Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak aranžovat kameny v zahradě?

  

Při řešení prostoru zahrady je třeba vždy vycházet nejen z estetických potřeb, ale také mít na zřeteli účelnost všech využitých prvků. K využitelným zahradním prvkům řadíme i kámen. Proto již při plánování zahrady dbáme na to, abychom nezapomněli na jednotlivé úseky, které má zahrada zahrnovat:

Intimní úsek pro chvíle odpočinku, místo k dětským hrám, využití vodního prvku, volný prostor ke slunění a místo pro pěstování plodin a případné oddělení části zahrady živým plotem.

Zahradní prvky včetně kamenů přispívají k tomu, aby byla zahrada krásná a zajímavě proměnlivá v čase i prostoru. Proto je nutné stanovit jistý řád a jednotlivé prvky zahradní architektury vhodně uspořádat, a to s cílevědomým záměrem.

Umělecká díla z kamene - Máme-li v zahradě dostatek prostoru na umělecké dílo, můžeme v ní umístit například pískovcovou nebo vápencovou sochu. Stejně jako výběr kamenné sochy je důležité i její umístění.

Zahrada je odrazem svého tvůrce - Při aranžování kamenů v zahradě vždy mějte na zřeteli, že každá zahrada je odrazem vnímání a estetického cítění jejího tvůrce. Vypovídá tedy o vás více, než je možné, abyste sami o sobě sdělili vy.

Kamenný zahradní nábytek - Také mnohý zahradní nábytek lze nahradit kamenem, a tak s jeho pomocí vytvořit zahradu přírodního rázu. K posezení mohou posloužit různé lavičky z kamene, doplněné například dřevem. Také jednoduchá sedátka kolem ohniště mohou být kamenná. Fantazii se nekladou meze, je však třeba zachovat daná estetická hlediska.

Obecná pravidla pro aranžování kamene v zahradě:

 • čím menší máte zahradu, tím méně kamene použijte
 • volte maximálně 2 odlišné druhy kamene
 • zvolený kámen by měl zapadat do zahradního stylu
 • kámen v zahradě musí být přirozený doplněk, nesmí zavazet
 • vybírejte horniny typické pro lokalitu, v které se nachází vaše zahrada
 • na cesty z kamene volte neporézní materiály: andezit, čedič, břidlici případně pískovec
 • pozor na uvolňování minerálů z kamene do půdy při dešti, minerály by neměly ovlivnit půdní složení a poškodit tak rostliny
 • vytvořte dojem, že kámen, který je na zahradě, je tu mnohem déle než vaše zahrada
 • pokud toužíte po kamenném solitéru v zahradě, vystavte zde pouze jeden
 • využití kamene v zahradě plánujte již při výstavbě domu a sadovnických úpravách
 • pokud si nevíte s kamenem v zahradě rady, raději oslovte zahradního architekta
 • pamatujte, že kámen v zahradě působí nejlépe a přirozeně v kombinaci s vodním prvkem
 • výběr kamene vždy přizpůsobte účelům, kterým má v zahradě sloužit

Specifické způsoby aranžování kamene

Specifické způsoby aranžování a ukládání kamenů vyžadují zahradní stavby typu: suchá kamenná zídka, skalka, vyvýšené kamenné záhony, přírodní jezírka a další vodní prvky z kamene, kamenná zahradní cesta nebo chodník a také v poslední době oblíbené gabiony - drátěné sítě plněné kamenem. 

 1. Suchá zídka – nejčastěji se vytváří z lomového kamene. Spotřebu kamene spočítáte, když vynásobíte její délku a výšku a výsledek ještě vynásobíte tloušťkou plánované zídky.
 2. Skalka - vytváříme ji nejlépe v přirozeně vyvýšeném terénu anebo na uměle vytvořeném valu. Kameny ve skalce usazujeme nerovnoměrně a meziprostory vysypáváme kamennou drtí s podobnou strukturou.
 3. Chodníky a cesty – šlapáky v trávě slouží k pochozímu propojení dvou a více míst na zahradě.  Hodí se na ně ploché kameny o rozměrech okolo 60 x 40 cm.
 4. Vyvýšené záhony – mohou být rovné nebo stupňovité, vysoké od několika dm až do 1 metru. Jejich šíře by neměla překračovat 1,5 metru.
 5. Zahradní jezírka – důležitý je výběr kamene, jeho umístění, správné natočení do směru a zapuštění do hloubky. Ploché kameny se hodí pro přepady vody, říční valouny působí v jezírku a u jezírka nepřirozeněji.
 6. Gabiony – drátokamenné prvky, které působí protierozně, navíc mohou sloužit jako opěrné ploty nebo jako lavičky, případně opěrné zdi. Pohledovou stěnu tvoří větší kameny a vnitřek svařovaných sítí se vysype drobnější kamennou výplní.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)

Související články