Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

10 tipů - jak se vypořádat se suchem na zahradě

  

Letní měsíce dávají zahradě pořádně zabrat. Tráva žloutne, rostliny stačí chvíli nezalít a nestíháte se divit, jak se vám zahrada proměňuje před očima. Máme pro vás 10 tipů, jak se vypořádat se suchem na zahradě. Některé budete znát a některé vás možná překvapí. 

1. Sběrníky na dešťovou vodu 

Možná vůbec nejdůležitějším bodem je mít dostatek sběrníků na dešťovou vodu a připravit se na letní sezónu. Vhodné jsou sudy nebo barely, ideálně dole opatřené kohoutem, abyste mohli nasbíranou dešťovku pohodlně odtáčet. 

2. Správné zalévání

Většina zahrádkářů asi ví, že správně by se půda měla zalévat brzy ráno nebo pozdě večer, kdy je půda chladnější. Zároveň by se správně mělo zalévat co nejblíže ke kořenům, je zbytečné rostliny kropit, vhodnější je prolévání. 

3. Kapková závlaha

Pokud nemůžete pravidelně zalévat ve vhodnou denní dobu, může vám pomoci kapková závlaha, která lze nastavit automaticky. Její výhodou je právě to, že vede vodu přímo ke kořenům a prolévá tak rostliny efektivně. Kapková závlaha se také hodí do skleníku nebo na živé ploty. 

4. Retenční nádrž

Na velkých zahradách možná využijete retenční nádrž na velké množství vody. Nádrž se zakope ideálně pod zem, aby se voda v ní rychle nekazila. Případně se volně postaví na zahradu do stinného místa a zakryje se zástěnou.  

5. Mulčování

Dalším pomocníkem proti suchu je mulč, případně netkaná textilie. Pomáhá udržovat vláhu v zemi, zároveň zabraňuje vzniku plevelu, takže nechává dostatek vláhy pro rostliny. Mulčovat můžete štěrkem, slámou, posekanou trávou, kůrou, štěpkou nebo třeba listím. 

6. Správné sekání trávníku

V letních měsících by se trávník měl sekat méně často, ideální doba je jednou za 3 týdny. A zároveň by se měl sekat na co nejvyšší stupeň, každý centimetr navíc trávníku pomůže lépe udržet závlahu. 

7. Zalévání pomocí vaků

Mladé stromky můžeme zalévat pomocí vaků, které naplníme vodou a položíme je ke stromku. Vak obsahuje malinké otvory, kterými postupně zalévá stromek bez vodní ztráty. Existují také kruhové vaky, které se používají k nízkým okrasným dřevinám. 

8. Kypření záhonů 

Záhony je potřeba zalévat opravdu často. Aby se voda dostala ke kořenům, musí být půda pravidelně prokypřená. 

9. Rybník nebo potok

Výborným řešením je, pokud máte na zahradě nebo v blízkém okolí rybník či potok. Taková voda je pak ideálním zdrojem na zalévání. Do vody se vloží ponorné čerpadlo a můžete zalévat. Voda z přírodních zdrojů je navíc i velmi vhodná pro zalévání a obsahuje řadu potřebných prvků. 

10. Jezero nebo rašeliniště

Pokud nemáte v blízkosti zahrady rybník nebo potok, můžete si také založit vlastní vodní prvek na zahradě v podobě jezírka nebo alespoň rašeliniště. Kromě zdroje vody vám bude i přirozeně ochlazovat zahradu odpařováním vody, uvádí se, že vzduch v létě ochladí až o 5 °C.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články