Svíčky | Vonné vosky | Vonné oleje | Vonné tyčinky | Difuzéry | Zásuvkové vůně | Spreje a osvěžovače | Parfémové sáčky
Svíčky
Dávno to nejsou jen klasické bílé čajové, vyrábějí se v mnoha variantách co do velikosti i vůně. Vyberou si zastánci těch evokujících cukrovou vatu i příznivci náročných a těžkých verzí. Ze spousty druhů vám bude přecházet zrak, tedy vlastně spíš čich: Mohou být parafínové, gelové nebo třeba čistě přírodní ze včelího vosku. Mají nějakou zásadní chybu? Intenzitu nelze regulovat, takže až vás začne z přemíry exoticky bolet hlava, jelikož některé svíčky jsou bez problémů schopny provonět celou místnost, nezbývá vám než je sfouknout.
Vonné
Vosky
Jak se používají? Nejjednodušší to budete mít s klasickou aromalampou. Zapálíte pod nimi běžnou čajovou svíčku a počkáte, až se začnou rozpouštět a uvolňovat vůni. A bonus navíc? Většinou se jedná o trochu finančně příznivější alternativu dražších svíček, původně byly totiž i myšleny spíše jako vzoreček před nákupem „velké” svíčky, ale rozhodně si našly vlastní pevné místo v našich domácnostech. Pro experimentátory a bytostné hračičky nabízíme tip: Zkuste si namíchat z více vosků vlastní vůni.
Oleje
Asi jsou vám o něco známější než jejich kolegové vosky. To je ta tradičnější surovina, kterou dáváte obvykle do aromalampy. Naši předkové je od pradávna využívali dokonce k léčivým účelům. Vy je použijete spíše k relaxaci, a to tak, že je nelijete přímo na lampu, ale nakapete trošku do vody. Milovníky voňavého domova asi moc nepotěší, že vesměs nedisponují tak dlouhou dobou výdrže jako vosk nebo svíčka.
Tyčinky
Intenzita vůně závisí spíše na konkrétním výrobci. Typicky voní exoticky, kořeněně, hodně přírodně, takže ne každému musejí být v takové síle příjemné. Drobnou nevýhodou je nepořádek, zpravidla musíte nechat na stojánek odpadávat popel, takže si do něj nesmíte nedopatřením strčit, aby neskončily nečistoty všude okolo. A k tomu se o nich vytrvale přou příznivci i odpůrci na téma, zda je jejich kouř škodlivý.
Difuzéry
Jsou v podstatě tvořeny lahvičkou, ve které je vonná esence. Vy sem jen dáte tyčinku, hodně se vyrábějí třeba z ratanu, s jejíž pomocí se vůně odpaří do okolí, což je zcela přírodní proces, žádný negativní zdravotní efekt nemají. Do jisté míry s nimi lze smazat nevýhody předešlých typů. Síla vůně se dá částečně regulovat, záleží na počtu tyčinek. Přesto však nehrozí, že vás budou obtěžovat, nevoní tak výrazně jako třeba svíčka.
Vůně do zásuvky
Zásadním kladem tohoto typu je, že si dokážete nastavit její intenzitu, když už si tedy najdete tu „svou” vůni, jež vás okouzlila. Uvnitř naleznete mnoho různých náplní, třeba gelovou, které se dají dokupovat. Mnoho jejích odpůrců je však přesvědčeno, že zásadně škodí zdraví. Lékaři souhlasně přikyvují, jste-li alergičtí, mohou vaše obtíže zhoršit.
Spreje, osvěžovače
Mnoho z nich slibuje nejen vykouzlit útulnou atmosféru za pomoci vůně, ale přebít i mnohem „těžší kalibr” například v podobě pachu z vaření. Do karet jim hraje především skvělá dostupnost, koupíte je v každém supermarketu a do peněženky nebudete muset sáhnout nijak hluboko. Použijete je podle potřeby, takže nehrozí, že by vás vůně začala spíše iritovat. Mnohým už se daří obejít se i bez chemie, pokud patříte k těm citlivějším, u nichž vyvolávají voňavé přípravky nepřírodního charakteru pravidelně spíš záchvaty kašle.
Parfémová sašetka/sáček
Skvěle vám provoní například prádlo ve skříni, ale pokud jste z příliš vtíravých vůní unaveni, jemný sáček rozhodně udělá dobrou službu i v místnosti. A tvořivé duše se mohou začít radovat: Až budete mít volnou chvíli, dokážete si takovou sašetku vyrobit i sami doma. Potřebovat budete sušené bylinky (pro svou charakteristicky výraznou vůni je populární třeba levandule) a koření, například skořici nebo sušenou pomerančovou kůru a látkový sáček, klidně ušitý svépomocí. A verze pro lenochy: Zmíněné suroviny prostě stačí naaranžovat na misku, svou funkci budou plnit i tak.