Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak odvodnit zatopenou zahradu?

  

Stojíte na své zahradě a jednu z částí nemůžete používat, protože je podmáčená? Pak tu pro vás máme hned několik rad, které by měly pomoci zodpovědět otázku: "Jak odvodnit zatopenou zahradu?". Přestože odvodnění zahrady není věcí jednoduchou, tak existují způsoby, které zajistí správný odvod přebytečné vody, která zatopení způsobila.

Technické řešení

Jezírko

Základním velmi často využívaným řešení pro odvodnění zatopené zahrady je vybudování zahradního jezírka. Jeho principem je stažení přebytečné vody ze zatopených míst, čímž docílíme rychlejšího vyschnutí. V zásadě stačí vykopat díru pro jezírko a umožnit vodě ze zatopených míst stéct právě sem. Je třeba počítat s tím, že toto jezírko nebude vždy plné vody - v době sucha může i vyschnout. 

Drenáž

Vybudování drenáže je relativně náročnější. Buď zvolíte drenáž ve formě vykopaného kanálku, u kterého je třeba dbát na správné vyspádování, popř. jej udržovat tak, aby časem nedošlo k jeho zanesení přebytečným vodou unášeným materiálem nebo to bude drenáž trubková. 

Pomocí drenáže je voda odváděna mimo zatopená místa a jde o zaručený způsob, který vám přinese vítězství nad podmáčenou půdou.

Řešení v podobě biomasy

Podmáčenou a zatopenou zahradu je možné vysoušet i rostlinami. Existuje totiž velké množství rostlin, které z půdy vysávají přebytečnou vodu, tzv. hodně pijí. Příkladem může být vrba, která je skvělým vysoušečem, u kterého je třeba dát naopak pozor, aby v době sucha neubírala vodu v okolí rostoucím rostlinám. 

Všechna námi zmíněná řešení pro zatopenou zahradu jsou funkční. Bohužel stojí určité prostředky a také úsilí, které je třeba vydat, aby byla realizovatelná a funkční. Bát se jich však nemusíte, protože efekt je zaručen. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články