Musíme se naučit líp chránit přírodu, hospodařit nejen s potravinami, recyklovat papír, plasty, kovy, sklo, biohmotu apod., ale musíme se učit hospodařit též s vodou. Dobře propracovaný systém jímek s vodou mají v Izraeli, kde byli k tomuto hospodaření donuceni mnohem dřív než v Evropě. Dosavadní rozvoj civilizace nebyl možný bez zásahů do přírody, nyní máme možnost volby a pro trvale udržitelný rozvoj musejí dělat a spolupracovat nejen státy, organizace, ale i jednotlivci.
Jak můžeme odchytávat dešťovou vodu?
Nabízejí se sice plastové jímky, které vám renomované firmy nainstalují. Zbyla-li vám však na zahradě žumpa či septik, který už nepoužíváte anebo se budete brzy napojovat na městskou kanalizaci, rozhodně jej nelikvidujte. Z vlastní zkušenosti vím, a je to nyní na pořadu dne i v okolí, kterak se dá lehce svést voda ze střech širšími rourami do této staré jímky.
Jímka musí mít přepad pro případ, že nám ji deště naplní přes okraj, dál k ní potřebujeme čerpadlo, a to minimálně ponorné. Tím budeme čerpat vodu z čištěné jímky na zahradu a zalévat. Voda bude sice odstátá a to ale až chladná. Je na nás předehřejeme-li si ji v další nádržce anebo přímo zalejeme ke kořenům rostlin. Platí, že zálivky provádíme večer (popř. ráno), ne za plného slunce a už vůbec ne na rozpařenou plochu listů, které se prudce zchladí, navíc kapky vody působí kterak lupy, kterými se sluneční paprsky koncentrují na menší plochu.
Tím, že si svedeme dešťovou vodu ze střech pro sebe, bychom ale neměli též zapomínat na malé obratlovce (ptáky, ježky atd.), kterým za parných veder necháváme v miskách trochu čisté vody na pití a mytí.
Držím naší civilizaci palce, abychom se nyní naučili se zdroji hospodařit a vrátili přírodě dluh. Není to jen o velkých státech, krajinách, organizacích, korporacích, zapojit se musí každý jednotlivec. Začněme tak, že budeme minimalizovat odpad, třídit a recyklovat co nejvíc odpadky. Ale třeba i tím, když už musíme kouřit, že nebudeme odhazovat nedopalky a plivat chrchle na chodníky. Jak snadné!