Jak si vyrobit pískoviště - návod

Máte doma potomka, který by si rád vyhrál na zahradě na pískovišti, ale nechce se vám za něj utrácet vysoké částky? Zkuste si ho vyrobit svépomocí. Pískoviště je totiž místem, kde děti rádi tráví svůj volný čas, rozvíjí představivost či kreativitu. Je to takové sensory play, jen u vás doma a rozhodně za menší peníze. Stavba pískoviště navíc není nijak náročná, tak se do toho pojďme pustit!

Co je třeba udělat, než začnete stavět?

Základem je vybrat vhodné místo. Vyhněte se přímému slunci, ale pokud nemáte jinou možnost a vaše prostory jsou omezené, zajistěte dětem stín alespoň v podobě velkého slunečníku. Rozhodně nechceme, aby dítě bylo spálené od sluníčka nebo mělo úžeh. Také je třeba myslet na povrch, na kterém bude pískoviště postaveno. Mělo by se jednat o rovinu, kde se nebude příliš zadržovat voda. Zároveň je dobré zvolit místo v blízkosti domu, abyste měli děti stále na dohled. Až takové místo vyberete, nezapomeňte posekat trávník.

Dalším důležitým aspektem pro stavbu pískoviště je stanovení jeho velikosti. Rozhodně záleží především na počtu dětí, které si zde budou hrát. Pro jedno dítě je ideální velikost čtverce v délce jedné strany přibližně 1,5 – 2 metry. Rozměry si ale můžete přizpůsobit dle vašich možností jak prostorových, tak i finančních.

Posledním bodem, který je třeba vyřešit, je výběr vhodného materiálu. Vhodné jsou dřevěná prkna a hranoly, které budou sloužit jako rám a dále plachta, do které bude vysypán písek. Pokud chcete pískoviště zakrýt, můžete si vybrat z dřevěného poklopu nebo pevné plachty. Záleží pouze na vašich preferencích, ale dřevěný poklop může také posloužit jako prostor pro sezení.

Co je ke stavbě pískoviště potřeba?

  • několik latí nebo fošen (délka závisí na velikosti pískoviště)
  • hranoly
  • pevnou plachtu
  • metr, provázek
  • spojovací materiál (hřebíky či vruty)
  • akuvrtačku nebo kladivo
  • brusku
  • pilu

Výroba krok za krokem

1) Upravíme předem vybrané místo. Je dobré prostor vyčistit od větších kamínků nebo předmětů, které by mohly poškodit plachtu či folii, na kterou budeme následně sypat písek. V případě potřeby můžete pískoviště zapustit do země, což by ale znamenalo vykopat jámu, na jejíž dno je vhodné také vysypat písek pro srovnání terénu. Zapuštěné pískoviště ale není nutnost. Opět záleží pouze na vás.

2) Pilou si nařežeme fošny nebo latě na správnou délku. Záleží, jak velké pískoviště máme v plánu postavit. V případě již výše zmíněné velikosti pro jedno dítě bude jedna lať měřit na délku 1,5 metru. Záleží také na šířce latě, v případě potřeby můžeme použít latí více a vytvořit tak více řad, aby bylo možné vysypat do pískoviště více písku. Hranoly nám poslouží jako spojovací roh, ke kterému se přišroubují latě. Tímto způsobem nám vznikne čtvercový rám.

3) Vyrobený rám je potřeba natřít vhodným nátěrem, který zajistí, že se dřevo nebude ničit vlivem nepříznivého počasí. Tento nátěr odolá vodě i extrémnímu slunci či mrazům. Pískoviště tudíž po zimě nebude potřeba nijak zvlášť upravovat. Pokud nátěr jednou za několik let zopakujeme, pískoviště bude jistě dobře dloužit několik let.

4) Pokud máme rám natřený, je možné ho vložit na vámi vybrané místo. Rám je vhodné trochu zapustit do země. Dospodu dáme pevnou plachtu a na ni následně vysypeme písek. Na rám si dle potřeby můžeme přidělat dřevěný poklop nebo jej můžeme pouze přikrýt pevnou plachtou, kterou připevníme k rámu tak, aby nám při větších větru neodlétla.

5) Pískoviště máme tedy vyrobené a čeká nás ten nejdůležitější úkol, kterým je zakoupení vhodných hraček na hraní s pískem (rozhodně nezapomeňte na lopatky, kyblíky, bábovky a kelímky, velkou radost dětem udělá také nádoba na vodu, se kterou si budou moci hrát) a slunečník, který ochrání našeho potomka před spálením od slunce. Hotové pískoviště můžeme doplnit i plochou na sezení, která se snadno vyrobí ze stejných latí či fošen. Pokud by dítku stačilo menší sedátko, lze vyrobit dřevěný trojúhelník, který bude umístěný do rohu pískoviště. Ať už ho vymyslíte jakkoliv, zajistíte tím vašemu dítěti radost a spoustu zábavy.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 




Aktuální články