Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Z čeho postavit zahradní domek?

  

Ač se jedná v případě zahradního domku pouze o dočasné bydlení, i takové bydlení podléhá určitým pravidlům. I zahradní domek musí zapadat do okolí a být vystavěn v souladu s okolním prostředím. Příroda nás nabíjí, a proto pobyt v ní máme rádi, což však neznamená, že si vůči ní můžeme dovolit takřka všechno. Musíme se vůči přírodě chovat citlivě a ukázněně a nenarušovat ji zbytečně svými nepřiměřenými zásahy.

Malá stavba

Pokud se podíváme na zahradu z hlediska malých staveb, setkáváme se v nich s jejich celou pestrou škálou. Každý z nás má v oblibě jiný typ přístřešku. Záleží na tom, jak jej hodláme využívat a jestli námi zvolená malá stavba bude v souladu s celkovým pojetím zahrady. Nejlépe těmto zásadám vyhovuje pochopitelně dřevo, které můžeme použít třeba jen na povrchovou úpravu domku

Z architektonického hlediska, pokud řešíme povrchovou úpravu malých dřevěných zahradních staveb, je optimálním řešením nechat krásu dřeva plně vyniknout prostřednictvím co nejjednodušší a transparentní úpravy. Organický materiál rostlinného původu jako je dřevo, se vždy do přírodního prostředí hodí nejlépe. Dřevo má vynikající fyzikální vlastnosti, dá se využívat opravdu všestranně a navíc je to materiál ekologický a obnovitelný. Zvolíte-li alespoň pro opláštění konstrukce zahradního domku dřevo, jistě nepochybíte.

Malý dům ze slámyTéměř dokončený dům z balíků slámy (Autor Krzysztof Lis CC)

Zahradní domky jsou prvek zahradní architektury, který bývá jednoznačně přizpůsoben účelu a ekonomickým možnostem jeho majitelů. Konstrukce zahradního domku je obvykle jednoduchá, rámová. Opláštění zahradních domků je obvykle záležitostí velkoplošného materiálu. Podle účelu, ke kterému mají být využívány, se pak ještě přistupuje k zateplení nebo se nechávají bez zateplení a využívají se pouze v létě. V současnosti je také k dispozici dostatečně široký sortiment.

Chatky a domky z rámových konstrukcí

Jsou velmi podobné panelovému systému. Konkrétní místo zvolené pro stavbu domku je opatřeno rámem pro daný objekt, a na ten je pak aplikováno opláštění. Opláštění rámu je z deskového materiálu. Ten stavbě celkově zajišťuje prostorové ztužení. Malé zahradní domky jsou oplášťovány vhodnými dřevotřískovými anebo cementovými deskami.  Sádrokartonové desky je možné použít výhradně k vnitřnímu opláštění stavby. Vnitřní líc tepelné izolace na sobě nese parotěsnou vrstvu. Domek nebo chatka jsou zatepleny tepelnou izolací vloženou mezi rámové dřevěné sloupky.

Méně využívaný konstrukční systém pro výstavbu domků je hrázděná konstrukce. Nosnou konstrukci tvoří sloupky se šikmým vyztužením, vzpěrami a překlady. Mezery bývají nejčastěji vyplněny cihlovým zdivem, přičemž dřevěná konstrukce je pořád viditelná, tím dodává stavbě typický charakter.

Domky z panelů

Pomocí panelové konstrukce z předpřipravených dílců je pochopitelně stavba zahradního domku nejrychlejší. Základem takového dílce je konstrukční rám, jenž je opláštěn palubkami anebo plošným materiálem. Základ tvoří dřevo. Panely mají velkou přednost a výhodu v tom, že jsou vyráběny včetně parozábrany, nebo včetně tepelné izolace. Použití panelových konstrukcí představuje využití stavebního materiálu s nízkou tvarovou flexibilitou, tedy s nulovou možností vytvořit atypická nestandardní řešení. Stavba domku probíhá na předem vytvořeném základovém prahu z impregnovaného řeziva. To však nijak nebrání průniku vlhkosti z betonu do dřeva, spíše naopak. Z tohoto důvodu je nutné postarat se o dostatečnou izolaci

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články