Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak se zbavit plevele?

  

Plevel je noční můrou každého zahrádkáře. Bez ohledu na to, jestli vlastní velkou zahradu plnou záhonů nebo jen malou předzahrádku u městské řadovky. Žádná zaplevelená zahrádka nedělá čest svému majiteli. Nemluvě o tom, že plevel rostlinám škodí, ubírá jim světlo, vláhu i prostor a v neposlední řadě může být nositelem různých onemocnění rostlin.

Proto se každý průměrný zahrádkář snaží o jeho likvidaci. A většina zkušených zahrádkářů má své osvědčené prostředky, s nimiž se do boje s plevelem rok co rok pouští. Jaké to jsou? Pojďme se na ty  nejpoužívanější společně podívat.

Chemické zbraně

Spousta zahrádkářů si bere na pomoc v boji s plevelem chemické prostředky. Ty jsou běžně dostupné a koupíte je v každé lépe zásobené drogerii nebo ve specializovaných zahrádkářských potřebách. Zpravidla můžete nakoupit už hotový postřik nebo koncentrát chemické látky, kterou doma podle návodu na výrobku naředíte vodou a plevel tímto roztokem postříkáte. Rostlina během několika málo dní uhyne a vy ji pak suchou snadno ze záhonku odstraníte. Musíte však dávat pozor, abyste nezasáhli i ostatní rostliny, o které byste přišli společně s plevelem. Chcete-li toto riziko minimalizovat, můžete si místo postřiku koupit gel, jímž potřete listy rostliny, kterou chcete zničit.

Chemické postřiky nebo gely na likvidaci plevele jsou vhodné pro květinové záhonky, obezřetní byste pak s jejich použitím měli být u zeleninových záhonků. Škodlivé látky z chemického postřiku se mohou dostat do půdy a s troškou nadsázky řečeno vám mohou skončit na talíři.

Čtěte také: Založení trávníku, Jak zničit mech z trávníku?, Jak zničit mech z betonu? 

Mechanické zbraně

Jestliže se na své zahrádce chcete vyhnout chemii, můžete se plevele zbavit mechanicky. To v podstatě neznamená nic jiného, než že si natáhnete rukavice a plevel ze záhonku nebo z trávníku vytrháte. V ideálním případě byste měli plevel vytrhnout i s kořenem, jinak za pár dní či týdnů poroste znova. Plevel začněte likvidovat sotva se objeví a nikdy ho nenechte vysemenit. Čím dříve se do likvidace plevele pustíte, tím méně práce budete mít v budoucnu.

Na plevel platí horká voda nebo pára

Mnozí zahrádkáři plevel ze svých zahrádek odstraňují horkou vodou nebo párou. Stačí, když plevelnatou rostlinu polijete vařící vodou. Nemusíte ani kupovat žádné drahé přístroje, úplně si vystačíte s rychlovarnou konvicí, v níž vodu ohřejete a tou pak rostlinu polejete.

Stejně účinná jako horká voda je také pára. V některých prodejnách pro zahrádkáře prodávají speciální napařovačky. Jejich cena je však mnohdy vysoká, ale jestliže se vám nechcete utrácet, můžete metodu likvidace plevele párou vyzkoušet s napařovací žehličkou nebo v lepším případě s parním čističem, jestliže jej máte k dispozici.

Horká voda nebo pára je poměrně účinný a jednoduchý prostředek, jak se plevele zbavit, aniž byste svou zahrádku zatížili nežádoucí chemií. Spíše než na záhonku, je vhodnější tento způsob použít třeba na plevel v chodníku. Při použití na záhonku riskujete, že si při troše nešikovnosti zničíte kromě plevelu také květiny nebo zeleninu.

Pro zbraně do kuchyně a do koupelny

Chemické herbicidy, ruční pletí a pára však nejsou zdaleka jedinými zbraněmi, s nimiž plevel bez potíží zničíte. Účinné prostředky najdete i ve spíži nebo v koupelnové skříňce. Ne každý to ví, ale na plevel platí také sůl, alkohol, olej nebo mýdlo.

Je to jednoduché. Sůl nasypte na nadzemní část rostliny nebo si připravte silný roztok a tím rostlinu postříkejte. Díky dehydratačním účinkům soli plevel brzy uhyne. Potřete-li listy plevelnaté rostliny olejem, zabráníte ji v dýchání a rostlina postupně uhyne.

Mýdlo obsahuje zásadité složky, které rostlinám vůbec nesvědčí. Místo chemických prostředků tak můžete plevel zkusit zahubit silnějším roztokem z mýdla.

Na zvlášť odolné druhy plevele pak platí panák tvrdého alkoholu. Malou štamprli destilátu smíchejte ve čtvrt litru vody, nalijte do rozprašovače a rostlinu postříkejte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články