Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak zrekonstruovat zahradu?

  

Změna je život! Každý den si vezmete jiné oblečení, probudíte se s jinou náladou, je jiné počasí, potkáte se s jinými lidmi, něco jiného se vám za ten den přihodí. Ani doma nezůstává všechno stejné. Někdo se stěhuje, někdo třeba jen vymaluje nebo koupí novou skříň... Tak proč by měla stále stejná zůstávat vaše zahrada? Nebo jiný případ. Co když se na ní podepsala třeba živelná pohroma? K důvodu rekonstruovat zahradu přijdete, ani nevíte jak. Jenže co když nevíte jak na to? Nevadí! Koukněme se na to společně!

  1. Naprojektování - vše je potřeba pečlivě do detailu rozplánovat. Když půjdete do rekonstrukce s tím, že máte jakousi chabou představu a "ono se to nějak udělá", nikdy to nebude tak dobře fungovat. Když si nakreslíte plánek, rozhodně to nebude žádná ostuda, právě naopak. Přesně si vše rozměřte a do plánku napište hodnoty. Bude se vám nejen lépe pracovat, ale také nakupovat materiál, tudíž vám nebude scházet, ale ani přebývat.
  2. Za všechno může čas - nepočítejte s tím, že by se vám zahradu podařilo zrekonstruovat během jediného odpoledne, byť by byla malinká. Možná vás až překvapí, kolik času vám to nakonec sebere. I pro časové rozvržení se vám plánek bude hodit. Uvidíte přímo před sebou jako na dlani, jaké konkrétní práce jsou potřeba udělat, odhadnout, kolik času na kterou z nich potřebujete a tím pádem vhodně rozpočítat, které úkony je výhodnější upřednostnit a který nechat na jindy. Také vám to umožní rozvrhnout nákupy, protože je velmi málo pravděpodobné, že nakoupíte všechno potřebné naráz.
  3. Všechno musí pryč! - Rekonstrukce je rekonstrukce se vším všudy a má-li být účinná, nezbývá než napřed udělat radikální konec se starou zahradou. Staré rostliny mohou mít kořeny klidně do hloubky třeba 30 - 40 cm. Tohle je potřeba podchytit a odstranit. Jedině tak budete mít jistotu, že vám tam neporoste nic nežádoucího. Půdu je také potřeba připravit na nové sázení či osev, to znamená hezky provzdušnit, zorat a vyplevelit.
  4. Plánek v životní velikosti - pokud máme toto všechno hotovo, přijde na řadu nejlepší přítel všech architektů, projektantů a pečlivých kutilů, a to provázek a kolíky. Pěkně si vezměte ten svůj plánek a přesně podle něj si provázkem vyznačte, co kde bude, abyste to měli před sebou. V téhle fázi možná přijdete na to, že vás původní plán nebyl úplně ideální a tím pádem je možno ho poupravit tak, abyste byli stoprocentně spokojeni.
  5. Logika, přátelé, to je základ úspěchu! - nejdůležitější je vždycky nad činností přemýšlet. Říct si: co je priorita? Chci mít napřed vysazeny základní stromy nebo mít kudy chodit a udělat první chodníčky? Vysadím napřed rostliny, které rostou dlouho nebo živý plot, kterému to tak dlouho trvat nebude? Chci si napřed zajistit, že budu mít co uzobávat? Každý přemýšlíme jinak, hlavně si to zorganizujte tak, jak vám to bude nejlépe vyhovovat.

Co všechno by na zahradě 21. nemělo chybět?

Jako ve všem, i na zahradách platí, že musí být takzvaně "in". Je jasné, že každý má úplně jiné představy o funkci a vzhledu své zahrady, ale přece jen se pojďme podívat, jak to vidí profesionální zahradníci.

  • Rozdělení podle funkce - čím dál víc je v módě, že část zahrady uděláme užitkovou s různými záhonky a políčky, kde nám roste zelenina, ovoce, pro fajnšmekry třeba řepa, kukuřice nebo brambory. Zbytek by měla být takzvaná okrasná část plná květin, okrasných dřevin, jak keřů, tak stromů, relaxační koutek nebo skalka.
  • Relaxační koutek - do něj se hodí nejlépe nějaká lavička či houpačka, okrasné kameny, chodníčky buď kamenné nebo dřevěné mostky a voda! Voda má zklidňující účinky, především ta tekoucí, takže nějaký vodopádek nebo fontánka je ideální. A taky nějaké sošky.
  • Travnatá plocha - i nějaký "prázdný" prostor pro jakékoli aktivity od válení na dece po sportovní vyžití byste si také měli nechat zarůst trávou.
  • Altánek nebo pergola - ideální věc pro rekreaci a kochání se vaším výtvorem.

Čím barevnější vaše zahrada bude, tím lépe, ale nezapomeňte, že nic se nemá přehánět. Dávejte pozor, ať vám z toho nevznikne kýč, jinak se fantazii meze nekladou!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články