Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Tipy na zahradní dekorace

  

Pokud máte to štěstí a jste majiteli zeleného plácku, který vám říká pane, pak zcela jistě o svou zahradu pečujete a chcete si ji vyladit a vyšperkovat k dokonalosti. Přinášíme vám pár tipů, jak můžete svou zahradu vylepšit a vyzdobit – ať už tradičně či neobvykle.

Pokácené stromy se nehodí jen na táborák

Na každé zahradě se najdou stromy, které jednou za čas musíme pokácet. Když přijde jejich čas, rozhodně se s nimi nemusíte loučit při opékání špekáčků. Poslouží vám jako báječná originální dekorace, která má svůj praktický účel. Šikovný kutil zvládne svépomocí kmeny stromů nejen pokácet, ale vyrobit z nich květináč pro rostliny – ať už zeleninu či muškáty. Stačí do kmene vyřezat korýtko, buď po celé délce, nebo jen otvory pro jednotlivé rostliny.

Půda skrývá tajemství i poklady

Před tím, než se vydáte na nákupy, prohledejte důkladně půdu či sklep. Zcela jistě najdete pravé klenoty a poklady po babičce, které se budou hodit a poslouží jako stylová retro dekorace. Staré konve, trakaře, kola, kyblíky a mnoho dalšího – to vše poslouží jako originální květináče. Pokud je navíc s důvtipem rozmístíte po zahradě, každý kolemjdoucí se zastaví a vy si při posezení na zahradě připomenete své milované předky a s nimi své dětství.

Špetka kýče občas neurazí

Kýč znamená pro každého něco jiného a každému se líbí úplně něco jiného – a jen díky tomu nejsou všechny zahrady jako přes kopírák. Zkuste si i vy zaexperimentovat a popustit uzdu své fantazii. Co třeba posbírat po známých nevyužité obyčejné gumáky – čím více tím lépe, a stejně tak to platí v jejich velikosti i barevnosti a vzorech. Gumáky naplňte hlínou, vysázejte své oblíbené květiny a zavěste je na dřevěný plot, zídku terasy, zástěnu, nebo je jen postavte k plotu. Lehce legrační? A proč by ne?

Romantická klasika

Zahradní fontánky jsou čím dál více oblíbené doplňky, které zahradu nejen osvěží vzhledově ale i skutečnou proudící vodou, a tak přilákají ptáčky, motýly a další užitečný hmyz, který vaši zahradu zbaví škůdců a potěší vaši duši. Zahradní fontánky můžete vybírat z nejrůznějších materiálů i stylů:

 • dřevěné

 • kamenné

 • litinové

 • z polyresinu

 • s osvětlením

Fontány a kašny jsou v pestré škále provedení - kaskádovitá vědra, vodní mlýny či doplněná o pítka pro ptáčky.

Posviťte si na cestu

Solární lampy jsou nejen milou i éterickou ozdobou vaší zahrady, ale také malí a šikovní pomocníci. Posvítí vám na cestu a zpříjemní každou zahradní párty i noční výhled z okna. Navíc šetří životní prostředí a jejich provoz vás nic nestojí. Inspirací vám mohou být solární lampy:

 • keramické

 • kamenné

 • nerezové

 • plastové

 • skleněné

 • drátěné

V rozmanitosti tvarů si každý vybere svůj oblíbený styl:

 • vyrábí se elegantní a nenápadné klasické lampičky

 • jednoduché zapichovací klacíky

 • propracované kamenné kousky

 • roztomilá keramická zvířátka

 • jemné a elegantní kousky z drátků ve tvaru zvířat či květin a mnoho dalších

Večerní romantika

O tu se postarají zavařovací láhve s kovovým víčkem, na které přivěsíme řetízek a rozvěsíme je na stromy, nebo do pergoly či na terasu. Kouzlo romantiky dotvoří svíčky umístěné uvnitř sklenic a samozřejmě zapálené. Pár hodin se už nemusíte o nic starat. Do víčka nezapomeňte udělat menší otvory aby svíčka mohla hořet. Aby nedošlo k jejímu převrhnutí, na dno sklenice můžete dát písek, drobné kamínky či mušličky od moře.

Příroda je nejkrásnější dekorací

Jednou z nejúžasnějších a oslnivých dekorací je příroda sama. Ač se to může zdát jakkoli fádní, je to ta největší pravda. Sice vám péče o takovouto přírodní dekoraci zabere poměrně dost času, ale energie, kterou v takové zahradě plné různých stromů, keřů, exotických rostlin a květin omamných vůní i barev načerpáte, za to rozhodně stojí. Vytvoříte si tak na své vlastní zahradě léčebné lázně. Takto vytvořená zahrada, za pomoci přírody, přiláká spoustu živých tvorů, které se stanou nedílnou součástí vaší zahrady a její kouzelnou a úchvatnou dekorací. Pokud se pustíte do této varianty, pak nezapomeňte ani na zeleninové a ovocné záhonky.

Bezpečnost především

Před samotným nákupem či výrobě zahradních dekorací rozhodně myslete na bezpečnost. Nejen svou, ale také svých čtyřnohých psích kamarádu a dětí. Určitě by jste nechtěli sedět na své vlastní zahradě, a v obavách hlídat každý pohyb svých ratolestí a neustále ne ně volali, že někam nesmí nebo něco nemůžou. Zahrada má plnit především funkci relaxační a být pohodovou oázou, kde je každý v bezpečí a nic mu nehrozí.

Tip na závěr – všeho s mírou

Ať už u vás zvítězí jakýkoli typ zahradní dekorace, myslete na to, nakoupit ji a rozmístit vkusně s lehkostí a elegancí. Přeplácanost v množství, i vzájemná nevhodná kombinace jednotlivých stylů, může přinést více škody než užitku.

Ale nejdůležitější pravidlo je, že pokud se vy na své zahradě cítíte skvěle a jste spokojeni s jejím vzhledem i atmosférou, všechny nepsaná pravidla jdou stranou. Je to přeci vaše oáza pohody.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články