Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak zajistit truhlík proti pádu z okna?

  

Na jaře si osázíte truhlíky, dáte si je na okna, poctivě se o ně celou sezónu staráte a potom přijde silnější vítr, truhlíky Vám z oken či parapetů shodí a je po parádě. Nenechte se odradit, není nic hezčího a příjemnějšího než mít kousek přírody za okny. S našimi radami na upevnění truhlíků  zabráníte jejich uvolnění či pádu.

V případě, že máte truhlíky bez zábran na oknech rodinného domu, v přízemí nebo 1. patře, a dojde k jejich uvolnění, jediné co hrozí, že přijdete o pěstované rostliny a samotné truhlíky, protože může dojít k jejich rozbití. Ne vždy je to ale levná záležitost.

Horší variantou jsou nezabezpečené truhlíky na oknech panelových domů, obzvlášť pokud jsou pod okny chodníky. Pád truhlíku z velké výšky neohrožuje chodce jenom na zdraví, ale v jistých případech i na životě, odpovědnost jde samozřejmě za Vámi. Upevnění truhlíků na parapetech panelových domů je naprostou nezbytností.

Na trhnu je nespočet různých variant na upevnění truhlíků na parapety, vybrali jsme pro Vás ty nejoblíbenější a na závěr přinášíme ještě pár zajímavých tipů pro kutily:

 • Špalety
 • Okapničky
 • Neviditelné držáky
 • Zajímavé kutilské tipy

Špalety

Zákazníky velice oblíbená varianta, výhodou je mnoho rozměrových a barevných variant a hlavně jednoduchá montáž, kterou zvládne prakticky každý. Při montáži špalet do oken nedojde k poškození fasády, špalety si jednoduše zkrátíte na potřebnou délku a vsadíte je do rámu okna. Nejčastěji jsou špalety vyráběné z nerezové oceli a jsou běžně dostupné v kamenných obchodech a na internetu. Dalším příjemným plusem je, že pořizovací cena není astronomická.

Uchycení do okapničky

Další možnost upevnění truhlíků, při které nemusíme vrtat. Navíc může působit jako designový doplněk a důležitá věc, nedotýká se fasády, takže nedojde k jejímu poškození. Jednoduše si na každou stranu parapetu upevníte okapničky a zábrannou tyčku do nich potom jednoduše zasunute a je hotovo. I okapničky jsou snadno k sehnání a ani jejich cena vás nepříjemně nepřekvapí.

Neviditelné držáky

Pokud nechcete, aby zábrany byly vidět na první pohled, i pro Vás máme tip. Montáž je opět velice jednoduchá. Držáky jsou nabízené v několika barevných odstínech, jsou běžně dostupné, co víc existují 2 varianty, podle toho jaká máte okna.

 1. Plastová okna– zespodu rámu oken si nahmatáte tenkou technickou drážku, do které upevníte držák. Naměříte si výšku truhlíku a podle toho nastavíte i držák. Potom už stačí truhlík jednoduše zacvaknout a máte vyhráno.
 1. Dřevěná okna– na většině rámů dřevěných oken nenajdete zespodu drážku, do které byste mohli držák upevnit. Výrobce myslel i na tuto možnost a nabízí speciální adaptér, který k parapetu připevníte kvalitní oboustrannou lepicí páskou. Do adaptéru připevníte držák a postup už je potom stejný jako u plastových oken.

Kutilské tipy

Je pochopitelné, že ne každému se chtějí montovat konstrukce pro upevnění truhlíků na oknech a někdo si to dokonce chce udělat hezky po svém. Návody, které Vám přinášíme, nejsou nákladné, dá se říct, že Vám na jejich montáž stačí pár korun.

 • Suchý zip – na parapet nalepíte jednu stranu suchého zipu a na truhlík tu druhou
 • Lepidlo – další z možností je truhlík na okno přilepit, volte opravdu silné lepidlo
 • Vlasec nebo provázek– na dno truhlíků uděláme horkým hřebíkem 2 dírky, kterými potom provlečeme vlasec nebo provázek a přivážeme (přivřeme) do okna.
 • Kámen – dno truhlíků zatížíte kameny nebo něčím jiným těžkým
 • Klíny pod truhlíky

Tyto varianty jsou spíše kutilské a nemůžeme zaručit 100% bezpečnost. Tyto způsoby upevnění volte v případě, že bydlíte v přízemí a nehrozí žádné velké nebezpečí.

Tak jak si na okna upevníte truhlíky vy?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.5/5 (2 hlasy)

Související články