Sandra Franerová - článkyDruhy izolací - hydro a tepelná izolace

Kdo se někdy setkal, ať už sám či prostřednictvím někoho, s postupem stavby, skladbou jednotlivých konstrukcí, s technologií výstavby a prostě se vším, co obnáší zrekonstruovat či postavit nějaký objekt, ví, že jsou na různých místech a v různých časových úsecích použity a zakomponovány různé izolace. Je jich několik druhů. Dělí se na jednotlivé typy a jsou vyrobeny z řady materiálů.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Bloower door test - vše co je potřeba vědět

Ve chvíli kdy se projektuje dům, uvažuje se nad jeho energetickou náročností. Přejí si zákazníci klasickou výstavbu nebo by radši nízkoenergetický, pasivní či dokonce tzv. nulový dům? Na základě jejich rozhodnutí musí projektant zvážit veškeré prostupy konstrukcí, jejich spoje, izolace, těsnost oken a dveří. Vybírá jaký materiál použít. Který má vyšší vodivost tepla apod. Tato zásadní rozhodnutí mají vliv na celkovou energetickou náročnost budovy.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak se zbavit mastnoty na digestoři?

Jedno přísloví říká, že láska prochází žaludkem. O dětech se s oblibou vyjadřujeme jako o hladových krcích a teplo domova, mimo jiné, také souvisí s vůněmi a plným břichem. Co všechny příklady spojuje? Ano, je to láska k jídlu. A to vzniká v kuchyni.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Na co si dát pozor při stavbě pasivního domu?

V době zdražování energií a zároveň ještě stále nízkých úroků hypoték přijde většině lidí na mysl, postavit si vlastní dům a bydlet ve svém. Při propočítání nákladů spojených s bydlením a srovnání s tím, jak by to vypadalo při splácení hypotéky a měsíčních placení energií a služeb, vyjde většině lidem stejný výsledek. Splácení hypotéky se svou výší blíží platbě nájmu. Proto se tolik lidí pouští do projektů novostaveb a realizace svých snů.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak zajistit soukromí na zahradě?

Ve chvíli kdy se nastěhujete do domu, těšíte se nejen z něj, ale také s přilehlé zahrady. Těšíte se, až si zasadíte první bylinky, koupíte novou sekačku a zastřihnete trávu a vzrostlé keře. Už se vidíte, jak si postavíte velký prostorný bazén a budete se tam s ratolestmi těšit z vodních radovánek. Ale když se poprvé vydáte na svou vlastní zahradu, zjistíte, že soused o vás ví od chvíle otevření balkónových dveří a kolemjdoucí se tiše baví a pochvalují vaše křivky a kritizují vaše zahradní úspěchy. Tak jste si to jistě nepředstavovali.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Co je ztracené bednění a kde jej využít?

Řada stavitelů si v poslední době oblíbila velmi chytrý způsob stavění. Pryč jsou doby, kdy se na stavbě scházeli lidé už kvůli přípravě bednění.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Připravujeme se na betonáž základů - co potřebujeme?

Spousta z nás sní o vlastním domě. Někdo se do toho pustí po hlavě a obstará si starší dům k opravě. Jiní mají to štěstí, že vyrůstali nebo jiným způsobem přijdou do rodiny s dvougeneračním domem a nastěhují se do něj. Mnoho párů však začíná, jak se říká od píky a dům si musí postavit. Jedni firmou, druzí, ti šikovnější to zvládnout sami.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak se vypořádat s prasklinami v omítce?

Všichni to známe. Čas od času si čerstvě vymalujeme nový byt. Zatmelíme díry po obrázcích, protože je dáte na jiné místo a původní plochu využijete na něco jiného. Vyspravíte rohy okolo dveří a oken, postaráte se o drobné prasklinky. Vymalujete, dáte si záležet při výběru barev a motivu. Těšíte se z nového prostředí, ale až do dne, kdy se opět někde objeví nějaká prasklina v omítce. A většinou to bývá přibližně v tom stejném místě, kde jste je před časem tmelily.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vybrat skryté zárubně dveří?

Stavíte od základu nový dům nebo rekonstruujete byt po babičce? Určitě se dříve či později nevyhnete otázce, jakým způsobem zavěsíte dveře. Zda budete někde bourat, případně dozdívat, je jen na vás. Líbí se vám posuvné dveře, které se schovají do zdi? Milujete vaši barvu na zdi natolik, že ji necháte přenést i na dveřní křídlo?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek