Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak navrhnout zahradu?

  

Ať už bydlíme v novostavbě s rozbláceným pláckem kolem nebo ve starším domku se zahradou, která nám již nevyhovuje, žádná zahrada nevznikne (ani se neopraví) sama od sebe. A než vyrazíme do terénu se skicákem nebo s notebookem, měli bychom znát odpověď na několik základních otázek.

Co od zahrady očekáváme?

Jedna z prvních otázek, na kterou bychom si měli odpovědět, je co od zahrady vlastně očekáváme. Chtěli bychom zde především:

  • odpočívat,relaxovat a snít?
  • posedět a pobavit se se spoustou přátel
  • mít tu prostor pro hry dětí i dospělých
  • bude zahrada sloužit i pro dovádění našich čtyřnohých přátel
  • chtěli bychom zde pěstovat ovoce a zeleninu (případně i chovat domácí zvířectvo)
  • chtěli bychom tu mít prostor pro sbírku bonsají nebo skalku se vzácnými skalničkami

Neměli bychom zapomínat ani na to, že naše záliby i potřeby se mohou časem měnit. Některé věci je dobré si dobře rozmyslet již při zakládání zahrady (umístění odpočinkové terasy, kudy povedou cesty, výsadba živého plotu pro odclonění rušné ulice aj.), některé součásti zahrady mohou být jen dočasné (např. zařízení pro hry dětí) a některé je dobré odložit až na později (např. vybudování zahradního jezírka ponecháme až na dobu, kdy budou děti větší).

Jaký styl zahrady se nám líbí a je pro nás vhodný?

  • pravidelný, formální styl, řešený v pravidelných geometrických liniích
  • nepravidelná zahrada řešená ve „volné křivce‟
  • moderní, minimalistická zahrad
  • rozvolněná přírodní nebo selská zahrada

Při výběru stylu zahrady je dobré mít na paměti, že ne vše se hodí do každého prostředí a pro každého. S rekreační chalupou na venkově lépe splyne nepravidelně řešená a přírodní zahrada, zatímco v současné době žádaný minimalistický styl si lépe rozumí s moderní architekturou.

Kolik času a peněz jsme schopni do zahrady investovat

Při navrhování zahrady bychom také měli mít na zřeteli, kolik času a prostředků jsme schopni (a ochotni) zahradě obětovat. Troufneme si založit zahradu sami, nebo její realizaci raději svěříme odborné firmě? Pokud se do realizace pustíme „svépomocí‟, nepochybně v první fázi ušetříme „nějaké peníze‟, ale pokud nemáme dostatek zkušeností a odborných znalostí, riskujeme, že se nám tento postup časem může nepříjemně prodražit.

A kolik času jsme ochotni věnovat údržbě zahrady? Je práce na zahradě naším koníčkem? Žádná zahrada není bezúdržbová, ale při promyšleném uspořádání si lze mnohé usnadnit. Pokud např. výsadby rostlin soustředíme spíše do souvislých, zapojených výsadeb, které zamulčujeme dostatečnou vrstvou kůry nebo dřevní štěpky a trávník nebude roztříštěný spoustou malých ostrůvků s jednotlivými dřevinami nebo trsy trvalek, ušetříme si spoustu námahy jak při pletí výsadeb, tak při dosekávání trávníku.

Jak vybírat rostliny na zahradu?

Není úplně ideální, vysadit si každý keř či trvalku, která nás zaujala v zahradním katalogu či jsme ji dostali od známých. Pokud se má rostlinám na naší zahradě dařit, měli bychom při jejich výběru v prvé řadě vycházet ze stanovištních podmínek zahrady. To znamená, že vedle nadmořské výšky a orientace ke světovým stranám, bychom měli respektovat také vláhové poměry, zastínění zahrady či naopak sluneční úpal a půdní podmínky. Tak například bylinky jako levanduli a dobromysl klidně vysadíme do vysychavé půdy na plné slunce, ale pro rododendrony a hortenzie s kapradinami zvolíme raději vlhčí místo v polostínu. Problémem může být také podcenění konečné velikost rostlin a jejich sázení příliš blízko či naopak příliš daleko od sebe. A skutečným mistrovstvím je pak zkombinovat rostliny tak, aby naše zahrada byla barevně sladěná a působivá od časného jara do pozdního podzimu. Pokud nemáme sami dostatek zkušeností a odborných vědomostí, je lépe obrátit se o radu na zahradního architekta nebo alespoň na zkušeného zahradníka.

Ať už se rozhodneme navrhnout si zahradu sami nebo s pomocí odborníka, měli bychom mít na paměti, že zahrada je „živý organismus‟ a práce na ní nikdy nekončí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)

Související články