozeno.  Proto je vždy dobré se poradit s nějakým odborníkem přes stavbu domu ytongem, který vám rád pomůže vyřešit tuto negativní vlastnost. Neměla by se ale podceňovat, jelikož následná rekonstrukce, může pořádně zasáhnout váš rozpočet. A jak sami dobře víme, dnešní doba je velice obtížná a ušetřit pár korun, je někdy nad naše úsíli.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.26/5 (43 hlasů)


Související články