Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak likvidovat zahradní odpad?

  

Každý začínající zahrádkář se občas potýká s otázkou zpracování zahradního odpadu. Možností je však dostatek a všechny jsou v souladu se životním prostředím.

Zahrada bez kompostéru je jako tělo bez duše

Kompostér by měl být součástí každé zahrady, ať již okrasné či užitkové. V dnešní době můžeme využít varianty plastové, které se vyrábějí v různých rozměrech i barevných provedeních a volba záleží na velikosti zahrady a jemnocitu majitele. Kompostér si také můžeme vyrobit sami pomocí dřevěného materiálu, který nikterak nenaruší přírodní ráz zahrady a časem se sám stane kompostem.

S čím do kompostéru? Především s posekanou trávou, s výjimkou kvetoucí, která by v hotovém kompostu dělala neplechu, drobnými větvičkami, pilinami, zbytky z místního ovoce a zeleniny a spadaným listím. Vhodným doplňkem kompostu je kávová sedlina a bylinky z čajů.

A co rozhodně do kompostéru nepatří? Zbytky tropického ovoce a exkrementy domácích mazlíčků.

Spěcháme-li na čerstvý kompost, existují také ekologické přípravky, které pomáhají jeho tvorbu urychlovat, stačí jen horní vrstvu důkladně posypat a zalít vodou. A pak už se můžeme těšit na kvalitní kompost, který se stane součástí záhonků i truhlíků s květinami.

Drtič zahradního odpadu – nejlepší přítel zahradníkův  

Stromy pravidelně prořezáváme a tím se nám hromadí odříznuté větve. Ty větší rozsekáme na polínka a použijeme pro vytápění. Menší větve můžeme rozmělnit v drtiči zahradního odpadu nebo štěpovači. Štěpky lze použít do kompostu nebo při zakládání zvýšených záhonů jako jednu z více vrstev přírodního materiálu.

Jak si správně vybrat pomocníka k drcení? Opět záleží především na rozloze zahrady a jejím osázením, u menší zahrádky vystačíme s variantou levnějšího drtiče s nožovým systémem, v případě zahrady velké s dominancí stromů a keřů je vhodné investovat do kvalitnějšího drtiče, vybaveného výkonným frézovacím válcem. Rozdrcené větve lze také použít jako podklad na skalku, který zaručí, že žádný plevel nemá šanci.

Tak směle do práce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (2 hlasy)

Související články