Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Které cihly jsou vhodné pro pasivní dům?

  

Už jste někdy slyšeli o pasivním domu a jeho výhodách? A o tom jak a z čeho si ho vystavět, aby se v něm příjemně žilo i pracovalo? Pokud ne tak v tomto článku se vám to pokusíme přiblížit.

Krátce o pasivním domu

Pasivní dům tvoří velmi příjemné místo pro práci, život i vyrůstání vašich dětí. Je to v mnoha ohledech komfortní dům, díky kterému nemusíte platit obrovské sumy ročně za vyšší spotřebu energií. Také funguje jako čistička vzduchu. Má zabudovanou filtraci, díky které se ve vašem domě už netvoří žádné plísně, nezůstávají v něm škodlivé nečistoty z venku, a ani prach se moc dlouho ve vzduchu neudrží.  Funguje jako hypoalergenní dům snů.

Jak pasivní dům funguje?

Pasivní dům využívá tzv. pasivních tepelných zisků, to znamená, že přijímá teplo ze slunečního záření, teplo vyzařované spotřebiči i lidmi. Tohle teplo pak díky kvalitním izolacím a celé stavební konstrukci nepropouští ven.

Základ: Správný materiál

Je mnoho specifikací a materiálů, ze kterých je možné dům vystavět, aby odpovídal všem kritériím, jaké by měl pasivní dům splňovat. My se ale zaměříme na to, z jakých cihel se má tento dům stavět. Možností je hned několik a vše záleží jak na projektantovi, tak i na jeho budoucím uživateli.

Pasivní dům se může vystavět jak z cihel, tak i ze dřeva, ztraceného bednění či betonových tvárnic. Nejvhodnější konstrukce pro výstavbu je však ta, která dokáže izolovat i při nejmenší tloušťce stěn. Volba tedy správné konstrukce často záleží i na jiných věcech, jako jsou například požadované náklady na stavbu, vlastnosti domu a výhody dané konstrukce.

Dřevostavba u pasivního domu

Pro pasivní domy se dřevo používá jen jako konstrukční prvek v množství potřebném pro statickou únosnost. Tato lehká konstrukce nevyžaduje extra silné statické základy, a díky tomu si dům můžete nechat postavit třeba i nad terénem, což vám značně ušetří náklady, které byste jinak museli vynaložit například na hydroizolaci, protiradonová opatření a jiné. Dřevostavba je také mnohem ekologičtější jak při výstavbě, tak i při jejím případném stržení.

Masivní stavba u pasivního domu

Přestože je dřevostavba ekologičtější, tak si stále většina lidí pořizuje právě masivní novostavby. U masivní stavby můžete použít prakticky jakýkoliv materiál. Ať už chcete dům z cihel, betonu, vápenopískových bloků či tvárnic. Nic není nemožné. Ovšem i na tomto výběru záleží. Pokud člověk chce zachovat a využívat dobré vlastnosti pasivního domu, měl by vybírat z materiálů, které obsahují větší objemovou hmotnost a zároveň zachovat jeho pevnost, a tedy i statickou únosnost. Tady je ukázka těch nejvhodnějších a jejich vlastností:

Vápenopísková cihla

Nejvhodnějším a ověřeným materiálem je právě vápenopísková cihla, která unese i pětipodlažní dům a zároveň bere ohled i na výslednou tloušťku a tedy i na výslednou cenu domu.

Prefabrikované betonové panely

Co se týče dobré cenové dostupnosti, tak zajímavým materiálem může být i prefabrikované betonové panely, které mají výhodu v rychlé výstavbě a v pohledové kvality betonu z vnitřní strany, kterou pak bez zdění či omítání stačí pouze namalovat na vámi zvolenou barvu.

Voštinová cihla

Tato cihla patří mezi klasické materiály, ovšem i za přijatelné tloušťky (do 30 cm) se dá využít k výstavě. Tlustější cihly se však nedoporučují, protože jsou zbytečně drahé, také mají problémy s vzduchotěsností a nemusí tak dodržet kritéria vhodná pro pasivní dům.

Ztracené bednění a štěpkocementové tvárnice s izolací

Tyto tvárnice, které si vyskládáte jako stavebnice do níž pak vlijete beton mají výhodu v rychlé a jednoduché montáži, avšak je zde nevýhoda v tom, že přicházíte o část akumulační schopnosti betonového jádra, z důvodu vnitřní vrstvy izolace. V dnešní době se však našla možnost, jak tomuto předejít, a proto jsou na trhu k dostání i vylepšené tvárnice, které tento problém eliminují.

Jak již bylo řečeno, možností výstavby je hned několik a záleží jen na vás, na vašich představách, finančních možnostech a požadavcích, jaký styl domu bude vašemu životu nejlépe vyhovovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (2 hlasy)





Související články